Manşet Siyaset

Gürkan, “Edirne’nin sokaklarını bile süpürmeye razıyım”

Gürkan, “Edirne’nin sokaklarını bile süpürmeye razıyım”

 

DSCN7877 DSCN7882

CHP Edirne Milletvekili ve Edirne Belediye Başkan adayı  Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda kentteki Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldi. Gürkan, burada Edirnelilere seslenerek, tüm Edirnelilerin yönetimde söz hakkının olacağını ifade etti. Edirne’ye hizmet etmenin ünvanı olmayacağını belirten Gürkan; “Bırakın Milletvekili olmayı, Belediye Başkanı olmayı, Edirne’nin sokaklarını bile süpürmeye razıyım. Bu benim için onurdur, gururdur” dedi

CHP Edirne Milletvekili ve Edirne Belediye Başkan adayı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda kentteki Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldi.

ETSO Toplantı Salonunda yapılan ‘proje’ toplantısına çok sayıda STK üyesi ve vatandaş katıldı.

DSCN7889

Gürkan, ETSO’da yaptığı konuşmada, tüm katılımcılara teşekkür etti. Toplantıyı küçük salonda yapmayı planladıklarını ifade eden Gürkan, “Katılımcı sayısı beklediğimizin üstünde oldu. Bu nedenle büyük salonda toplantımızı yapıyoruz. Katılan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Gürkan, Edirne’nin bundan sonra yeni bir döneme merhaba diyeceğini de ifade ederek, şunları söyledi:

“Yeni dönemimizde kapımız herkese açık olacak. Din, dil, ırk ayrımı yapmayacağız. Her yurttaş Edirne’nin yönetimine eşit oranda katılma hakkına sahip olacaktır. Biz bunun sözünü veriyoruz. Niye Edirne’yi birlikte yönetelim diyorum. Edirne tek kişinin tek bir bireyin, ne kadar yetenekli olursa olsun, ne kadar berecerikli, birikimli olursa olsun, ne kadar vizyon misyon sahibi olursa olsun tek başına yönetilmemesi gerektiği kadar büyük bir şehirdir. Yönetememek başka birşeydir, herkesle el ele verip yönetmek mutluluğu sevinci sevgiyi refahı ve zenginliği birlikte paylaşarak çoğaltmak ayrı birşeydir. Biz de bunu yapmak istiyoruz. Biz Edirne’yi hep birlikte dünyanın en güzel kentlerinden biri haline getireceğiz

BALKANLARIN BİR ADIM ÖTESİNE GEÇECEĞİZ

Edirne’de çok bildik bir söz vardır; ‘Edirne’yi balkanların parlayan yıldızı yapacağız. Edirne’yi Bakanların başkenti yapacağız.’ Bunlar güzel sözler ama Osmanlı bunu yüz yıl önce zaten yapmış. Bundan yüzyıl önce Edirne bu özelliklere sahipti. Biz şimdi 21. Yüzyılda, bilgi, iletişim çağında biz balkanları kucaklayarak, balkanların bir adım ötesine geçmek zorundayız. Biz, Paris’le, Madrid’le, Milano’yla, Liyon’la, kardeş yapmak zorundayız. Edirne’yi Onlarla işbirlikleri kurdurmak zorundayız.

HERKES EŞİT OLACAK

Bakınız Edirne’de yakın tarihte başlayan meslek odaları borsalar gibi kurumlardaki yapılan yönetim değişiklikleri ile gerçekten Edirne’de bir heyecan var, sinerji var. Eğer 30 Mart’ta halkımız bize vekaletlerini verirlerse, güvenleri tevcih ederlerse biz Edirne halkı adına Edirne Belediye Başkanı sıfatıyla bu sinerjiyi bir araya getirip, bu sinerjiden doğacak refahı, birliği mutluluğu bütün Edirnelilere eşit paylaştıracağız.

UMUTLAR ÇOĞALACAK, DERTLER AZALACAK

Bugün Edirne’ye dair söyleyecek sözü olanları dinleyeceğiz. Bizim de Edirne’ye dair söyleyecek çok sözümüz var, projemiz var. Ben anlatmaya başlasam bir çoğunuz (ben bunu düşünmüştüm) diyecek. Ama ben bunları sizin önünüze koymak istemiyorum. Çöpünden-ulaşımına, içme suyundan-kanalizasyon alt yapısına, yağmur sularının toplanmasından- atıkların desaj edildiği yerlerde arıtma sistemi kurulmasına, nehir kenarlarının düzenlenmesine, imar planlarına kadar onlarca sıktımız var. Biz bunları çözebilecek yetenekte donanımdayız. Bunları çözeriz. Geçmiş yönetim tecrübemiz, yönetim birikimimiz, yaptıklarımızın hepsi ortada. Geçmişte Edirne Belediyesinin bütçesinin, personel sayısının iki katı, üç katını başarıyla yönettik. Ve Allah’a çok şükür oralardan anlımızın akıyla çıkıp Milletvekili olduk. Şimdi Edirne’ye başka bir alanda hizmet etmek için karşınızdayız. Milletvekili olarak değil, Edirne’nin kendisine her yurttaşına doğrudan dokunarak, her yurttaşıyla selamlaşarak, her yurttaşın gönlünü kalbini sevgisini kazanarak, umudunu paylaşıp çoğaltarak, derdinini sıkıntısını paylaşıp azaltarak birlikte yaşayacağız. Edirne’yi emin olun dünyanın en güzel, en yaşanabilir bir kenti haline getireceğiz.

EDİRNE’YE HİZMETİN ÜNVANI OLMAZ

30 Mart akşamından sonra Edirne’de insanlar güne başlarken yeni güne gönül rahatlığıyla, iç huzurla ‘günaydın’ diyecekler. Biz insanlara ‘günaydın’ deme konusunda birbirini sevme, saygı gösterme konusunda teşvik edici olacağız. Biz insanlarımızı çok seviyoruz. Edirne’ye hizmetin, Edirnelilere hizmet etmenin ünvanı, sıfatı, makamı yoktur. Yeterki, elimize Edirne’ye hizmet etmek için elimize fırsat verilsin. Biz bunu geçmişte başardık gelecekte de başaracağız.

EDİRNE’NİN SOKAKLARINI BİLE SÜPÜRMEYE RAZIYIM

Son olarak şunu söylemek isterim; bana diyorlar ki, (Recep, sen milletvekiliydin. Milletvekilliliği bırakılıp Belediye Başkanlığına gelinir mi?) ilk bakışta doğru bir soru gibi. (Herkes Milletvekilliliği için can atarken sen vekilliği bırakıp Başkanlığı geliyorsun) Bizim Edirne sevdamız, bizim Edirne sevgimiz, bizim Edirnelilere olan aşkımız öyle bir sevda ki, yeri doldurulamaz bir yürek yangını. Ben Edirne’ye bırakın Milletvekili olmayı, başkan olmayı, Edirne’nin sokaklarını bile süpürmeye razıyım. Bu benim için onurdur, gururdur. Bunu bütün samimiyetimle yürekliliğimle söylüyorum. Yeter ki Allah bana Edirne’ye hangi ünvanla olursa olsun hizmet etmeyi nasip etsin, bu gücü kuvveti bana versin. Önümüzdeki hafta bütün düşüncelerin eleştirilerin önerilerin süratla projelendirilmesini yapacağız. Sizin projelerinizle isteklerinizle kapınızı çalıp gelin bu kenti birlikte yönetelim diyeceğiz.”

Gürkan konuşmasının ardından vatandaşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının taleplerini dinlemeye başladı.

ROMANLARA KAPIMIZ AÇIK OLACAK

Bir çok sivil Toplum Kuruluşu kentte gördüğü eksiklikleri ve Belediye Yönetim anlayışındaki gördükleri eksiklikleri dile getirdi. Burada söz alan Trakya Roman Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Makas söz alarak, Gürkan’ın her fırsatta engellilere verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Roman derneklerinin de projelerini dinlemesini isteyerek, “Siz Gelince Romanlara kapınızı kapatacağınız söyleniyor. Bu doğru mu?” diye sordu.

Gürkan, Romanlara kapıların kapanacağı söylemlerinin kesinlikle doğru olmadığını ifade ederek, “Bizim yönetimimizde din, dil, ırk ayrımı olmayacak. 31 Mart’tan sonra herkese kapımız açık olacak. Bunu herkes görecek” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL