Güncel Manşet

Helvacıoğlu “Karşılıksız Çek Sayısı 7 Ayda %56 Arttı”

Helvacıoğlu “Karşılıksız Çek Sayısı 7 Ayda %56 Arttı”

 

Görevine yeni başlayan Şeker Bank Keşan Şube Müdürü Ender Özgen’e gerçekleştirilen ziyarette konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Merkez Bankası verilerine göre sadece bir ayda 74 bin adet çekin karşılıksız çıkmasının ticarette güvensizlik yarattığını söyledi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yöneticileri, görevine yeni başlayan Keşan TSO Üyesi Şeker Bank Keşan Şube Müdürü Ender Özgen’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

18 Ekim Perşembe günü saat 11:00’da gerçekleştirilen ziyarete, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yazıcı, Genç Girişimciler Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Üyesi Olgaç Çelik katıldı.

Şeker Bank Keşan Şubesi’ne gelen Oda yöneticilerini Şube Müdürü Ender Özgen ve şube çalışanları karşıladı.

Ziyarette yaptığı konuşmada öncelikle hayırlı olsun dileklerini ileten Mustafa Helvacıoğlu, karşılıksız çek oranındaki artışa dikkat çekerek şunları söyledi;

“Merkez Bankası tarafından duyurulan karşılıksız çek sayısı 2012 yılı Ocak – Temmuz döneminde %56 artarak 480 bin adet oldu.

İlk 8 ayın karşılıksız senet sayısı ise %36 arttığını görüyoruz.

Geçen yılın Temmuz ayına göre, 2012 yılının Temmuz ayını karşılaştırdığımızda karşılıksız çek sayısında %89,5 artışın olduğunu gördüğümüzde endişe verici bir sonuç ortaya çıkıyor.

Karşılıksız çek ve senet sayısı, büyük şehirlerde daha büyük oranlara ulaşıyor. Bölgemize bakarsak, Türkiye genelindeki bu sayılar kadar olmadığını görüyoruz. Ancak yinede, Türkiye ortalamasının yarısına yaklaşan bir oranda olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran bile bölgemizde ticarette güvensizliğe zemin olmaktadır.

Sadece bir ayda 74 bin adet çekin karşılıksız çıkması, ticarette güvensizliği yaratıyor.

Bankalar başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar bir an önce harekete geçmelidirler.

Ticari hayat ciddi anlamda sekteye uğruyor. Hapis cezasının kaldırılması, çeklerin ödenmemesini arttırıyor. Çeklerin ödenmemesi ve buna uygun kontrol mekanizmalarının bir türlü hayata geçirilmemesi bu durgunluğun daha da derinleşmesine neden olacaktır.

Art niyetlilere gün doğdu. Çekin güvenilir olması ekonominin rahat işlemesi açısından büyük önem taşıyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL