Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 13

Gündoğdu’dan Maliye Bakanına Soru Önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremin ardından uygulamaya konulan deprem vergilerinin kalıcı  hale geldiğini ve halen devam ettiğini belirterek Hazine..

Gündoğdu’dan Maliye Bakanına Soru Önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremin ardından uygulamaya konulan deprem vergilerinin kalıcı  hale geldiğini ve halen devam ettiğini belirterek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemi ile yazılı bir soru önergesi verdi.

Önerge şöyle

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

 

Vecdi Gündoğdu

                                                                                                                Kırklareli Milletvekili

                                                                                                                Çevre Komisyonu Üyesi

 

 

17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova’da yıkıma yol açtı.

Depremde 17 bin 480 kişi yaşamını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yerinin yıkıldığı depremden, 16 milyona yakın kişi değişik düzeylerde etkilendi ve yaklaşık 20 milyar dolar ekonomik kayba neden oldu.

Afet sonucu ne yazık ki, birçok kamu binamız ya yıkılmış, ya ciddi hasarlar görmüş ya da kullanılamaz duruma gelmiştir.

Ülkemizde çeşitli zamanlarda meydana gelmiş doğal afetler sonucu toplum olarak aldığımız dersler, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla, tedbirlerle ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizin yaşadığı afetler sonrası milletimiz her türlü fedakârlığı yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Marmara depremi sonrası 1999 yılında uygulamaya konulan geçici deprem vergileri 2003 yılında kalıcı vergi hale getirilmiş ve hala devam etmektedir.

Bu doğrultuda;

 

1-17 Ağustos Marmara depremi ardından 1999 yılında uygulanmaya başlanan geçici deprem vergileri ve 2003 yılında kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi kapsamında bu güne kadar yıllara göre ne kadar deprem vergisi toplanmıştır?

 

2-1999 yılında başlayan ve hala devam eden deprem vergilerinden toplanan paralar yıllara göre hangi tedbirlerin alınması amacıyla kullanılmıştır, hangi tedbirler için, ne kadar miktar harcanmıştır, 20 yıldır vatandaşlarımızdan toplanmaya devam eden deprem vergilerinden henüz kullanmadığınız para var mıdır, varsa ne kadardır, hangi tedbirler için ne zaman kullanacaksınız?

 

3-Geçici deprem vergisi olarak başlayan ve 2003 yılında kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisini kaldırmayı düşünüyor musunuz?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL