TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Belediyeler Güncel
 • Okuma Sayısı: 134

 • GÜRKAN’DAN 25 KASIM MESAJI

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşu’nun 99. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;  “Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimiz Edirne, 1361 yılında 1. Murad..

  GÜRKAN’DAN 25 KASIM MESAJI

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşu’nun 99. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;

   “Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimiz Edirne, 1361 yılında 1. Murad Hüdavendigar’ın fethinden sonra da önemini korumuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerinde bu imparatorluğa bir asra yakın başkentlik yapan Edirne’miz 1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği savaşta maalesef en zor günlerini yaşamıştır. Tarihinin en acı ve en karanlık günlerini yaşayan Edirne, Sarayiçi’nde binlerce evladını da şehit vermiştir.

   Birçok acı hikayeye tanıklık eden, sadece savaşla değil açlıkla ve yoklukla da mücadele eden ama her ne olursa olsun bağımsızlığından ve özgürlüğünden vazgeçmeyen Edirne halkı Edirne Müdafii Şükrü Paşa komutasında büyük bir mücadele sergilemiştir.

   Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesiyle Edirne, 25 Kasım 1922’de; son kez kurtarılarak, gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir.

   Bugün içinde özgürce yaşadığımız bu topraklar, çok acılar çekmesine rağmen asla ve asla özgürlüğünden vazgeçmemiştir. Düşmana boyun eğmemiştir.  Bu yüzdendir ki Edirne, her zaman özgürlüğün kıymetini bilmiş, Cumhuriyet’in değerlerine sımsıkı bağlı kalmıştır. Şimdi bizlere düşen en büyük görev tarihimizi en iyi şekilde anlamak, bugün içinde özgürce yaşadığımız bu toprakların kıymetini bilmek ve geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe umutla bakmaktır. Bizler, bu sorumluluğun bilinciyle Edirne’mizi daha da geliştirmek ve kentimizi turizmde, ekonomide ve eğitimde dünya kentleriyle yarışacak bir kent haline getirmek adına elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Hiç kuşkusuz ki bu topraklarda Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkan, Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında yolunu aydınlatan, bilim, teknoloji ve fen alanında ülkemize değer katacak nice nesiller yetişmeye devam edecektir. 

   Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları vatan adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyor; Malazgirt’ten Edirne Savaşları’na; İstanbul’un Fethinden Çanakkale’ye; Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na; Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a bu toprakları vatan yapmak ve bu aziz vatanı korumak için canını, kanını, gözünü kırpmadan veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum.

   Kurtuluşumuzun 99. yılı kutlu olsun!”

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL