Güncel Manşet Okuma Sayısı: 24

Helvacıoğlu yeniden aday…

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Ortak Komiteler Toplantısı dün yapıldı.   Keşan TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00 sıralarında başlayan toplantıya; Meclis Başkanı Celil Tanyolaç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TOBB..

Helvacıoğlu yeniden aday…

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Ortak Komiteler Toplantısı dün yapıldı.

 

Keşan TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00 sıralarında başlayan toplantıya; Meclis Başkanı Celil Tanyolaç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Akreditasyon Kurulu Sekreteri Volkan Tufan, Akreditasyon Kurulu üyeleri Müjgan Çetin ve Sema Kaynak ile komite üyeleri katıldı.

TANYOLAÇ: KURUMUMUZA ZARAR GETİRMEMEYİ HEP ÖN PLANDA TUTTUM

Sunuculuğunu Keşan TSO Akreditasyon Sorumlusu Seda Havale’nin yaptığı programda ilk olarakTanyolaç, mikrofona davet edildi. Yönetim Kurulu, Kadın Girişimciler Komitesi, Genç Girişimciler Komitesi üyeleri ile Keşan TSO’nun isimsiz kahramanları olan personeline ve son olarak da Mustafa Helvacıoğlu’ya teşekkür eden Tanyolaç, özetle şunları söyledi: “Meclis üyelerimizin arasından seçilerek görev alan çok değerli yönetim kurulu üyelerimiz, sizlerin verdiği emekleri görmemek için kalplerin mühürlü olması gerekir. 4 yıl, yani 48 ay ya da 208 hafta bıkmadan buraya gelip toplantılara katıldınız… Odamız bünyesinde çok yeni bir oluşum olan, ancak kurulmasıyla birlikte her tarafta topuk seslerini duyuran değerli kadın girişimcilerimiz, sayenizde artık genç kızlarımızın hep evlilik endeksiyle yetiştirilmesi devri kapandı… Değerli genç girişimcilerimiz, hepimiz biliyoruz ki, ülkemizin kurucusu Atatürk, bu ülkeyi gençlere emanet etti. Ekonomisiyle yerli ve yabancılar için elverişli bir ortam sunmakta olan ülkemizde artık üretim yapısını değiştirme vakti geldi… Siz başarı hikayemizin isimsiz kahramanları, sizlerin verdiği emek ve gösterdiği gayret, hiçbir maddi değerle ölçülemez… Ve siz, demokrasimizin, olmazsa olmazı, basınımız, iyi ki varsınız. Ben Keşan TSO Meclis Başkanı olarak kurumumuza zarar getirmemeyi hep ön planda tuttum. Polemiklerden hep uzak kalmayı tercih ettim. 4 yıllık çalışma sürem içerisinde Odamıza gösterdiğiniz duyarlılıktan ötürü hepinize teşekkür ederim.”

“YOLUN AÇIK OLSUN”

Konuşmasının ilerleyen bölümünde, Mustafa Helvacıoğlu’yla ilgili duygu ve düşüncelerine yer verenCelil Tanyolaç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sevgili kardeşim; enerjini, fikirlerini, samimiyetini, kararlılığını, hoş sohbetini, açık yürekliliğini, zekanı, tevazuunu, prensiplerini, daha doğrusu seni sen yapan her şeyi, hiçbir zaman unutmayacağım. Biliyorsun, arkadaşlarınla bana beraber çalışma teklifini getirdiğinde bunu 4 yıllığına kabul ve taahhüt etmiştim. Şimdi bu süre doldu. Görev benim için kutsal bir kavramdır. Hiçbir zaman koltuk sevdalısı olmadım. Görevimi yaptığım inancıyla, sana gelecekte hep iyi ve güzel şeyler diliyorum. Yolun açık olsun.”

TUFAN, AKREDİTASYON SÜRECİNİ ANLATTI

Daha sonra söz alan Volkan Tufan, Keşan TSO’nun akreditasyon başvuru süreciyle ilgili bilgiler verdi. Keşan TSO’nun misafirperverliğinden çok memnun olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Volkan Tufan, çok iyi ağırlandıklarını belirterek, şunları söyledi: “TOBB’un bir kalite yönetim sistemi var. Burada bir akreditasyon uygulaması yapılmakta. EuroChambers ve İngiltere Odalar Birliği aracılığıyla 2000’li yıllarda başlatılan çalışmaların bir sonucu. Aslında AB projesi olan akreditasyon sürecinde Keşan TSO, 9. Dönem’de yer almakta. Bu kapsamda 50 oda ve borsanın başvurusu  bulunmakta. Bugüne kadar 129 oda ve borsa, akredite olmuş durumda, Amacımız bu sayının her geçen gün artarak, 365’lere ulaşması. Avrupa’daki bir oda ya da borsa, nasıl üyelerine kaliteli bir hizmet veriyorsa, bizde de en az onlar kadar hizmet verilmeli. 5 yıldızlı hizmeti, üyelerine sunabilmeli. Yani üye odaklı bir sistem. Artık, odalar, aidat toplayan ve belge satan bir kuruluşlar değil de, üyeleri için projeler üreten, ARGE danışmanlığı yapan bir kuruluş olmalı.”

NACE SİSTEMİNİ ANLATAN HELVACIOĞLU:

VATANDAŞLAR GİBİ, ŞİRKETLERİN DE KİMLİK NUMARASI VAR

Tufan’ın ardından söz alan Helvacıoğlu, ilk olarak NACE (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés Européennes) olarak bilinen Arupa Birliği ekonomik faaliyetlerinin istatistiksel olarak sınıflandırılmasını sağlayan sistemi açıkladı: “Şirketlerin faaliyet kodlarının yenilenmesiyle Türk özel sektörünün fotoğrafı netleşti. TOBB, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı NACE isimli kodlama sistemi tamamlandı. Bu sistem ile şirketlere de vatandaşlar gibi kimlik numarası verilirken, ticaret ve sanayi envanteri konusunda önemli bir düzenlemeye imza atıldı. Önümüzdeki oda ve borsa seçimleri de NACE kodlama sistemine göre gerçekleştirilecek. Vatandaşların, nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak.”

“HER BİR İŞLETME, ULUSLARARASI KODLAMA SİSTEMİNE UYUMLU HALE GELDİ”

“Eskiden şirketlerin faaliyet kodlarını tespit eden, yani hangi ticari faaliyeti yaptıklarını gösteren objektif ve somut kriterler yoktu. Farklı kurumlarda, farklı faaliyet sınıflandırmaları vardı. Dolayısıyla bir şirket, farklı kurumlarda farklı faaliyet alanında iş yapıyor gözükebiliyordu. Daha vahim bir durum da vardı. TOBB’un ayakkabıcı dediğine, Gelir İdaresi çantacı diyor, SGK kimyacı diyor, TÜİK başka bir şey diyordu. Gazetelerde, adresinde bulunmayan firmaların, yani hayalet şirketlerin haberlerini devamlı görüyoruz. Bütün ilgili kurumların müşterek olarak tamamladığı NACE çalışması sayesinde, hangi firmanın, hangi sektöre ait faaliyet kodunda yer alacağı, belgeye ve somut ciro rakamına dayalı hale getirildi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından şirket bazında tespit edilen en yüksek cironun sağlandığı sektör, o şirketin esas faaliyet kodu olarak belirlenmiştir. Tüm kurumlar, bu kodları baz alacaktır.”

KURUMLAR ARASINDAKİ UYUMSUZLUKLAR GİDERİLMİŞ OLACAK”

“NACE sistemi sayesinde, kurumlar arasındaki uyumsuzluk giderilmiş olacaktır. Meslek gruplarının doğru bir şekilde yapılmasıyla oda ve borsa seçimleri daha sağlıklı bir şekilde yapılabilecek, yaşanan bazı aksamaların önüne geçilecektir. Bu sistemin hayata geçmesi için, Gelir İdaresi Başkanlığı, TUİK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, SGK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TOBB ile birlikte muazzam bir çalışma gerçekleştirmiştir. 1 milyondan fazla şirketin kayıtlı ciro bilgilerine göre faaliyet kodları belirlenmiştir. Sonra bu şirketlere TOBB tarafından tebligat gönderildi. Sonra gördük ki, bu şirketlerin yarısı, son bildirilen adreslerinde yok. Adreslerinde bulunamayan yaklaşık 520 bin şirketin ticaret sicil adreslerine TOBB tarafından ikinci kez tebligat gönderildi.

Burada da bulunamayan 64 bin şirkete telefonla ulaşılarak adresleri bulundu ve üçüncü defa tebligat gönderildi. Yani aktif olan tüm firmalara ulaşıldı ve NACE kodları tebliğ edildi. Bununla da yetinilmedi, 21 ulusal gazetede de ilanlar verildi. Sonuç olarak tüm bu işlemlerin sonrasında TOBB tarafından tebliğ edilen faaliyet kodlarına yaklaşık 18 bin itiraz gelmiş. Yani itirazların oranı yüzde 2’nin bile altında.”

ADAYLIK AÇIKLAMASI…

NACE’nin ayrıntılarıyla açıklanmasının ardından, Mustafa Helvacıoğlu, sözlerinin son bölümünü adaylık açıklamasına ayırdı. Helvacıoğlu, şunları söyledi:

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

“Keşan TSO’da 10 grup idik, bu dönemde 14 gruba yükseldik. Bu sayede 28 meclis üyesi sayısı 30’a yükselecek. 4 grup artışı bize 2 meclis üyesi kazandırdı. Komiteler, 148 kişi olacak. Önümüzdeki dönem toplam 400 üyemiz, Keşan TSO hizmet çalışma gruplarında yer alacak. Pazartesi günü askıya çıkarılacak listelerle, odamızda artık yeni bir dönem başlıyor. Aynı dönemde, başvurular da başlayacak. Odamızdaki diğer işlerin aksamaması için başvurularla ilgili olarak sadece Odamız Genel Sekreteri Erdem Başak sizlere özel hizmet verecek. 23 Ocak 2013 Çarşamba gününden itibaren 15 Şubat  2012 tarihine kadar olan süreçte, yeni bir dönem başlıyor. Yeni döneme yeni hazırlıklar yapılacak. Bu arada çalışmak ve odasına hizmet etmek isteyen hangi grup olursa olsun, her akşam 19.00 – 21.00 saatleri arasında odamızda seçim çalışmalarını sürdürebilirler. Bu çalışmaları odamızda yapmalıyız. Odamızın personel ve bilgi işleminden destek alabilirler.”

“BU MECLİSİ ANCAK BÖYLE BİRİ YÖNETEBİLİRDİ”

“Her ne kadar Meclis Başkanım kendisine iltifat edilmesini istemediyse de yüreğimde iltifatları saklayacağım. Kendisinin bir anlamda veda konuşması yaptığını sözlerinden de anladık. 4 yıl boyunca görevini layıkıyla yaptığına inanıyorum. Babacanlığı, ağabeyliği, siyaseti, ticareti, beyefendiliği ile bu meclisi ancak böyle biri yönetebilirdi. İnanın, tarifim o kadar net ki, iltifat değil. Müsadenizle onu birlikte alkışlayalım. Ben de kendisine hakkımı helal ediyorum. Bu görev bitti ama bu gemi aynı gemi. Bu geminin içinde yine 400 kişi olacak. Geminin neresinde olursak olalım, bu sevdanın içinde olmalıyız. Bu mücadelenin, bölgemizin gelişmesi aşkına bu geminin içinde varız demek için, aynı mantaliteyle göreve devam kararı alıyoruz. Yeni dönemdeki 4 yılda var olup olmadığınızı alkışlarınızdan anlayacağım. 14 grupta da listemiz olacak. Başarının takım olarak geldiğine inanıyoruz. Bunu da 4 yılda gördük. 4 yıl, 40 yıl gibi geçti. Bine yakın faaliyetle ve en önemli etkinliklerimizle Trakya’da önde, Türkiye’de de ön sıralarda yer aldığımızı belirtirim.”

4 YILLIK FAALİYETLERİ ÖZETLEDİ

Mustafa Helvacıoğlu, adaylık açıklamasının ardından, 4 yıllık oda faaliyetlerini slayt eşliğinde sundu. Sunumun ardından, Ortak Komiteler toplantısı sona erdi.

 

www.medyakesan.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL