Hayata Dair Herşey

Yeşim DEGER
Okuma Sayısı:528

Yeşim DEĞER

yesimdeger@kesanpostasi.com

 

GÖRGÜYE DAVET

Günlük hayatınızda uymamız gereken ne ahlaki değerlerimizin bir parçası olan, yazılı olmayan görgü kurallarının temelini ailemizden alırız. Toplumdaki saygınlığımızı artırmanın yolu ise bu kurallara uymakdan geçer. Fakat,  günümüzde manevi değerlerimizi yitirmemiz, görgü kurallarını da alıp götürdü maalesef.

Etrafıma şöyle bir bakıyorum da, bazı kişiler tepeden tırnağa zerafetleri ile her türlü platformda olumlu davranışlar sergileyerek takdir toplarken, bazıları da uygunsuz tavırlarından dolayı eksi puan toplamaya devam ediyor. Oysaki bize artı değer katacak, toplumda saygın bir yer edinmemizi sağlayacak olan bu kurallara uyumak hiç de zor değil. Ama nedense rahatlığı fazla önemsiyor, kuralları hiçe sayıyoruz. Mesela, ben her hangi bir toplu taşıma aracına bindiğimde  İnsanların yüzüme yüzüme hapşırmasından veya öksürmesinden nefret ederim. Restorana gittiğimde, karşımdaki insanın iğrençlik abidesi bir görsel şölen eşliğinde ağzını şapırdatarak, yemek yemesinden dolayı, tüm iştahımı masaya bırakıp oradan kalkmak isterim. Kafa dinlemek için gittiğim bir mekanda, etrafındaki insanlara aldırmadan sesini en yüksek volüme getiren insanlarsa beni gerçekten deli eder. O sürekli burnunu çeken insanlara ise bir koli selpak hediye edesim var. Hele ki, konuşurken suratıma tükürüp banyosu yaptırıyorsa, yarabbi şükür demem, selamı sabahı keserim.

Bu tür davranışlar karşısında, insanların insanlara saygısının kalmadığını görüyor ve üzülüyorum. Hoşgörülü, nazik ve terbiyeli olmak bu kadarda zor olmamalı. Aslında oldukça basit olan görgü kurallarına uymak, bizi diğerlerinden farklı kılar. Aklınızdan çıkarmayınz ki, her insan saygıyı hak eder. Eğer toplum içinde kendimize saygın bir yer edinmek istiyorsak, saygı göstermeyi de öğrenmeliyiz. Bencillikten, kaba davranışlardan sıyrılmalı ve kendimize yapılmasını istemediğimiz davranışları sergilemekten kaçınmalıyız. Aksi halde tüm saygınlığımızı yitirerek, insanlar tarafından dışlanır ve sevilmeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşanspor'un sahalara dönmesi için ne dediler?

6 yıl liglere katılmayarak sportif faaliyetlerine son veren […]