Güncel Manşet

Gürbüz, İpsala’da Susuz Köy Bırakmadık

Gürbüz, İpsala’da Susuz Köy Bırakmadık

Abdullah YILMAZ/İPSALA

 

İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği 2012 olağan Meclis toplantısı bugün saat 10.30’da Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra İpsala Kaymakamı-Birlik Başkanı Mehmet Ali Gürbüz toplantının yaptığı açış konuşmasında birlik olarak güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Gürbüz,“Birlik olarak yaptığımız en önemli çalışmalardan biri içme suyunda susuz köy bırakmadık. Su arızası olduğunda 24 saati geçmeden bunları giderdik. Köylerdeki vatandaşlarımıza temiz, sağlıklı, lezzetli su sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca çevrede hiçbir ilçede olmayan köylerde çöp toplama işini başarıyla yapıyoruz. Temiz Köyüm projesi kapsamında yaptığımız bu çalışmada Trakya Kalkınma Ajansından aldığımız hibe ve İşkur’dan aldığımız işçilerin büyük faydasını gördük. Köylerde şuan 400 çöp konteynırı ile hizmet veriyoruz, 70 adet daha çöp konteynırı almayı hedefliyoruz. ÇEVKO’dan da aldığımız hibe 20 adet Cam kumbarasını köylerimize dağıttık, bu konuda çok olumlu tepkiler alıyoruz. Çağdaş bir yönetim sergilemeye çalışıyoruz.”dedi.

İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Hüseyin Solak,2013 yılı yatırım planı ve çalışma programını okudu. Asfalt çalışmalarında; 1,8 km Aliçopehlivan– Kocahıdır, 7 km Sultan Bel.– Tevfikiye Köyü,  3 km Tevfikiye–Uzunköprü İlçe sınırı, 8 km İpsala-Turpçular– Hıdırköy Yolu, 4 km PazardereBeğendik yolu, 4 km Hıdırköy – Sarpdere yolu stabilize olarak yapılmasına karar alındı.
İçme Suyu çalışmalarında ise Hıdırköy içme suyu Esetçe Grubundan ayrılması, Korucuköy içme suyu Esetçe Grubundan ayrılması, Yapıldak İçme Suyu Deposu Onarımı, Sarpdere, Kumdere, Ahırköy, Koyuntepe, Paşaköy, K.Doğanca, Sarıcaali köylerine klor dozaj pompası alımı, Pazardere köyü içme suyu sondaj ve trafo sistemi, Sarpdere, Paşaköy, Aliçopehlivan köylerine sms sistemli otomasyon alımları kabul edildi.

Köy taleplerinin; 100 adet 800 / 400 Litrelik Çöp konteynırı alımı, 400 adet 16 Köyde Konteynırların altlarına beton koruma yapımı, İl Özel İdaresinde uygun görülecek köylere kilitli parke taşı alımı, Kumdere, Ahırköy, Aliçopehlivan Köylerindeki uygun park yapımı veya parkların yenilenmesi, Tevfikiye – Sultan Beldesi arasındaki köprü genişletmesi, Balabancık köyü kanalizasyonu, fosseptiklerin bir araya toplanması, Balabancık Köy Konağı Mantolama dış cephe kaplama işlerinin gerçekleştirilmesine oy birliği ile karar verildi.

3 YILLIK TAHMİNİ BÜTÇE YAPILDI

Toplantıda gündem gereği 2013 yılı tahminin bütçesinin görüşülmesine geçildi. Birlik Müdürü Hüseyin Solak tarafından 3 yıllık tahmini bütçesi tek tek gelir ve gider fasıl fasıl, kalem kalem okundu. Bütçe kalemleri üzerinden üyeler bilgiler talep edip, cevaplandırıldı. Gelir ve gider denk 2013 yılı bütçesi 1.349.837,00 TL olarak, 2014 yılı bütçesi 1.403.831,00 TL, 2015 yılı bütçesi 1.459.984,00 TL olarak ayrı ayrı oylanarak bütçeler oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin 6. maddesi 2012 yılı fasıllar arası aktarmasına geçildi, Birlik Müdürü Solak, aktarmanın gerekçelerini anlattı, konu ile ilgili görüşmeler yapıldıktan sonra ayrı ayrı oylanarak oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin 7. maddesi çöp toplama işletmesinin kar/zarar durumunun görüşülmesine geçildi, ilk önce Birlik Müdürü Hüseyin Solak tarafından “Temiz Köyüm” projesi çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ardından 7 aylık faaliyet gideri ve geliri açıklandı, konu ile ilgili yapılan bilgi taleplerine cevap Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz tarafından verildi. 7 aylık elde edilen 38.999,77 TL lik gelir, 38.251,42 TL lik gider yapılan oylama da oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 8 maddesi çöp toplama fiyatlarının görüşülmesine geçildi, aylık hane başına, köylerde birden fazla içme suyu abonesinin 1’inden 3,00 TL olarak aynı fiyattan devam edilmesi oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin 9. maddesi içme suyu işletmesinin kar/zarar durumunun görüşülmesine geçildi, Birlik Müdürü tarafından içme suyunun gelir ve giderleri anlatıldı, içme suyunun başa baş gittiğini ancak elektrik faturaları düşürülmesi yönünde tedbirler alınması gerektiği belirtildi. Genel olarak 12 ayda net 567.443,15 TL gider yapıldığı, 539.241,33 TL lik gelir tahsil edildiği belirtildi. Üyeler tarafından içme suyu ile ilgili sorulara cevap verildi, yapılan gelir ve harcamalar oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 10 maddesi içme suyu fiyatlarının görüşülmesine geçildi, komşu ilçeler ve elektrik zamları değerlendirildi. 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 10 köyde 1 ton içme suyu fiyatının KDV dahil 2,00 TL, Turpçular köyünün 6 ay sonra tekrar fiyatının değerlendirilmek üzere KDV dahil 1,00 TL olarak oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin 11. maddesi Birlik encümen üyelerinin seçimine geçildi.
Yapılan gizli oylamada İl Genel Meclis Üyeleri Necmi Sınır 16 oy, Zafer Doğan 15 oy alarak asil üyeliklere Ali Soydan 1 oy alarak yedek üyeliğe seçildi.
ÖMER KAYAN YAŞ FARKIYLA SEÇİLDİ
Köy Muhtarları ile ilgili yapılan gizli oylamada Sebahattin Demir 12 oy, Ömer Kayan ve Cevat Baş 10 oy aldığından teamüllere göre yaşı büyük olan Ömer Kayan’nın asil üyeliğe, Cevat Baş’ın yedek üyeliğe, yine 1’er oy alan Ahmet Turgay, Niyazi Korkan, Hüseyin Batur’un yaş büyüklüğü nedeniyle Hüseyin Batur’un yedek üyeliğe seçildi.
Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL