Çevre

GREENPEACE’TEN VANAYI KAPAT,MARMARA’YI KURTAR İMZA KAMPANYASI

Çevreci eylemleri ile tanınan Greenpeace, Marmara Denizi için bir imza kampanyası başlattı. ESAT ALTIOK/UZUNKÖPRÜ-UHA- Çevreci eylemleri ile tanınan Greenpeace, Marmara Denizi için bir imza kampanyası başlattı.Greenpeace’in resmi internet sitesinden yapılan..

GREENPEACE’TEN VANAYI KAPAT,MARMARA’YI KURTAR İMZA KAMPANYASI

Çevreci eylemleri ile tanınan Greenpeace, Marmara Denizi için bir imza kampanyası başlattı.

MARMARA DENİZİ’NDE OKSİJEN KALMADI

Marmara Denizi’ne 32 yıldır atık boşaltımı yapılıyor.Deniz yaşamı için gerekli olan oksijen burada artık neredeyse yok.Marmara Denizi’ne daha fazla atık boşaltımı yapılırsa bu eşsiz iç denizimizdeki yaşam tamamen bitecek.

ERGENE’DEN MARMARA’YA HER GÜN 700.000 M3  ATIK SU

Ergene Nehri’ne arıtılmaksızın deşarj edilen atık su günde 700.000 m3 ve bunun %65’i sanayi atığı.Bir başka deyişle her gün 280 olimpik havuzu hacminde atık su Ergene’den Marmara’ya karışmakta.

MÜSİLAJ KRİZİ VE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ

Aralık 2020’de Ergene’ye Marmara’ya derin deniz deşarjına başlandı.Takip eden aylarda Marmara Denizi’ndeki deşarj noktalarında toplu balık ölümleri gözlendi ve Mayıs 2021’de müsilaj krizine tanık olduk.Bunlar ölmek üzere olan Marmara’nın çığlıklarıydı.Yüzeyde yapılan temizlikle müsilaj krizi çözülmüş gibi gözükse de deniz dibinde kriz devam ediyor.

DERİN DENİZ DEŞARJI NEDİR?

Derin deniz deşarjı yani diğer adıyla atık boşaltımı evsel ve sanayi atıkların deniz ortamında seyreltilmesi yöntemidir.Bu yöntemle Marmara Denizi’ne tam 32 yıldır milyonlarca insan ve binlerce sanayinin atık yükü taşınıyor.Aralık 2020’den itibaren Ergene’nin de atık yükünü üstlenen Marmara artık buna dayanamıyor.

ÇÖZÜM:ERGENE’NİN MARMARA DENİZİ’NE BOŞALTILAN ATIK SU VANALARININ KAPANMASI!

Sanayi atıklarının Ergene’den taşınarak Marmara Denizi’ne boşaltılması Ergene’yi kurtarmayacağı gibi Marmara’nın da sonunu getiriyor.Çözüm,sanayi atıklarının kimyasal arıtma yöntemleriyle yerinde arıtılarak tarım ve sulama faaliyetleri için geri kazanılması.Biyolojik arıtma,kimyasal sanayi atıklarını arıtmak için yeterli değil ve olamaz.Marmara’yı kurtarmak istiyorsak sanayi atıklarını denize boşaltan vanalar acilen kapatılmalı.” ifadelerine yer verildi.Kampanyayı imzalamak için: https://act.greenpeace.org/page/89647/petition/1?utm_source=official&utm_medium=link&utm_campaign=marmarayi-kurtar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL