Siyaset Okuma Sayısı: 11

Haksız Rekabete Meclis Araştırma Önergesi

CHP’li Gaytancıoğlu, Bosna Hersek’ten dış alım yapılan ayçiçek yağına, haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile meclis araştırma önergesi istedi. Bosna Hersek’ten, Olmayan Tohumu İthal Ediyoruz Türkiye’ye Bosna Hersek’ten ithalatı yapılan..

Haksız Rekabete Meclis Araştırma Önergesi

CHP’li Gaytancıoğlu, Bosna Hersek’ten dış alım yapılan ayçiçek yağına, haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile meclis araştırma önergesi istedi.

Bosna Hersek’ten, Olmayan Tohumu İthal Ediyoruz

okan-gaytancioglu-2Türkiye’ye Bosna Hersek’ten ithalatı yapılan ham ayçiçek yağı ve rafine ayçiçek yağlarından, Türkiye ve Bosna Hersek ikili ticaret anlaşmaları çerçevesinde, gümrük vergisi alınmadığını belirten CHP’li Gaytancıoğlu,”Bosna Hersek’te olmayan bir ayçiçeği tohumu üretimi söz konusu. Sırbistan ve çevre ülkelerden gelen ayçiçeği işlenerek Türkiye’ye getirilmektedir. Bu nedenle devlet Gümrük Vergisi kaybına uğramakta ve de ülkemizde haksız rekabete yol açmaktadır.” dedi.

İki ülke arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasının suistimali ile özellikle bazı yağ firmaları için adeta haksız kazanç kapısının açıldığına vurgu yapan Gaytancıoğlu, söz konusu haksız rekabetin ve devletin gümrük vergisi kaybının incelenmesi için Anayasamızın 98. ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Devlet İstatistik Kurumu 2016 yılı ilk 10 aylık verilerine göre; Bosna Hersek’ten gelen ham ve rafine ayçiçek yağı miktarlarına bakıldığında, Bosna Hersek’te ithal edilen miktarda ürün yetişmediğini ve söz konusu ayçiçeğinin komşu ülkelerden alınarak; Türkiye’ye getirildiğini belirtti.

Ülkemizin Parası Neden Yabancı Ülkelerin Çiftçilerine Gitsin?

Söz konusu haksız rekabetin, ülkemiz sanayicisine zarar verdiğinin altını çizen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bu ithalatın hangi firmalar tarafından yapıldığının ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti. “Ülkemizin bulunduğu ekonomik durum itibarı ile devletin kaybettiği büyük miktardaki Gümrük Vergisi de dikkat çekicidir” diyen Gaytancıoğlu, “maalesef uygulanan yanlış politikalar sonucu Türkiye üretim potansiyelini kullanamamakta ve ülkemizin parası yabancı ülkelerin çiftçilerine gitmektedir.” dedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye’ye Bosna Hersek’ten ithalatı yapılan Ham Ayçiçek Yağı ve Rafine Ayçiçek Yağlarından Türkiye ve Bosna Hersek ikili ticaret anlaşmaları çerçevesinde ithalatlarda Gümrük Vergisi alınmamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden ve EFTA ülkelerinden yapılan ithalatlarda Ham Ayçiçek Yağı Referans Fiyatı 1.5000,00 USD, Gümrük Vergisi Oranı %36,0 Alınacak Gümrük Vergisi’de 540,00 USD/ton’dur. Rafine Ayçiçek Yağında da Referans Fiyat 0, Gümrük Vergisi Oranı %67,5, Alınacak Gümrük Vergisi 855,00 USD/Ton’dur.

Bosna Hersek’ten gelen Ham Rafine ve Ayçiçek Yağları miktarları da, Ham Ayçiçek Yağında 21.220.981 kg,Rafine Ayçiçek Yağında 27.442.806 kg’dir. Ancak Bosna Hersek’te olmayan bir ayçiçeği tohumu üretimi söz konusudur. Sırbıstan ve çevre ülkelerden gelen ayçiçeği işlenmekte, Türkiye’ye getirilmekte, bu nedenle devlet Gümrük Vergisi kaybına uğramakta ve de ülkemizde haksız rekabete yol açmaktadır.

Söz konusu haksız rekabetin ve Devletin Gümrük Vergisi kaybının incelenmesi için Anayasamızın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını saygılarımızla arz ederiz.

Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

    Edirne Milletvekili

GEREKÇE

Türkiye’nin Bosna Hersek ile yaptığı serbest ticaret anlaşması ne yazık ki, bazı firmalarca su istimal edilmekte, devletin Gümrük Vergisi kaybına ve haksız rekabete neden olmaktadır. İki ülkenin yaptığı serbest ticaret anlaşmasının suistimali ile özellikle bazı yağ firmaları için adeta haksız kazanç kapısı olmuştur.

Devlet İstatistik Kurumunun 2016 yılının ilk 10 aylık verilerine göre Bosna Hersek’ten gelen Ham ve Rafine Ayçiçek Yağı miktarlarına bakıldığında Bosna Hersek’te ithal edilen miktarda ürün yetişmediği görülmekte, dolayısıyla söz konusu Ayçiçeği komşu ülkelerden alınmakta ve Türkiye’ye getirilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinden ve EFTA ülkelerinden yapılan ithalatlara baktığımızda Ham Ayçiçek Yağı Referans Fiyatı 1.5000,00 USD, Gümrük Vergisi Oranı %36,0 Alınacak Gümrük Vergisi’de 540,00 USD/ton’dur. Rafine Ayçiçek Yağında da Referans Fiyat 0, Gümrük Vergisi Oranı %67,5, Alınacak Gümrük Vergisi 855,00 USD/Ton’dur.

Ancak Bosna Hersek’ten gelen toplam 48.663.787 ton yağda Ham Ayçiçek Yağı Gümrük Vergisi Kaybı 21.200 ton x 540.00 USD/ton=11.458.800,00 USD, Rafine Ayçiçek Yağı Gümrük Vergisi Kaybı 27.442 tonx855.00 USD/ton=23.757.030,00 USD TOPLAM DA; 66.756.485 USD Gümrük Vergisi kaybı oluşmaktadır. Bu durum devletin uğradığı Gümrük Vergisi kaybının yanında hem  Türk çiftçisini hem de Devlete vergisini dürüstçe ödeyen, ülke içerisinde istihdam sağlayan sanayiciyi zora sokmaktadır.

Söz konusu haksız rekabetin, ülkemiz sanayicisine verdiği zarar ve bu ithalatın hangi firmalar tarafından yapıldığı ülkemiz ekonomisi açısından çok önemlidir. Yine ülkemizin bulunduğu ekonomik durum itibarı ile devletin kaybettiği çok büyük miktardaki Gümrük Vergisi miktarı da dikkat çekicidir. Maalesef uygulanan yanlış politikaların sonucu Türkiye üretim potansiyelini kullanamamakta ve ülkemizin parası yabancı ülkelerin çiftçilerine gitmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı ayçiçeği ithalatındaki haksız rekabetin ve Devletin Gümrük Vergisi kaybının incelenmesi için Anayasamızın 98. ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını saygılarımızla arz ederiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL