TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 168.894
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.435
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 159
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.932
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.257

GÜZELLİĞİN PORTRESİ

“Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayız”. ( Ralph Waldo Emerson) Güzelliğin portresini çizin desem… Nedir güzel olan? Güzellik dışta mıdır, yoksa içte mi? Görünen..

“Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayız”.
( Ralph Waldo Emerson)
Güzelliğin portresini çizin desem… Nedir güzel olan? Güzellik dışta mıdır, yoksa içte mi? Görünen midir makbul olan, yoksa görünmeyip fark edilen mi?
“Güzel,” toplum tarafından çoğunlukla kadın ile bağdaştırılan bir kelimedir. Çünkü Antik Çağlar’dan itibaren kadın ve kadın vücudu güzelliğin simgesi haline gelmiştir.
Tam dokuz dil bilen Kleopatra, “Güzelden Gelen” anlamını taşıyan adıyla Mısır’ın en güçlü kadınlarından biri olan kraliçe Nefertiti, Truva Savaşı’na neden olan dünyanın en güzel kadını Truvalı Helen… Bu saydıklarım hepimizin bildiği üzere Antik Çağ’ın en güzel olduğu kadar en zeki kadınlarından sadece birkaç tanesi. Güzellik zaman içinde değişim gösterse de güzelliğin idealize edilmiş hali yine kadın bedeni üzerinden yapılmaya devam etmiştir. Oysaki kadın çalışkandır, zekidir, üretendır, iş dünyasında başarıdan başarıya koşandır…
Ama maalesef hayatta dış güzelliğe verilen önem açık ara önde seyrediyor. Sanırım kadın konusundaki güzellik anlayışımızı değiştirmeliyiz. Çünkü dış güzellik fazla dayanmaz, çabuk geçen zaman dilimi içinde çorak topraktaki çiçek gibi çürüyüp gider. Ayrıca fiziksel görünüşten uzaklaşıp içsel güzelliklerin de varlığını keşfetmeye çalışmalıyız. Aslında gözle görülen nesneler, (Güzel bir yüz, bir bina gibi…
Veya kulağa hitap eden hoş bir müzik, göze hitap eden bir film ya da müzikal, mis gibi kokan bir çiçek… Beş duyu organı ile algılanan tüm soyut kavramlar güzellikle alâkalıdır.
Peki, güzel bakılarak mı güzel gözükür, yoksa gerçekten güzel midir? Hemen cevap veriyorum, “Asıl güzellik kalptedir ve tamamen insanın bakış açısı ile ilgilidir. Nasıl görmek istersen öyle görürsün.”

İLAN DETAYI İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL