Güncel Manşet Siyaset

Gülerce’den Başbakana ağır eleştiri “Padişahlıktan daha büyük yetkilere sahip”

Gülerce’den Başbakana ağır eleştiri “Padişahlıktan daha büyük yetkilere sahip”

 

Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, AKP’nin 4. Olağan Kongresi’ni ve Erdoğan’ın konuşmalarını SKYTÜRK360’da Hilmi Hacaloğlu’nun programında değerlendirdi.

Başbakan’ın kongredeki konuşmasının hamaset yüklü olduğunu söyleyen Gülerce Başkanlık sisteminin Türkiye için gerekli olduğunu belirterek “Başbakan şu anda padişahlıktan daha büyük yetkilere sahip” dedi.

Kongreye 6 gazetenin alınmamasını da eleştiren Gülerce, “Herkes kendine yakışanı yapar” ifadelerini kullandı.

İŞTE O AÇIKLAMALAR

“Yeni bir anayasa yapılıyor. Yeni anayasada cumhurbaşkanının durumunu netleştirmezseniz, diğer kurumların yetkilerini ona göre belirleyeceğiniz için sorun yaşanacaktır.

HAKLI ELEŞTİRİLER VAR

Partili bir başkanlık sistemi olabilİr. Ancak… Bu ancak çok önemli. Diktatörlüğe gider, krallığa döneriz gibi haklı da sayılabilecek eleştiriler var. Şöyle bir değişiklikle beraber yapmak lazım. Milletvekillerini de Erdoğan belirlerse olmaz. Türkiye’de yapılamayan meclis denetiminde şikayetçiyiz. İktidar partisi çoğunlukla meclis’te olduğu zaman Meclis denetim görevini yapamıyor. Başbakan da şu an padişahlıktan daha büyük yetkilere, başkanlık sistemindekinden daha büyük yetkilere sahip.

HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR

Herkes kendine yakışanı yapar,kendi karakterini sergiler. Akreditasyon sınırlaması yanlıştır.

O gazeteciler ne olursa olsun kapıda karşılanmalıydı Başbakan ‘bize hakaret eden gazetecileri içeri almayız’ diyor. Başbakana yakışan bu değil.

Erdoğan cumhurbaşkanlığına aday olacağı için bundan sonraki üslubu da bu olacak. Kongrede Erdoğan 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını ilan etti.

Odatv.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL