Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 52

GERÇEKTEN ÖZGÜRLEŞMEK

 Çiler KARATAŞ ckaratas@kesanpostasi.com   Gerçek özgürlük evrensel düzeyde gerçekleşmektedir. O dış dünyayla ilgili değil iç dünyayla ilgilidir. Gerçek özgürlük her türlü ideolojiden, öğretiden, felsefeden ve şartlanmadan özgürleşmek demektir. Dünyevi özgürlükler..

GERÇEKTEN ÖZGÜRLEŞMEK

 Çiler KARATAŞ

ckaratas@kesanpostasi.com

 

Gerçek özgürlük evrensel düzeyde gerçekleşmektedir. O dış dünyayla ilgili değil iç dünyayla ilgilidir. Gerçek özgürlük her türlü ideolojiden, öğretiden, felsefeden ve şartlanmadan özgürleşmek demektir.

Dünyevi özgürlükler bir nevi prangadır. Önce insana belirli bir ideoloji dayatılır ve zihni koşullandırılır sonra da bu koşullandırmalardan kurtuluş yolu gösterilir. Bu köleleştirmenin başka bir yöntemidir. Önce bireyi köle yapmak sonra da kölenin özgürlük için savaşmasını sağlamak. Geçici sözde özgürlük için savaşan köle özgürleştiğini düşünür ama bu sadece bir illüzyondur. Bu sadece bir “hapishaneden” başka bir “hapishaneye” transferdir. Değişen bir şey yoktur.

Orijinal Yoga Sistemi yolunda tüm koşullanmalar giderilir ve zincirler düşer. İnsan dayatılmış olan koşullanma hapsinden çıkar ve özgürce var olmaya başlar. Evrensel özgürlük üç türden ibarettir: Birincisi, bir şeyden özgürleşmek; ikincisi, bir şey için özgürleşmek ve üçüncüsü tekamül sayesinde özgürleşmek. Bir çok insan birinci tür özgürlük için çabalar. Örneğin eşten özgürleşmek, aileden özgürleşmek, çevreden özgürleşmek veya toplumdan özgürleşmek.

Bir şeyden özgürleşmek negatif bir tutumdur yani kişi bir şeyden kurtulmayı, inkâr etmeyi ve yok etmeyi ister. Bu tür özgürlük için kişi şiddet bile kullanabilir çünkü özgürleşmek istediği şeyi ortadan kaldırmak ister.

Eğer insan sürekli bir şeylerden özgürleşmeye çalışıyorsa gerçek özgürlüğün ne olduğunu asla kavrayamaz. O zaman özgürlüğün sadece negatif yönünü deneyimler. Yani bu şekilde özgür olmak için “Hayır” demek, karşı çıkmak, savaşmak ve yok etmeye çalışmak gerekir. Bu tür özgürlük acılara neden olacaktır.

Bir şeyden özgürleşmek sıradan bir eylemdir. İnsan çocukluktan itibaren bir şeylerden özgürleşmek istemiştir. Bir şeyden özgürleşmek yapıcı değil, yıkıcıdır. Bir şeyi yıkmak için yaratıcı olmak gerekmez. Gerçi yaratıcılık yeni yıkım yöntemleri icra etmek için kullanılabilir ama bu tür yaratıcılık negatiftir.

Bir şey için özgürleşmek özgürleşmenin pozitif yönüdür. Yapıcı özgürlük pozitifleşmeye, yaratıcılığa, canlılığa ve mutluluğa neden olur. Pozitif özgürlük sayesinde kişi resim çizer, şiir yazar, şarkı söyler, dans eder ve projeler üretir. Yaratıcı enerji tavan yapar ve insan var olduğun hisseder.

Bir şey için özgürleşmek özgürleşme isteği yaratıcılığı tetikler. İnsan bir şeyi hayata geçirmek ister ve bunun için özgürlüğe ihtiyacı vardır. Bir vizyon bir proje vardır ve bu projenin gerçekleşmesi için yaratıcı enerji devreye girer.

Bir şeyden özgürleşmek her zaman geçmişle; bir şey için özgürleşmek ise gelecekle ilgilidir. Bir şeyden özgürleşmek geçmişten gelen köleliğin ortadan kaldırılmasıdır. Bir şey için özgürleşmek ise gelecekteki engellerin aşılmasıdır. Bu motive edicidir.

Bir şeyden özgürleşmek yüzeysel bir eylemdir, birey edindiği özgürlükle ne yapacağını bilemeyebilir ve hatta pişman olabilir. Örneğin, bir çocuk ebeveynlerin kontrolünden özgürleşmek ister ama ebeveynleri kaybolursa onları aramaya başlar, bulamayınca da üzülür ve ağlar. Çocuk elde ettiği özgürlükten korkar ve üzülür.

Çocuk kazandığı özgürlükle ne yapacağını bilemez ve ebeveynlerinin dönmesini ister. Çocuğun kazandığı özgürlük ölümcüldür çünkü ebeveynleri olmadan yaşamını sürdüremez. Tıpkı bunun gibi sıradan insan hep bir şeyden özgürleşmek ister ama özgürleşince de bu özgürlükle ne yapacağını bilemez.

Örneğin birçok insan köle gibi çalıştığı işinden, onu köle gibi kullanan ailesinden ve köleleştirici kalabalıktan sıkılır ve kurtulmak ister. Ama eğer ıssız tropik bir adaya düşerse kazandığı özgürlükle ne yapacağını bilemez, sıkılır ve daha önce kurtulmak istediği topluma geri döner. Çünkü sıradan insanın kaderi köle gibi yaşamaktır. Özgürleşmek için sıra dışı insan olmak gerekir.

Tekâmül sayesinde özgürleşmek dönüştürücü güce sahiptir. Bu tür özgürlük insanı dünyevi, sıradan yaşamın ötesine taşır. İnsan özgürleşerek dönüşmeye başlar.Tırtıl kelebeğe dönüşür. Sıradan insan bir “tırtıldır.” Tırtıl sürünmeye mahkûmdur o uçamaz.

Fakat bir tırtıl tekâmül sayesinde dönüşünce onu hapseden EGO kozasını kırarak bir kelebeğe dönüşür. Tekâmül sayesinde sıradan insan bir “tırtıl”, sıradışı bir insana, bir “kelebeğe” dönüşür. Tırtıl ne kadar çirkinse kelebek o kadar güzeldir. Tırtıl ne kadar sıradansa kelebek o kadar sıra dışıdır. Sizde gerçek özgürlüğe ulaşmak için gerçek tekamül yolu olan Orijinal Yoga Sistemi ile tanışıp hayatınıza alın ve hayatınızın mucizesine tanıklık edin. Bunun için Yoga Academy hizmetinizdedir. Eğitimler, kitaplar, DVD ler, videolar ve en önemlisi her ay eşi benzeri olmayan ve dünyada bir ilk ve tek olma özelliğini taşıyan eşsiz Farkındalık Festivalleri aracılığıyla.. Özellikle de tüm dünyadan herkese açık olan uluslararası Farkındalık Festivalleri çok daha hızlı bir gelişme sağlayan çok özel çalışmalardır. Her ay Türkiye’nin eşsiz doğasında gerçekleştirilen bu festivallerde uygulanan çok özel teknikler sayesinde beden çok hızlı bir iyileşme ve gelişme göstermekte şifalanmakta ve her türlü sorundan çok hızlı şekilde özgürleşmektedir. Konuyla ilgili Dünya literatürde başka bir benzeri olmayan derin ve etraflı pratik uygulama ve teorik bilgilerden süzülmüş Büyük Yoga Üstadı Akif Manaf’ın Özgürlük nedir ve Nasıl Özgür Olunur adlı şaheserini de okumanızı tavsiye ederek yazımızı bitirelim…

REKLAMLAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL