Güncel Manşet Siyaset

Gürkan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması

Gürkan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması

EDİRNE MİLLETVEKİLİ RECEP GÜRKAN, 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI;

 Edirne Milletvekili Recep Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

Ülkemizde Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında Emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1980 yılında yapılan Askeri darbe sonrasında birkaç yıl ara verilmiş, sonrasında yaygın bir şekilde kutlanmaya devam edilmiş ve bugünlere gelmiştir.

Recep Gurkan

Ülkemiz, Kadın Erkek Eşitliği açısından her yıl yayınlanan raporda, Dünya Ülkeleri ile kıyaslandığında, 135 Ülke arasında, geldiğimiz en iyi nokta 122. sıradır. Raporu incelediğimizde cinsiyet eşitliğinin bölgelere göre genel değerlendirmesi ve ekonomiye katılım ve fırsatlar değerlendirmesinde Avrupa ve Orta Asya grubuna dâhil edilen Ülkemiz bu grubun sonuncusu olurken, kadınların ekonomiye katılması açısından ise 129. sırada yer almıştır. Kadınların eğitime erişiminde 108. sırada yer alırken, siyasi yetkilendirmede 98. sırada, sağlık alanında ise 62. sırada yer almıştır.

AKP Hükümetleri döneminde Türk Kadını hak ettiği değeri ne yazık ki görememiştir. Rakamlar bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Peki bu sonuçlar sizce şaşırtıcı mıdır?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2010 yılında gerçekleştirdiği “demokratik açılım” buluşmaları kapsamında kadın temsilcileriyle yaptığı toplantıda “Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” demiş ve bu konudaki tutumunu ortaya koymuştur.

Kadın-erkek eşitliğine inanmayan Başbakan hemen her fırsatta, kadınlara 3 çocuk doğurma tavsiyesinde bulunurken, kürtaj ve sezaryen’a da karşı çıkmayı kendinde hak olarak görmüştür.

AKP Hükümetinin kadın-erkek eşitliği konusundaki tutumunu en net gözler önüne seren örneklerden birisi de AKP Ünye İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Süleyman Demirci’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasına, başı açık kadınlar için “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır” yazması olmuştur.

Bugün AKP iktidarına rağmen, kadınlarımız günümüz yaşam koşullarında olabildiğince özgür, olabildiğince bağımsız yaşayabiliyorlarsa bu gelişmeler ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİ nin Türk Kadını’na verdikleriyle mümkün olabilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm dünya kadınlarının, Ülkemize ve Partimize gönülden emek veren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL