TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 362.213
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.465
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 198
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.160
Teknoloji

GÜVENLİK KAMERASI SİSTEMLERİ

  Güvenlik Kamera Sistemleri, CCTV Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri olarak da bilinen 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yaparak can ve mal güvenliğini sağlayan Elektronik Güvenlik Sistemlerindendir. Güvenlik..

 

Güvenlik Kamera Sistemleri, CCTV Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri olarak da bilinen 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yaparak can ve mal güvenliğini sağlayan Elektronik Güvenlik Sistemlerindendir.

Güvenlik Kameraları, dijital teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık sadece büyük kurumsal firmalarda, bankalarda, hastanelerde ve askeri alanlarda bulunmuyor, artık küçük çaplı işletmelerden, binalara kadar aklımıza gelebilecek her alanda yer alır. Güvenlik CCTV Sistemleri lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelerek Güvenli Bir Yaşam için hayatın önemli bir parçası olmuştur.

Kapalı Devre İzleme Sistemleri Kullanım Alanları açısından İşyeri Güvenlik Kamera İzleme Sistemleri, Ev Kamera Sistemleri, Fabrika Güvenlik Kamerası SistemleriTesis Çevre İzleme Güvenlik Kamera Sistemleri, Şehir İzleme Sistemleri, KYGS, TEDES ve Plaka Tanıma Sistemleri gibi günümüzde Kamera Sistemlerinin pek çok kullanım alanına sahiptir.

ÇEŞİTLERİ

Güvenlik Kamerası Seçerken birden fazla çeşitle karşılaşılması mümkündür, oldukça fazla Güvenlik Kamerası Çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak Kamera Çeşitleri İç Mekan Kameraları ve Dış Mekan Kameraları olmak üzere kullanılacak alana göre ayrılmaktadır. Seçilecek olan CCTV Çeşitlerine göre farklı özellikler de eklenmektedir.

Analog Kameralar, AHD Kameralar, IP Kameralar, Termal Kameralar, Dome Kameralar, IR Bullet Kameralar, Box Kutu Kameralar, Speed Dome Kameralardır.

Seçilecek olan CCTV Çeşitlerine göre farklı özellikler de eklenmektedir. Özelliklerine göre bakıldığında;

Kablolu Kameralar, Kablosuz Kameralar, Gece Görüşlü Kameralar, Sabit Kameralar, Hareketli Kameralar, Kızılötesi Kameralar, Zoom Özellikli Kameralar olarak bahsetmek mümkündür.

Güvenlik Kamera Sistemi, temel olarak donanım ve yazılım bileşenlerinden meydana gelebilmektedir. Kamera Sisteminin Donanımı; Kameralar, Video Kayıt Cihazları, Dijital Kayıt Cihazları, Lensler, Güç ve İletişim Kabloları, Kontrol Kumanda Merkezi ve Video Görüntüleme Cihazları gibi ürünlerden oluşmaktadır. Kamera Sisteminin Yazılımsal Bileşenleri ise CCTV Sisteminin İşleyişini sağlayan programlardan oluşmaktadır. Bu programlar sayesinde Güvenlik Kameralarından gelen görüntüler kayıt altına alınıp tekrar izlenebilir ve arşivlenip saklanabilmektedir.

 

GÜVENLİK KAMERASI SİSTEMLERİNDE EN SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemlerini oluşturan donanım ve bileşenler arasında bazı durumlarda istenilmese de sorunlarla karşılaşılabilmek mümkündür. Bu sorunlar, kullanıcı, ürün ve alanında uzaman olmayan kişiler tarafından yapılan hatalı montaj nedeni ile olabileceği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca CCTV Sistemini oluşturan ürünlerin kullanım ömrünün sona ermesine bağlı sorunlar da görülmektedir.

 

Genellikle en sık yaşanan problemlerin başında Güvenlik Kamera Sisteminin Karanlık Göstermesi elde edilen görüntülerin dış etkenlerden bağımsız olarak karanlık olması ve Güvenlik Kamerasının Bulanık Göstermesi sorunlarının yaşanmasıdır.

Yaşanılan sorunun temel kaynağı tercih edilen CCTV Sisteminde kullanılan lens ile uyumlu olmamasında veya lens ile kamera bağlantısının doğru bir şekilde yapılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle; Güvenlik Kamerasının Özelliği ile uyumlu olan lensler tercih edilmeli ve kameraya lens bağlantısını profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Böylece, beklenilen kalitede ve çözünürlükte Güvenlik Kamerası Görüntüsü Netleştirmek mümkündür.

Güvenlik Kamera Sisteminden Hiç Görüntü Alamamak sorunun çözümü çoğu zaman oldukça kolay olabilmektedir. Enerji kablosu kontrol edilerek elektriğin gelip gelmediğine bakılmalıdır. Fişin çıkmış olması ve kablodan kaynaklı bir temassızlık olabileceği göz önünde bulundurmalıdır.

Güvenlik Kamerasında Bazen Görüntü Kaybı Yaşanması ciddi bir endişe yaratsa da böyle bir durumda CCTVnin Bnc Konnektör, Jak, Ethernet, enerji gibi bağlantılarını kontrol edilmeli ve gevşeklik ya da temassızlık durumlarını kontrol ederek sorun çözülebilmektedir.

Güvenlik Kamerası Renk Problemi genel olarak NTSC/PAL ayarlarından kaynaklı olabileceği gibi CCTV ya da yazılımsal kaynaklı da olabilmektedir. Uzman desteği almak gerekebilir.

IP Kameralara Ulaşılamaması Sorunu, birden fazla IP Kamera Sistemlerinin olması halinde dikkat edilmesi gereken farklı IP numaralarına sahip olunması gerekir. Her IP CCTVnin kendine ait IP numarası olmalıdır, yoksa bu durum Kameraların erişimini engellemektedir.

Güvenlik Kamerası Parazitlenme Sorunu, parazitli veya şeritli bir görüntüleme sağlandığı durumlarda genellikle sorunun kaynağı enerji akışından kaynaklıdır. Kapalı Devre Görüntüleme Sistemlerinin montajında topraklı hat kullanılmaması veya Kamera Sistemini besleyen adaptörün (güç ünitesi) yetersiz kalmasından da kaynaklanabilir.

Bu tarz ya da daha farklı sorunlar karşısında bir çözüme ulaşılamadığında ciddi bir konu olabileceği göz önünde bulundurularak can ve mal güvenliğiniz adına acilen Güvenlik Kamerası Firmaları ile iletişime geçilmeli ve Güvenlik Kamera Sistemlerinde Uzman desteğine ihtiyacınız olduğu unutulmamalıdır.

Gazi Information Teknoloji, Güvenlik CCTV Sistemlerinde oluşabilecek sorunları minimuma indirmek adına satış, destek ve montaj gibi tüm süreçlerinde kaliteli ürün ve işçilik hizmeti sunmaktadır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL