Siyaset

Gündoğdu, Sağlık Bakanı’na Ergenenin Kirliliğini Sordu

Gündoğdu, Sağlık Bakanı’na Ergenenin Kirliliğini Sordu

 CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Ergene Kirliliği nedeniyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplandırması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Önerge şöyle;

vecddddd

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                 Vecdi Gündoğdu

                                                                                                 Kırklareli Milletvekili

                                                                                                 Çevre Komisyonu Üyesi

 

Ülkemizin dört bir yanında plansız ve çarpık sanayileşme sonucu yaşam alanlarımız ve sağlığımız tehdit altındadır.

Yaşamın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için olmazsa olmazlarımız; su, hava ve toprak her geçen gün daha fazla kirlenmektedir.

Kirlenen su, hava ve toprak artık doğanın dengesini bozmakta, bozulan çevre dengesi ise; insanların tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla karşı karşıya kalmasını neden olmakta, yaşam süresini kısaltmakta, çeşitli hastalıklarla da yaşamların kısa sürede son bulmasına neden olmaktadır.

Son yıllarda ülkemizdeki çevresel tahribatın yoğunlaşması nedeniyle çağımızın ölümcül hastalıklarından olan kanser vakalarındaki artışın ve artışın da özellikle belirli bölge ve şehirlerde yoğunlaşıyor olması ciddi yaşamsal tehdit oluşturduğu iddiaları bulunmaktadır.

Bu doğrultuda;

1- 81 ilimizde, illere göre ve yıllara göre son 10 yılda (2006-2016) tespit edilen kanser hastası sayısı ne kadardır, yıllara göre kaç vatandaşımız kanser hastalığından dolayı yaşamını kaybetmiştir, kanser hastası sayılarında yıllara göre artış gözleniyor ise bunun sebebi nedir, bu konuda hangi tedbirleri aldınız ve almayı düşünüyorsunuz?

2- Halk sağlığının koruyucusu olarak Bakanlığınızın; Ergene Havzası illerimizde, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde yetiştirilen gıdalarda ve sularda çevresel kirleticilerin belirlenmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır, var ise sonuçları nelerdir, yok ise Bakanlık olarak böyle bir çalışma yapacak mısınız veya yaptıracak mısınız?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL