GÜNESER: MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUM

GÜNESER: MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUM

Edirne’nin siyaset gündeminde olan CHP Delege Seçimleri hakkında Gürkan Güneser, Partililere seslendi. Güneser, partililere; “Kimsenin adamı olmayın” sözleriyle seslenirken, hakkındaki “Belediye Başkanı Adayı olacak” şeklindeki dedikoduları yalanlayarak; “Bütün çalışmalarımı milletvekilliği için yapıyorum” dedi. CHP Edirne İl Başkanlığı başta olmak üzere 20 yılı aşkın süredir partinin çeşitli kademelerinde görev alan Makine Mühendisi Gürkan Güneser, basın emekçileriyle...

Haberin Tarihi: 21 Eylül 2017 - Okunma Sayısı:262 defa okundu.

Edirne’nin siyaset gündeminde olan CHP Delege Seçimleri hakkında Gürkan Güneser, Partililere seslendi. Güneser, partililere; “Kimsenin adamı olmayın” sözleriyle seslenirken, hakkındaki “Belediye Başkanı Adayı olacak” şeklindeki dedikoduları yalanlayarak; “Bütün çalışmalarımı milletvekilliği için yapıyorum” dedi.

guneser-milletvekilligi-icin-calisiyorumCHP Edirne İl Başkanlığı başta olmak üzere 20 yılı aşkın süredir partinin çeşitli kademelerinde görev alan Makine Mühendisi Gürkan Güneser, basın emekçileriyle bir araya geldi. Güneser, yaklaşan CHP Delege Seçimleri ve hakkında yapılan dedikodulara yönelik açıklamalarda bulundu. Güneser, CHP’lilerin Delege seçimlerinde kimseye yönelik değil, kendi istedikleri kişilerin delege olması yönünde; “Türkiye için Edirne için Partimiz için faydalı olmak istiyorsanız. Gürkan Güneser, dâhil kimsenin adamı olmayın. Kimsenin adamı olmazsanız kesinlikle ve kesinlikle faydalı işler yaparsınız” dedi. Güneser hakkında “Belediye Başkanı Adayı olacak. Bu yüzden çalışmalarına devam ediyor” şeklindeki dedikodulara karşılık olarak; “Bütünü çalışmalarımı milletvekilliği için çalışıyorum” dedi.

 

“EDİRNE MERKEZ İLÇEDE HENÜZ HER HANGİ BİR TAKVİM BELİRLENMEDİ”

Gürkan Güneser, basın emekçilerinin sorularını yanıtladı. Basın emekçilerinin CHP Delege Seçimleri hakkındaki sorularına karşılık Güneser; “Delege Seçimleri süreci partimizde başladı. Genel Merkezimiz 10 Eylül’de başlayıp 15 Ekim’i geçmemek şartıyla seçimlere başlayabilirsiniz dendi. Tüm ilçeler hangi tarih uygunsa kendilerine göre programlayıp uyguluyorlar. Edirne Merkez ilçede henüz her hangi bir takvim belirlenmedi. İlçelerde başlayan ve hatta bitiren bile var ancak Merkez ilçede takvim henüz belli değil, 15 Ekim’e kadar yapılıp bitirilmesi lazım. 25 gün kadar bir süremiz var. Aldığım bazı duyumlarda son haftalara doğru yapılacağı yani Ekim’in ilk haftasında başlayıp 15 Ekim’e kadar bitirileceği yönünde” şeklinde cevapladı.

“ÜYELERİN HAKLARININ GASP EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Güneser, partililerle görüşme yapan bazı kişilerin olayların içine farklı şekilde müdahil olduğunu ve yapılan çalışmaların yanlış olduğunu CHP’nin siyasi düzenini olumsuz etkileyeceğini belirterek; “Bir makam sahibi, bu belediye başkanı olabilir, milletvekili olabilir ya da bir yerlere gelmek isteyen partide birileriyle bir grup çalışması yapmış olan insanlar olabilir. Bunlar kalkıp mahalle mahalle gezip bir çalışma yapıyorlarsa ve bir liste çıkarıyorlarsa ben bunun o mahalledeki üyelerin haklarını gasp olarak görüyorum” şeklinde ifadelerini özetledi. Güneser konuşmasının devamındaysa; “Geçen dönem seçimlerinde bazı sebeplerden dolayı olayın içinde olmadığımızı ama bu dönem müdahil olunmadığı zaman da çok doğru sonuçların çıkmadığını da gördük. Bu dönem olayın biraz daha içerisinde olacağız. Müdahil olmak derken buradan yanlış anlaşılmalar çıkarılabilir. Mahalle mahalle gezip Gürkan Güneser’in listesi bu seni yazıyorum onu yazmıyorum çalışmak da müdahil olma şeklidir. Farklı müdahil olma şekilleri var. Ben en baştan şuna karşıyım. Bir makam sahibi, bu belediye başkanı olabilir, milletvekili olabilir ya da bir yerlere gelmek isteyen partide birileriyle bir grup çalışması yapmış olan insanlar olabilir. Bunlar kalkıp mahalle mahalle gezip bir çalışma yapıyorlarsa ve bir liste çıkarıyorlarsa ben bunun o mahalledeki üyelerin haklarını gasp olarak görüyorum”

“BIRAKIN MAHALLELER KENDİ DELEGELERİNİ SEÇSİN”

“Bunu yapmak yerine bırakın her mahalle, o mahalledeki delegeliğe layık en deneyimli en birikimli en güzel bu işi süreç içinde yapabilecek insanları kendileri belirlesin ve bunu yapabileceklerine yürekten inanıyorum. Böyle olmazsa, mesela ben bunu yapmaya kalkarsam o delegeler, mahallenin arzu ettiği yapıdaki delegeden çok bana yakın olan bana fayda sağlayacak delegeler oluyor. Bunu ben yaparsam bana göre, belediye başkanı yaparsa veya bir milletvekili yaparsa onlara yakın olan insanlar delege oluyor ama mahallenin arzu ettiği insanlardan uzak insanlar oluyor. Bu tür bir yapı benim arzu ettiğim bir şey değil. Ben de bu mahalli seçimlerine müdahil olmak dediğimizde partililerimize mahallenizde çalışın, kimseyi mahalle haricinde örneğin ben ‘Koca Sinan Mahallesindeysem gelip Fatih Mahallesinde size bir şeyler empoze etmeye çalışıyorsam beni dışlayın. Sen bu mahalleden değilsin. Senin bu mahallede konuşma da toplantı da yapma hakkın yok. İlçe başkanlığına vs. de aday değilsin. Bize bunu neden yapıyorsun? Biz bu mahallede aklı başında adamlarız deyin’ dedim. Bunu ben de yaparsam da desinler, bir grup yaparsa da deyin, bir milletvekili de yaparsa bir belediye başkanı yaparsa da deyin. Çok doğru gelmiyor bu bana. Bunu yapamaya başladı arkadaşlarımız ancak farklı şeylerle karşılaştılar. Liste temini mesela bir mahalle 170 kişi, diğer mahallede 80 kişi, bazı mahalle var 500 kişi, bir diğer mahallede var 700 kişi. Arkadaşlar liste olmadan ellerinde üyelerin ve kişilerin kim olduğunu bilmeden bir çalışma yapmaları mümkün değil. Sizi tanıyor ama Koca Sinan Mahallesindesin zannediyor hâlbuki sen Fatih Mahallesindesin. O liste elinizde olmak zorunda. Maalesef Edirne Merkezden yönetimlerden bu listeleri temin edemediler. Genelde birçok yerde bu var. İlişkilerimiz sayesinde Genel Merkezimizden bu listeleri temin ederek arkadaşlarımıza ulaştırdık. Yol gösterdik. Mahallenizde düzgün bildiğiniz doğru bildiğiniz liyakat sahibi insanları delege yapın” dedi.

“DELEGE OLMAK BASİT BİR ŞEY DEĞİL”

Delegeliğin basit bir konum olmadığını vurgulayan Güneser; “Delegelik çok basit bir şeymiş gibi geliyor. Delegelik o kadar önemli ki bir mahallede seçtiğiniz delegenin görevi Genel Başkanın seçimini bile etkiliyor. Bir delege, ilçe kongresinde oy kullandıktan sonra görevi bitmiyor. Her şey oradan başlıyor. O seçilen delege seçildiği mahallenin sorumlusu oluyor. Belediyeyle o mahallenin bir sıkıntısı varsa arada köprü görevi görüyor. O mahallenin Ankara’yla bir sıkıntısı varsa milletvekilleriyle arada köprü görevi görüyor. O delege, ilçe yönetimini seçiyor. İlçe yönetimi il kongre delegelerini seçiyor. İl kongre delegeleri bu sefer İl Yönetimini seçmenin dışında Kurultay Delegelerini seçiyor. Kurultay Delegeleri de Ankara’da Genel Merkez Yönetimini ve Genel Başkanı seçiyor. Örneğin ben Genel Merkez yönetimiyle ilgili bir eleştiride bulunuyorsam buradaki delege seçiminde bir yanlış yapmışım demektir. Hepsi birbirine zincirleme bağlı”

BAŞKAN GÜRKAN DA TOPLANTIYA GİTMİŞ

Güneser kendi mahallesindeki yaptığı bir toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da geldiğini belirterek; “Liste çalışması veya delege çalışması için geldiler diyecekler diye özellikle çıkmıyorum. Kendi mahallemde Koca Sinan Mahallesinde geçenlerde bir toplantı yaptık. Birkaç toplantı daha yapacağız. Toplantıya üyeleri ben davet ettim. Enteresan bir durum da oldu. Toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan da geldi. Birkaç arkadaş bizim toplantı yaptığımızı söylemiş ve o söylemin üzerine gelmek istemiş. Belediye Başkanıdır gelebilir. Niye geldin? Hayır biz toplantı yapıyoruz. Gelme diyecek halimiz yok. O da bu partinin bir üyesi sonuçta. Ancak o mahallenin bir üyesi gibi değil de bir emri vaki gibi oldu” ifadelerini kullandı.

PARTİLİLERE SESLENDİ: “KİMSENİN ADAMI OLMAYIN”

Delege seçimlerinde dışardan edilen müdahaleler sonrasında sıkıntılar doğacağını değinen Güneser partililere; “Eğer Türkiye için Edirne için Partimiz için faydalı olmak istiyorsanız. Gürkan Güneser dahil kimsenin adamı olmayın. Kimsenin adamı olmazsanız kesinlikle ve kesinlikler faydalı işler yaparsınız” şeklinde seslendi. Güneser; “Belediye Başkanımız Milletvekilliği önseçiminde de şu anda da bir partili olarak diyor. Önseçimle buralara kadar geldiysem diyor. Taraf olmam kadar normal bir şey yok ben olayın dışında değilim, bu partinin üyesi olmayan birisi değilim, sonuçta beni de hiç etkilemeyecek bir konu da değil yapılan seçimler ilçe kongresi ve il kongresi ve dolaysıyla ben tarafım diyor aslına bakarsanız içinde. Ben liste yapmıyor ve çalışmalarına da katılmıyorum diyor ama bu ne kadar doğrudur değildir bilmiyorum. Bunları söylerken ki amacım birilerini germek değil, genel anlamda ne yaptığımı, neler yapılması gerektiğini ve neler yapıldığıyla ilgili bilgi vermek için bunları söylüyorum. Örneğin; Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, ben bu işe karışıyorum dedi ve liste yapıyordu. Belediye makamına üyeleri çağırıyordu ve bunu aleni yapıyordu. Dolaysıyla buna karşı çıkan ve farklı gruplar oluşturan partililer de vardı. Aynı partililer ama farklı yollarla gidiliyor bu hedefe. Bu da bir yere gitti ve başarılı olmadı. Buna benzer bir takım girişimlerin olduğunu duyuyorum. Listede bir koalisyon sağlansın. Çok sağlıklı sonuçlar doğurmaz böyle olmazsa. Böyle olursa kendilerine göre yapılan listelerde mahallenin gerçek insiyatifini yansıtmayan bir liste oluşuyor. Başkan da yaparsa öyle oluyor. Milletvekili de yapsa da öyle oluyor. Benim düşüncem öyle değil, bırakın herkesi kendi hür iradesine. Her mahalle kendi listesini kendi yapsın. En güzeli de budur. Önümüzdeki 2 yıl içerisindeki yapılacak seçimler, Türkiye’nin şu ana kadar yapılacak en önemli seçimi. Çünkü bu seçimde Türkiye’deki sistem Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri hiç bu kadar kökten değişecek şekilde bir seçim yapılmadı. Biz o yüzden Ahmet’e Mehmet’e göre ilçe yönetimleri ilçe başkanları seçmeyi bırakıp, en doğru olanları, çalışmaya niyeti olanları, arzulu ve istekli olanları seçmeliyiz ki, yarın başarı 1 adım daha fazla gelsin. Bizim gibi partinin önde gelenleri birazcık bu işe de karışmasın ve uzak dursun. Partililerime buradan sesleniyorum; eğer Türkiye için Edirne için Partimiz için faydalı olmak istiyorsanız. Gürkan Güneser dahil kimsenin adamı olmayın. Kimsenin adamı olmazsanız kesinlikle ve kesinlikler faydalı işler yaparsınız” dedi.

BÜTÜN ÇALIŞMALARIMI MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN YAPIYORUM

Güneser, CHP adına çalışmalarına devam ettiğini; “Güneser Belediye Başkanlığına Aday” dedikodularına yönelik “bütün çalışmalarımı milletvekilliği için yapıyorum” şeklinde cevapladı. Güneser; “Çalışmalarıma hiç ara vermedim. Cumhurbaşkanlığı ve diğer seçimlerde seçilemeyecek bile olsa bu bir artı getiriyor ve bu çalışmaların da halen devam etmesi birilerini rahatsız ediyor. Önümüzdeki Milletvekilliği seçimlerinde milletvekili adayı olarak kendilerini de gördükleri için böyle çalışan birini karşılarında görmek istemiyorlar ve çeşitli yakıştırmalar yapıyorlar. Örneğin ‘Belediye Başkan Adayı olacak’ diye bir dedikodu çıkıyor ve bunu aktif olarak çalışan birileri tarafından çıkarılıyor. Partililerimden bu konuma beni yakıştıranlar var ancak ilk önce insanın kendisinin bunu istemesi gerek. Bütün çalışmalarımı milletvekilliği için yapıyorum. Ben çoğu kişiden bu duyumu aldıklarını duyuyorum. Belediye Başkanlığı gibi bir konuma yakıştırılmak güzel ancak benim tüm çalışmalarım milletvekilliği yönünde. Eğer ki önümüzdeki seçimlerde milletvekili olmazsam, partim için çalışmalara devam ederim. Genç partili kardeşlerimize abilik yaparım. Daha genç birine yerimi devreder. Üstüme düşeni yaparım. Ne küserim ne de partimden istifa ederim”

BEN BÜTÜN CHP’LİLER İLE BERABERİM

“Ben bütün CHP’liler ile beraberim. Kimseyle özel bir yakınlığım yok. Ona da gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben herkes ile yakınım. Yarın öbür gün Okan Gaytancıoğlu ile yemek yediğimi görürsünüz. Yarın Belediye Başkanı Recep Gürkan’la da görürsünüz. Diğer gün Erdin Bircan ile de görebilirsiniz. Çünkü bu kişiler benim partimin başkanı veya milletvekili. Biz beraber seçim çalışmalarında her gece çalıştık. Dedikodu ile siyaset olmaz. Kimseyle bir anlaşmam veya birlikteliğim yok” ifadelerini kullandı.

http://www.edirnegazetesi.com.tr

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı