Belediyeler Çevre Yaşam

“Görevde olduğum süre faaliyet olmayacak”

Helvacıoğlu: “Vatandaşlarımızın  güvenliği için düzenleme oldu”   Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yeni Mahalle’de bulunan taş ocağının yeniden faaliyete geçtiğine dair yapılan söylemler hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni Mahalle’deki taş ocağı..

Helvacıoğlu: “Vatandaşlarımızın  güvenliği için düzenleme oldu”

 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yeni Mahalle’de bulunan taş ocağının yeniden faaliyete geçtiğine dair yapılan söylemler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni Mahalle’deki taş ocağı alanında geçen cumartesi günü düzenlediği basın açıklaması, saat 18.30 sıralarında başladı.

Basın açıklamasına, Helvacıoğlu’nun yanı sıra; Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı da katıldı.

“Bir daha çalışma olmayacak”

Yeni Mahalle’de taş ocağının olmasını hiç kimsenin istemediğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’ın 11 mahallesinden biri olan Yeni Mahalle’deyiz. Taş ocaklarıyla ilgili bir sorunumuz vardı. Yaklaşık 45-50 gün civarında bir taş ocaklarının serüveni oldu. Mahallemizde bir taş ocağı kurulmuştu. Belediyemiz, yaşayanlar ve siyasiler dahil hiç kimse burada taş ocağı olmasını istemiyordu. Çünkü hem gürültü hem de çevrenin bozulması noktasında hassasiyet göstermemiz gerekiyordu. Sayın valimin, kaymakamımın bilgisi doğrultusunda, kıymetli vekillerimiz ve BOTAŞ yetkilileri devreye girerek bayram öncesi çalışmaların olmayacağını söylemiştik. Yine bu sözümüzde durduğumuzu yerinde gösterelim istedik. Taş ocağında çalışma bitmiştir. Bir daha çalışma olmayacak. Bugün bayrama kadar taşıma oldu ve toparlandılar. Yeni yer var mı yok mu özel bir firmanın sorunudur. Ama gördüğünüz gibi çalışmanın olmadığını buradan izleyebiliriz. Biz yönetici olarak makinenin çalışmayacağını, bu işin iptal olduğunu sözümüzde durduğumuzu belirtmek için alandayız. Yeni Mahallelilerin içi rahat olsun. Onlar bizim hemşerilerimizdir. Onlar gibi biz de çaba sarf ettik. İlgililer ile temas kurduk. Bugün bir kepçe çalışması görüldüğü ifade edilmiş. O kepçe çalışması iş güvenliği nedeniyle buradaki taşların çıkış işlemleri yapılmak üzere düzenlendiği BOTAŞ yetkililerince ya da firma yetkililerince bilgi verildi. Buraya gelen halkımız, işin devam ettiği iddiası söz konusu olmuş. Hayır, iş devam etmiyor. Burada çalışma ya da taş çıkarmak için bir patlama olmayacak. Çok netiz, alandayız. Bir daha burada herhangi bir faaliyet olmayacağının sözünü vermiştik. Yine alandayız sözünü veriyoruz ki, faaliyet durmuştur. Bayrama kadar dedik, bayrama kadar çalışmaları sürdürdüler. Burada vatandaşlarımızın güvenliği için bir düzenleme oldu ve bu da, yarım gün olmuştur. Faaliyet durdurulmuştur, sayın valime, sayın vekilime teşekkür ederim, firmaya da hassasiyetinden dolayı teşekkür ederim. Onlar da çalışmaların sonlandırmışlardır. Sayın il ve ilçe başkanlarımla beraber yaptığım toplantıda durdurulacağını söylemiştir. O günden sonra da geldik yerinde sözümüzü tuttuğumuzu göstermek istedik.” dedi.

“Ben görevde olduğum süre

boyunca faaliyet olmayacak”

“ÇED gerekli değildir raporunun iptal edilmesi isteniyor. İptal edilmemesi durumunda çalışmaların yeniden başlayacağı ifade ediliyor. Bu konudaki düşünceniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Ben görevde olduğum süre boyunca faaliyet olmayacak. ÇED raporunun iptali için girişimleri devam ettireceğiz. Kimsenin endişesi olmasın. Herkesin içi rahat olsun. ÇED raporunun iptali içinde sayın valimin de gereğini yapacağını biliyorum. Biz de başvuruda bulunacağız. Bu bir siyasi demeç değil, Keşanlı kardeşlerinin demecidir. Bu kadar net, ben başkan olayım olmayayım buradaki mücadelemi sürdüreceğim.”

“Kent ormanı, ikinci bir cennet bahçesi

ya da mesire bölgesi olması mümkün”

“Taş ocağı alanıyla ilgili herhangi bir projeniz var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bulunduğunuz alanda dolgu seviyesinde ciddi bir yükseklik var. Burayı düzenliyoruz. Buradaki dolgu seviyesi yol seviyesine geldiği zaman müthiş bir kent ormanı ve ikinci bir cennet bahçesi ya da Yeni Mahalle’ye yakışır bir mesire bölgesi olması mümkün. Ben bir yönetici olarak takdirimi bu yönde kullanacağım. Keşan’da yaşıyorsanız, burası ne olmalı diye de sorarsanız, herkes buranın çok güzel bir yeşil alan olacağını ifade eder. Bunun sağı solu yok. Bunun, partisi ve siyaseti yok. Çevrenin siyaseti olmaz. O yüzden Keşan’da yaşıyorsak bunu hep beraber düşüneceğiz. Faaliyet durdu. Yaşanan tedirginlik konusunda noktayı koyduk. Hayırlı olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL