Güncel

Hasan Küçük’ten sitemize özel açıklama “Yunanistan’a giriş yasağım benim şeref madalyamdır”

 

-Dün vardık, bugün varız, yarın da Türk olarak var olacağız. Batı Trakya bizim vatanımız, vazgeçilmez sevdamız.

ERDOĞAN DEMİR-ÖZEL HABER

Dr.Sadık Ahmet filmini izlemek üzere Keşan’a gelen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Demir’e özel açıklamalarda bulundu.

Küçük açıklamasına “Bizim sesimizi duyurma fırsatı tanıdığınız için öncelikle teşekkür ediyorum.” diyerek başladığı açıklamasında şu konulara dikkat çekti.

SADIK AHMET BATI TRAKYA’NIN DAVA ADAMI VE LİDERİDİR

Dr. Sadık Ahmet Batı Trakya Türk azınlığının sembol isimlerinden mücadelenin kahramanlarından, büyük dava adamı lideri olduğunu belirten Küçük Onun hayatından kesitlerin sunulduğu, mücadelesi anlatan gerçekten gerek sinemasal anlamda başarılı bir film izledik. İlk Gala’da izlediğim de de aynı kanata ulaşmıştım. Gerek sanatçı kadrosu, gerek yapımcısı gerek film tekniğiyle mükemmel bir film.

Bu filmi Keşan da tekrar izlemek, özellikle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan ve Keşan Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa olarak bizi ağırlaması ile izledik. Gerçekten büyük onur duyduk.” Dedi.

DERNEĞİMİZ 1946 YILINDAN BATI TRAKYA’DA TÜRK AZINLIK İÇİN MÜCADELE VERİYOR

Küçük,  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 1946 yılında kurulmuş, kamu yararına dernek statüsünde çalışan bir dernek olduğunu da belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “12 şube, 7 temsilcilik, 2 spor kulübü, 2 vakfı ile tek çatı altında Türkiye’dfe Batı Trakya Türk azınlığının hak arama mücadelesinde mücadele veren bir dernek, gerek gençler, gerek bayanlara yönelik çalışmalarımızla beraber, Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalı Türk azınlığının sorunlarının çözüm noktasında, çözüm üretme noktasında projeler üretmekteyiz. Türkiye’de 20 bin civarında üyemiz bulunuyor.

YUNANİSTAN’A GİRİŞ YASAĞIM BENİM ŞEREF MADALYAMDIR

Küçük, Demir’in kendisine yönelttiği “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı olarak, Yunanistan’a giriş yasağı bulunan bir başkansınız bu konudaki son durum nedir?” şeklindeki soruyu da şöyle cevapladı: “Öncelikle şöyle söyleyeyim. Biz göreve gelirken sadece elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarak göreve geldik. Bu hak arama mücadelesinde elimizden geleni yapacağımızı söyledik. Birlik beraberlik için mücadele edeceğimizi söyledik. Hakkımda verilmiş bir Yunanistan’a giriş yasağı kararı olduğunu turistik bir seyahat esnasında öğrendim.Köyüme giderken bu kararı öğrendim. Evet bu üzücü bir durumdu ama, Yunanistan’a giriş yasağı kararı için doğru yolda olduğumuzun nişanesi, bizim için şeref madalyasıdır tabirini kullanıyorum ben. İnşallah ilerleyen süreçte bu karar kalkacaktır diye düşünüyorum. İki toplumun birleşmesi noktasında köprü durumunda olan bir derneğin genel başkanına koyulan yasağa açıkçası çok anlam veremiyorum. İnşallah kısa bir süre içerisinde çözülür diye düşünüyorum. Bu konuda hukuki bir süreç başlatmadık. Israrlarımıza rağmen giriş yasağımız ile ilgili bir sonuca ulaşaamdık. Bunun için de hukuki bir süreç başlatmadım.”

DÜN VARDIK BUGÜN VARIZ YARIN DA TÜRK OLARAK VAR OLACAĞIZ

Küçük gazetemize yaptığı özel açıklamayı şu sözlerle tamamladı. “Gerek Batı Trakya yaşayan, gerekse Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalılara vermek istediğim mesaj özet olarak şudur; Batı Trakya Türk azınlığının Türk kimliğinin asimile politikalarına karşı Yunanistan’a karşı söyleyeceğim bir laf var. Bizim Türk kimliğimizi Yunanistan vermedi, biz Yunanistan’ın istekleri doğrultusunda Türk kimliğimizi kazanmadık. Biz Türk doğduk, Türk yaşıyoruz, Yunan vatandaşı Türkleri olarak Batı Trakya’da da yaşamaya devam edeceğiz. Dün vardık, bugün varız, yarın da Türk olarak var olacağız. Batı Trakya bizim vatanımız, vazgeçilmez sevdamız. Bize bu fırsatı veren Keşan Postası’na  ve size teşekkür ederim.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL