HESABIM
Üye Ol

Hasan Şen: “Teori birebir olarak uygulamaya geçirilirse çiftçi memnun olur”

Hasan Şen: “Teori birebir olarak uygulamaya geçirilirse çiftçi memnun olur”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘ın bu hasat döneminde 20 bin ton alım yapacağı açıkladığı TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.)’ın uygulamayı teorideki gibi yapması durumunda çiftçiye yarar sağlayacağını söyledi. Şen, Aksal’ın, bu hasat döneminde,...

Haberin Tarihi: 12 Haziran 2019 - Okunma Sayısı:302 defa okundu.

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘ın bu hasat döneminde 20 bin ton alım yapacağı açıkladığı TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.)’ın uygulamayı teorideki gibi yapması durumunda çiftçiye yarar sağlayacağını söyledi.

Şen, Aksal’ın, bu hasat döneminde, 20 bin ton kapasite ile alım yapmaya başlayacağını söylediği TMO-TOBB LİDAŞ ile ilgili düşüncelerinin, alım yapmaya başlamasıyla birlikte netleşeceğini kaydetti. Hasat yapan çiftçinin, ürününü satarken ilk olarak fiyata baktığını belirten Hasan Şen, çiftçinin bu anlamda tercih sayısının arttığını ifade etti. Üreticiden kesilen yüzde 2 zirai stopaj, yüzde 2 SGK, TMO’nun geçici alım merkezlerinde aldığı yüzde 1 hizmet bedelinin alınmayacak olması ve ürünlerini lisanslı depoculuk şirketlerine teslim ederek elektronik ürün senetlerini borsada satan üreticilere de, ton başına 25 TL nakliye ücreti desteği verilecek olmasıyla ilgili açıklamalara da değinen Şen, “Ancak şuanda hasadın başlamasına 20 günlük bir süre var. Tüm bunların uygulamadaki karşılığını görmek için LİDAŞ’ın alıma başlaması gerekiyor.” dedi.

“Teori uygulamaya geçirildiğinde LİDAŞ’ın çiftçimiz açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz”

Bölgede yetiştirilen buğdayda yapılan incelemelerde, kalite anlamında sorun yaşanmayacağı yönünde tespitlerde bulunulduğunu vurgulayan Hasan Şen, TMO-TOBB ortaklığında kurulan LİDAŞ’ın işletiş sistemiyle ilgili olarak bazı bölgelerdeki yetkililer ile istişarelerde bulunduğunu kaydederek, “Bu sistemin çiftçi açısından iyi olduğunu, üreticinin ürün tesliminde beklemediğini, ödeme konusunda da üreticinin tercihine göre şartlar sunulduğu ve buna göre ödeme yapıldığını öğrendik. Ayrıca, Sayın Vekilimizin de dediği gibi üreticimize, ürününe sertifika alarak kredi kullanma imkanı sunuluyor. Teori uygulamaya geçirildiğinde LİDAŞ’ın çiftçimiz açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz. Biz, iyi olan her şeyi desteklemeye hazırız. Yeter ki çiftçimiz üzülmesin. Üreten insanlar alınlarının terini alsın ve üretmekten uzaklaştırılmasın.” diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL-Gündem Saros

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı