Belediyeler Spor

Helvacıoğlu, Statla ilgili haberimize cevap verdi.

Stat ve spor salonu sorularımızı yanıtlayan Helvacıoğlu: “Son kez ihale yapılacak” MEHMET AYTAÇ Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Medya Keşan gazetesinin 25 Ağustos 2023 tarihli sayısında manşetten..

Helvacıoğlu, Statla ilgili haberimize cevap verdi.

Stat ve spor salonu sorularımızı yanıtlayan Helvacıoğlu:

“Son kez ihale yapılacak”

MEHMET AYTAÇ

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Medya Keşan gazetesinin 25 Ağustos 2023 tarihli sayısında manşetten verilen ve Keşan Postası’nda da yayınlanan  “Spor salonuna 16 ayda ikinci kez zemin yapılacak” başlıklı haberle ilgili olarak  Keşan Atatürk Stadı ve kapalı spor salonu ile ilgili sorduğumuz sorulara cevap verdi.

Kapalı spor salonunda belediye yetkilileri ve birim amirleri ile birlikte açıklamalarda bulunun Helvacıoğlu, spor salonunun zemininin daha önce yenilenmediği, mevcuda iyileştirme çalışması yapıldığını, 7 Eylül’de yapılacak olan ihale kapsamında ilk kez parke zemin yapılacağını söyledi.

“STAT İÇİN İKİ KEZ İHALE YAPTIK”

Spor salonuyla ilgili son ihalenin 7 Eylül 2023 tarihinde yapılacağını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “16 ayda ikinci kez zemin yapılacağı iddiaları var, hayır. 1 kez yapılacak ve 7 Eylül’deki ihalede. 1’inci ihalede zemin yapım işi yoktu, bakım işi vardı. Çok kötü bir haldeydi. Burada bir bilgi eksikliği var. İlk yapılan ihalede zemin yapılması işi yoktu. Çok kötü bir zemin vardı, boyadık, çizgilerini çizdik. Tribün, çatı, aydınlatma işi ihale içerisindeydi. ‘Keşan Atatürk Stadı yenileme çalışmaları için 2019 yılından beri kaç kez ihale açıldı?’ sorusu gündemde. 2 kez ihale yaptık” dedi.

Soruyla ilgili bilgi veren Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç ise; “Bir ihale 2020 yılında yapıldı. Sentetik yüzeyli atletizm pisti yapıldı. Doğal ve sentetik futbol sahaları yapıldı. Tribün yapıldı. Basketbol ve tenis kortlarımız yapıldı. İkinci ihalede ise çevre düzenlemesi yapıldı” açıklamasında bulundu.

“ZEMİN GEÇİCİ OLARAK İYİLEŞTİRİLDİ”      

“Atatürk Spor Salonu yenileme çalışmaları için 2019 yılından beri kaç kez ihale açıldı?” sorusuna yanıt veren Kılıç, “2 kez ihale açıldı. Bir tanesi kapalı spor salonu bakım onarım işi. Tribünler ve dış cephe yapıldı, tuvaletler yenilendi. Zeminin sadece çizgi boyalarının yapılması vardı. Ancak zeminin geneli çok kötü durumdaydı. Tamamında boya çalışması yapıldı” diye konuştu.

Bunun üzerine tekrar söz alan Mustafa Helvacıoğlu, zeminin geçici olarak iyileştirildiğini dile getirerek, “Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ahşap zemin şartı vardı. 7 Eylül’de yapacağımız ihalede 2 adet portatif tribün, sentetik futbol sahasının yanındaki yolun yapılması, kapalı spor salonu zeminini FİBA onaylı ahşap parke yapılması ve teras zeminin seramik kaplamasının yapılması, 2 adet çim biçme ve çizgi makinesi. Bakanımızın, Milletvekilimizin, il ve ilçe başkanlarımızın destek olduğu bir ihaleyi yapacağız” dedi.

“BİR SORUN VARSA TEMİNATTAN KESİLİR”

“Keşan Atatürk Stadı ve Atatürk Spor Salonu için açılan ihalelerin sonunda müteahhitlerden teslim alınan işler yeterince denetlendi mi? Kusurlu işler var mı? Varsa gerekli yaptırımlar uygulandı mı?” sorusuyla ilgili bilgilendiren Kılıç, “İşler yapıldıktan sonra geçici kabul komisyonu kuruluyor. Komisyon gerekli denetimleri yapıyor.  Bir eksiklik var ise gerekli onarımların hepsi yapılıyor. Yapılmadığı takdirde hem geçici kabul kesintisi hem de kesin kabul kesintisi yapılıyor” diye cevap verdi.

Helvacıoğlu ise her ihalede olduğu gibi kapalı spor salonu ihalesinin ardından geçici kabulün yapıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir sorun varsa teminattan kesilir. Yani bu iş devletin işi. Tüm ihalelerde olduğu gibi geçici kabul vardır. Geçici kabulden sonra kesin kabul vardır. Bu arada 1 yıl süre geçer. Kusurlu işler varsa kesin teminattan düşülür.”

“BELEDİYEMİZ İLAVE İŞLER CEBİNDEN İÇİN 270 BİN TL FARK ÖDEDİ”

“Stat ve spor salonu için 2019’dan bugüne ne kadar harcama yapıldı? Bu harcamaların ne kadarı Keşan Belediyesi tarafından karşılandı?” sorusuna yanıt veren Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi: “6,5 milyon TL harcama yapıldı. Bugünün 65 milyonu. İyi ki yapmışız. 3 ihale için fark sadece 270 bin TL. Spor Toto’dan 6,5 milyon TL para aldık. Belediyemiz ilave işler cebinden için 270 bin TL fark ödedi. Son ihale ile tesisinin yenilenmesi oranında %100’e yaklaşmış olacağız. Sentetik yüzeyli atletizm pisti, doğal ve sentetik çimli futbol sahaları, tribün gibi birçok işi 6,5 milyona yaptık. Bakın Trakya’da Spor Toto’nun en büyük yatırımları Keşan’adır. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan en çok yatırımı alan ilçenin Keşan olduğunu söylemek istiyorum.”

“SON İHALEMİZ YAPILACAK”

Helvacıoğlu, “Stat ve spor salonu tadilatları için başka ihaleler açılacak mı?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: “Hayır, şu an için programda yok. Sadece son ihalemiz yapılacak. Dönemim bitiyor. Yeni dönemde Allah nasip eder göreve gelirsem, yeniden bir planlama yapacağız.”

“TFF TARAFINDAN TUTULAN BİR RAPOR YOK”

Açıklamasının devamında “TFF’nin Keşan Atatürk Stadı için verdiği raporda neler yazıyor?” sorusuna yanıt veren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda tutulan bir rapor yok. Bu ihaleyi hazırlamadan önce TFF’den bilirkişi davet ettik. BAL’da oynayacağımızı ve statta uygun olmayan ne var konusunda tavsiye talep ettik. Bir rapor yok. Önerilerde bulundular. Eksiklileri yazdık. Misafir tribünü istediler. 7 Eylül’deki ihale ile 570 kişilik portatif tribün yapılıyor.”

Daha sonra söz alan Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Andaç Gedik ise mevcut tribünden misafir takım taraftarlarına %5’lik bir kısım ayrılabileceğini ve durumun BAL maçlarının Keşan’da oynanmasına engel olmayacağını söyledi.

“HER YERDE PARKE ZEMİN VAR”

Spor salonu zemini 16 ay önce yenilenmişken, neden yeniden zemin ihalesi açıldı?” sorusuna ise Erdi Kılıç cevap verdi.

Spor salonunda daha önce zemin yapılmadığının altını çizen Kılıç, “Mevcut zeminin çizgilerinin boyanması vardı. Mevcut zeminin rengi çok soluktu. Zeminde sadece boyama işlemi yapıldı. Zemin yenilenmesi ihalede yoktu ve büyük maliyetti. Şuanda FİBA onaylı zemin yapılacak” açıklamasını yaptı.

Zeminin ihtiyaç olduğunda boyandığını dile getiren Helvacıoğlu, “Burada bir eksiklik var. İkinci kez zemin yapılmıyor. Eski ihalede zemin yoktu. Beldiyespor’u kurduk. Basketbol takımı kurduk. Her yere maça gidiyoruz. Bizi uyarıyorlar. Keşan’da maçların oynanabilmesi için mutlaka parke zemin olması gerektiğini ifade ediyorlar. Her salonun zemini parke. Basketbol takımının da Keşanspor gibi tur atlamasını istiyoruz. Basketbolda da ilerleyelim. Bakanımız gelmişken Milletvekilimizin ve teşkilatlarımızın desteği ile parke zemin isteğimizi ilettik. Bizi kırmadı ihaleye ekledik. Yani zemin yapım işi ilk defa ihaleye çıkıyor” dedi.

“MAÇLARIN OYNANMASI HAKKINDA FİZİKİ ENGEL BULUNMUYOR”

“Keşan Atatürk Stadı’nda tribün ve soyunma odaları ile seyirci giriş-çıkışları güvenlik standartlarına uygun mu?” sorusunu yanıtlayan Gedik ise BAL Ligi temsilcisinin tavsiyesi üzerine sadece hakemlerin çıkış kapısı noktasında düzenleme yaptıklarını kaydetti. Gedik, maçların Keşan’da oynanması noktasında her hangi bir fiziki engel bulunmadığını sözlerine ekledi.

AYTAÇ: “SALONUN STANDARTLARA UYGUN ŞEKİLDE HAZIR HALE GELDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİNİZ”

Toplantı sonunda bir açıklamada bulunan Medya Keşan Gazetesi Haber Editörü Mehmet Aytaç ise Helvacıoğlu’nu, açıklamasında yanıltıcı bilgi kullandığı şeklinde uyararak; “Biz haberimizde spor salonuna 16 ayda ikinci kez zemin yapılacak diye başlık attık. Ancak siz, spor salonuna ikinci zemin ihalesi açılacağını iddia ettiğimizi söylüyorsunuz. Bu şekilde algı yapıyorsunuz. Biz bu haberi sizin ve şu an burada olan bazı birim amirlerinin de yer aldığı 2 Nisan 2022’de düzenlediğiniz basın toplantısının sözlerinize göre yaptık. O günkü toplantıda spor salonundaki bakım işlerinin bittiğini ve standartlara uygun bir şekilde en az 10 yıl dayanacak biçimde hizmete girdiğini söylediniz. Video halen duruyor açıp bakabilirsiniz. Konuşmanızda salonun zemini de bu çalışmalara dahil etmiştiniz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL