Gelibolu’da Dost Patilerden Basın Açıklaması

kesanpostasi

 

Haber- Kamera-Fotoğraf Derya DÜŞÜNCE

Dost Patiler Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, iskele meydanında basın açıklaması düzenleyerek sokak hayvanlarının sorunlarının ciddiye alınması için Belediyeye tepkilerini gösterdiler.

Dost Patiler Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Yasemin Çat hayva hakları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çat, yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi Gelibolu’da Sokak hayvanlarını korumak amacı ile kurulmuş bir derneğiz. 4 yıldır Gelibolu, yazlıklar ve köyler olmak üzere derneğimiz birçok başarıya imza atmış ve adeta sokak hayvanları için tek başvuru noktası haline gelmiştir.
Hiç bir kurumun desteği olmadan gönüllülerimizle birlikte günde en az 150 canı doyuruyoruz, gerektiğinde tedavilerini ve ameliyatlarını yaptırıyoruz.


Son aylarda Gelibolu’da sokaklarımızdaki köpekler 5199 no’lu hayvan hakları yasasının Madde 7 a,ç bentlerine ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının yönetmeliklerine aykırı olarak bulundukları ortamlardan alınıp bilinmeze atılmaktadır. Oysa kanunlar gereğince tedavi edilen, aşılanan hayvanların alındıkları yerlere geri bırakılması gerekmektedir. Onların yaşam ortamları sokaklardır, ormanlar veya otoyollar değildir.

Köpekler Belediye barınağımda kaçmayacak şekilde düzenlemeli ve barınaktan yapılan sahiplendirmeler kayıt altına alınmalıdır. Mevsim koşullarına göre gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Barınak belediyenin ise köpekler hepimizindir!


Belediyelerin hayvan sever gönüllülerle kanunlar gereği işbirliği yapması, besleme ve tedavi konularında destek vermesi gerekmektedir, hayvan hastanesine nakledilip acilen tedavisinin yaptırılması belediyelerin görevleri dâhilindedir.

Tedavi desteği konusunda da dernek olarak defalarca görüşmeler yaptık, yöntemler sunduk, ancak sonuç elde edemedik.

Sizlerin huzurunda  Belediye ve Meclis Hayvan Hakları Komisyonu’ndan kentimizdeki sokak hayvanlarının sorunlarını ciddiye almalarını, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile işbirliği yapmalarını ve bu konuda sağlıklı bir yapılanmaya gitmelerini “TALEP” ediyoruz, çünkü “RİCA” boyutunu aşalı çok oldu!” dedi.

 

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan Derbisi'nde Gol Sesi Çıkmadı

Edirne 1.Amatör Ligi 2.devre müsabakaları 2 Şubat 2020 […]