TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Bölgeden Okuma Sayısı: 249

Gaytancıoğlu”Yabancı çiftçilere kendi çiftçimize ödediğimiz desteklemenin 3 katını ödüyoruz”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türk çiftçisine bir yılda yapılan desteklemenin 3 katının yabancı ülke çiftçilerine ithalat karşılığı ödendiğini belirterek, tarım politikasının yanlış olduğunu ve artık bu politikadan vazgeçilmesi gerektiğini..

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türk çiftçisine bir yılda yapılan desteklemenin 3 katının yabancı ülke çiftçilerine ithalat karşılığı ödendiğini belirterek, tarım politikasının yanlış olduğunu ve artık bu politikadan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Gaytancıoğlu‘nun konuyla ilgili açıklaması şöyle;

2 MİLYON AİLELERİ İLE 8 MİLYONU BULAN ÇİFTÇİYE 22 MİLYAR AMA YABANCI ÜLKE ÇİFTÇİLERİNE 66 MİLYAR  ÖDENİYOR

Türkiye’de 2 milyon çiftçi ailesi var, yani aileleri ile birlikte 8 milyonun üzerinde çiftçi var. 9 milyon çiftçiye, buzağı desteklemesi, gübre desteklemesi, mazot desteklemesi, prim destekleri kısacası her türlü destekler için bir yılda 22 milyar lira ödüyor devlet. Tarım Bakanlığı’nın destekleme bütçesi 22 milyar, ama bu bizde yetişen buğday, arpa, soya, ayçiçeği, kanola ve bizim yetiştirdiğimiz canlı hayvan, kırmızı et gibi tüm ürünlere toplam 66 milyar Lira ödüyoruz. Yani destekleme bütçesinin tam 3 katını kendi çiftçimiz yerine başka ülkelerin çiftçilerine ödüyoruz.

BU ÜRÜNLER BİZDE DE YETİŞİYOR

Bu ürünleri hepsi biz de yetişiyor. Neden kendi çiftçimize bu parayı vermiyoruz da başka ülkelerin çiftçilerine, örneğin Kanada, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, ABD, Arjantin, Brezilya çiftçilerine bu paraları ödüyoruz. Bunu anlamak mümkün değil, üstüne üstlük bu ürünler burada yetişebildiği gibi, sıfır gümrük vergisiyle ülkemize giriyorlar. Yani devletin bu ürünlerin ticaretinden sıfır lira kazancı var ve pahalı giriyorlar.

YABANCI ÜLKELERİN MALINI DAHA PAHALIYA ALIYORUZ

Buğdayın tonunu biz geçtiğimiz yıl 1.650 TL’den çiftçimizden aldık. Ama aynı buğdayın tonu için Rus çiftçisine 2.400 TL ödedik. Yine mısırın tonunu 1.325 TL’den kendi çiftçimizden satın aldık, 2. 300 TL’ye başka ülkelerden ithal ettik. Yani nereden bakarsanız bakın ciddi bir tutarsızlık var.

 DESTEKLEME RAKAMI ARTMIYOR AMA HERŞEYE ZAM GELİYOR

Hem destekleme bütçesi artmadı, ama bu arada gübre fiyatları yüzde yüz arttı. Mazot fiyatları yüzde 60-70 arttı. Hayvancılıkta kullanılanyem yüzde 80 arttı, tarım ilaçları, tohumluklar sürekli artış gösterdi. Ama nedense destekleme bütçesi hiç artmadı.

ARTIK BU TARIM POLİTİKASINDAN VAZGEÇMEMİZ LAZIM

Artık bu politika tutmuyor, bu politikadan vazgeçmek lazım. Kendi ülkemizin çiftçisini destekleyelim. Başka ülkelere bizde yetişebilen ürünler için para ödemeyelim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL