TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 177

HAKSIZ MIYIM?

Haksızlık… Yaşayıp,  haksızlığa uğramayan insan yoktur şu hayatta. Hemen hemen herkes ucundan kıyısından haksızlık duygusunu hissetmiştir yüreğinde. Ne yaparsa yapsın fikirleri önemsenmediğinde, arkadaşının patlattığı top üzerine kaldığında sırf  torpili olmadığı..

Haksızlık… Yaşayıp,  haksızlığa uğramayan insan yoktur şu hayatta. Hemen hemen herkes ucundan kıyısından haksızlık duygusunu hissetmiştir yüreğinde.

Ne yaparsa yapsın fikirleri önemsenmediğinde, arkadaşının patlattığı top üzerine kaldığında sırf  torpili olmadığı için o mükemmel işi kaybettiğinde, fedakârlıkları karşılıksız kaldığında, iyi niyeti suistimal edildiğinde, dostluğu vefasızca menfaate kurban gittiğinde, çizgisini bozmadan yürüdüğü yolda kabul görmediğinde, sevdiklerini başkalarına nazaran daha erken kaybettiğinde, sadece ona ait olan şey çalındığında, toplu taşıma aracında sakat bacağınla ayakta kaldığında vs…  Haksızlığa uğramanın ağırlığını hisseden insanlar hassas kişilerdir ve bu yanlarının fark edilmemesi için kendilerine güçlü insan imajı yaratırlar.  Haklarını aramak ise onlar için oldukça önemlidir. Mükemmeliyetçi kişiliğe sahiptirler. Kusursuz olmanın adil olmayı yanında getireceğine inanır, ona göre davranırlar.  Olduğundan fazla sorumluluk üstlenir, vahvahlanmadan üzerlerine düşen görevleri büyük bir keyifle yaparlar. Adil davranma ve hak yememe hususunda çaba sarf ederek en büyük haksızlığı aslında kendilerine yaparlar. Çünkü istediklerini hak edip etmeme konusunda kararsız kalırlar. Aldıkları küçücük bir hediye karşısında bile, “Acaba ben bu hediyeyi gerçekten hak etim mi,” diye düşünecek kadar ince ve naiftirler.

Aslında haksızlığa uğrandığında önce soğukkanlılıkla beklemek gerekir. Tamam, belki düştüğümüz duruma çok üzülüp hatta mahvolabiliriz ama şunu unutmamak gerekir ki, bize yapılan haksızlık başkalarına göre yalnızca bir detaydan ibarettir. O sebepledir ki, kahrolmanın bir âlemi yok. İlahi adalet karşısında bize haksızlık yapanın hakkını da bir yiyen olur elbet. Biz doğru bildiğimiz yolda koşmaya devam edelim. Kalbimiz temiz kaldıkça, vakit saat geldiğinde karşımıza güzel kapılar açılmaya devam edecektir.  Haksız mıyım?

*Diğer taraftan, sahip olduğundan hep daha fazlasını isteyen insan doyumsuzluğuyla nankör, hırslı,riyakar,  kibirli, yardımlaşmadan uzak, düşüncesiz, bencil kişi olmaktan öteye gidemez ve hak yeme hususunda suçluluk hissetmez… Ama hep bir şeyi unutur nedense… Hak yemek, bağışlanmayan tek günah olmakla birlikte bazı hesapları sorma kudreti sadece Allah’a aittir… Haksız mıyım?

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL