Güncel Manşet

Gönül Elçileri Projesi devam ediyor…

Gönül Elçileri Projesi devam ediyor…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi tanıtım programı kapsamında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda 13 Mart 2013 Çarşamba günü geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

DSC_8566 DSC_8507

Saat 14.00’te başlayan toplantıya “Gönül Elçileri” projesinin Edirne İlindeki himayesini yapan Edirne Valisi Hasan Duruer’in eşi Zeliha Duruer, Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve eşi Şaziye Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın eşi Şengül Özcan,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu, Keşan Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Nergis Karaağaçlı, kamu, özel, sivil, sosyal kesimin kurum ve kuruluşlardaki müdür ve amirlerin eşleri ile bayan temsilcileri katıldı.

DSC_8519 DSC_8538

Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı yaptığı konuşmada, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sürdürülen gönül elçileri projesinin tanıtımına hoş geldiniz. Bu projenin temel amacı toplumun tüm katmanlarında yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı yaygınlaştırmaktır.

DSC_8539DSC_8557

Zaten bu unsurlar Türk Milletinin temel özelliğidir. Bizim inanç felsefemizde de komşusu aç iken tok yatan bizden değildir ilkesi mevcut olup sosyo ekonomik ve kültürel seviyemiz ne olursa olsun hepimizin dayanışmaya ve yardımlaşmaya ihtiyacı bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki sevinçler paylaşıldıkça artar üzüntüler paylaşıldıkça azalır. Bu bağlamda herkes kendi yakınlarından kendi komşularından, kendi mahallesinden sorumlu olup herkesin ama herkesin bir gün yardıma desteğe ihtiyacı olabilir.

İşte o gün geldiğinde samimi bir destek bulabilmek için öncelikle ve öndelikli olarak biz başkalarının yardımına ve desteğine koşmalıyız.

Gönül elçileri projesinin temel özelliği bu sosyo ekonomik ve kültürel yardımlaşmayı ve paylaşmayı artırmaktır. Bu bağlamda Keşan’da hepinizin ve hepimizin maddi ve manevi imkânlarını seferber ederek çevremize yapabileceği çok şey bulunmaktadır.

Bu bazen kimsesiz bir çocuğa sahip çıkmak, bu bazen yaşlı bir büyüğümüze hal hatır sormak, bazen başarılı ancak fakir öğrencinin elinden tutmak, bazen sokağımızda yaşayan ihtiyaç sahiplerine sahip çıkmak, gibi onlarca yüzlerce şekilde tezahür edebilir.

Gönül elçileri projesinin ilçemizde tüm kesimler tarafından sahiplenmesi konunun öneminin iyi anlatılmasına bağlıdır. Bu kapsamda katılımlarınız için sizlere yapılacak çalışmalara emek katkı ve destek verecek tüm kesimlere teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” Dedi.

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, “Gönül Elçileri” projesinin hedefinde Kadınlar, Çocuklar, Yaşlılar, Özürlüler, Gaziler ve Şehit aileleri ile Yoksul vatandaşların olduğunu söyledi.

Özbaş konuşmasında şunları kaydetti: “Gönül elçisi; herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin sahip olduğu deneyim, bilgi, beceri ve kaynaklarını, saydığımız dezavantajlı grupların, yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik olarak kullanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın vermiş olduğu kurumsal hizmetlere ve çalışmalara katkı sağlayan kişidir.
Bakanlığın temel hedefinde çocuklar başta geliyor. Türkiye genelinde 14.000, Edirne ilinde ise 220 çocuğumuz korumamız ve bakımımız altındadır. Edirne’de şu ana kadar 6 tane koruyucu ailemiz var. “ dedi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu ve Sosyal çalışmacı Olcay Çakmak’ın verdiği bilgilerden sonra “Gönül Elçileri” için Bakanlık tarafından hazırlanan film izlendi. Daha sonra soru – cevaplarla program sona erdi.

DSC_8617 DSC_8601

Programdan sonra protokol üyeleri bedensel engelli omurilik felçli Sami Değer’i evinde ziyaret etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL