Güncel

 “Gençlerle Birlikte Güvenli Geleceğe Yürüyoruz” Projesi

Keşan’da “Gençlerle Birlikte Güvenli Geleceğe Yürüyoruz” Projesi Başladı ERDOĞAN DEMİR- Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim,..

 “Gençlerle Birlikte Güvenli Geleceğe Yürüyoruz” Projesi

Keşan’da “Gençlerle Birlikte Güvenli Geleceğe Yürüyoruz” Projesi Başladı

ERDOĞAN DEMİR- Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında “İstihdamda, Eğitimde veya Mesleki Eğitimde Olmayan Gençler için İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET’ler)/Gençlerle Birlikte Güvenli Geleceğe Yürüyoruz” projesi Keşan’da başladı.

Proje kapsamında, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 45 NEET’e yönelik mesleki eğitim, girişimcilik eğitimi, verimlilik ve sosyal beceri eğitimleri verilecek.

Projenin genel hedefi, Edirne’de istihdam, eğitim veya öğretimde (NEET) olmayan gençlerin istihdam edilebilirliğini ve işgücüne katılımını arttırmaktır.

Projenin özel hedefleri ise şunlardır:

Mesleki eğitim, girişimcilik eğitimi, verimlilik ve sosyal beceri eğitimleri ile NEET’leri çok yönlü bir şekilde istihdama hazırlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak,

Gençlerin mesleklerini belirlemelerine ve kariyer planlarını bilinçli yapmalarına katkıda bulunmak,

İl, bölge ve ülke genelinde genç işsizliği sorununun çözümünün ilgili taraflar arasında sürdürülebilir bir işbirliği modeli ile desteklenmesi,

İlgili gruplar için saha araştırması ile mevcut durumu ortaya koyarak gelecek planlarına ışık tutmak ve bu kesimleri kapsayacak bilgilendirme faaliyetleri (işverenler, eğitimciler, öğrenciler, gençler, aile vb.) aracılığıyla genç işsizliği konusunda farkındalık yaratmaktır.

Proje kapsamında yapılacak başlıca faaliyetler şunlardır:

Proje Ofisinin Hazırlanması ve Ekibin Oluşturulması,

Hedef Grupların Belirlenmesi ve Eğitim Müfredatını Planlama,

45 NEET İçin Mesleki Eğitim Programları (Ön Muhasebe, Web Tasarım ve CNC Tezgahları ve Programlama),

45 NEET İçin Girişimcilik ve Verimlilik, Sosyal Beceri Eğitimi,

Ziyaretler, Farkındalık Toplantıları, Danışmanlık Desteği,

Uzman Toplantıları,

Saha Araştırması,

İş Danışmanlığı ve Kariyer Merkezi’nin Kurulması (İDAK),

Almanya Çalışma Ziyareti,

Mesleki Eğitimler İle İlgili Bilgilendirme Etkinlikleri ve Çalışma Toplantılarıdır.

Projenin beklenen sonuçları şunlardır:

Kısa vadede mesleki bilgi ve becerileri kazandırılan, sosyal ve üretkenlik becerileri geliştirilen, girişimci potansiyeli ortaya çıkarılan ve iş arama danışmanlığı ile iş ortamı, fuar ve konferanslar aracılığıyla desteklenen NEET’lerin orta ve uzun vadede istihdamı sağlanacaktır.

NEET dışı örgün ve yaygın eğitim gençliği; meslek seçimi ve kariyer planlaması konusunda bilgilendirme ve İDAK’tan faydalanma ile NEET olma tehlikesinin önüne geçilecektir.

İş Danışmanlığı ve Kariyer Merkezi (İDAK), iş birliği modeli kapsamında protokol ile sürdürülüp uzaktan erişime açık bir yapıda kurulacaktır. Merkez, genç iş arayanlar ile işçi arayan işverenler arasında köprü görevi görecektir. Merkez bünyesinde sosyal medya ve internet destekli İş Kulübü oluşturulacak ve bu kulübe üye olacak hedef kitlenin iletişimini geliştirerek, birbirini anlayarak, yeniliklerden haberdar olarak, potansiyel fırsatları değerlendirmeleri sağlanacaktır. Bu Merkez ve Kulübün orta ve uzun vadede bölgenin istihdamına ve eğitimine önemli katkı sağlaması beklenmektedir.

Saha araştırması, işverenlerin ve gençlerin gelecek planlarında kaynak belge niteliğindedir.

Orta ve uzun vadede Keşan TSO ile istihdam, mesleki eğitim, proje yönetimi, kurumsallaşma ve genç işsizliği konularında paydaşların kapasiteleri artacak, farklı finansman kaynaklarına sunulmak üzere yeni projeler üretilebilecektir. Bunun yanı sıra bilgilendirme faaliyetleri ile bölge genelinde konu ile ilgili farkındalık geliştirilecektir.

Proje, 2023-2025 yılları arasında uygulanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL