TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Turizm
 • Okuma Sayısı: 129

 • Hersekzade Ahmet Paşa Camii “Eski ve Sonsuz ” etkinliği ile tanıtıldı

  Haber-Kamera-Fotoğraflar: Mürşide Mihriban AYDEMİR- Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO)’nın liderliğinde  Bulgaristan-Bölgesel Tarih Müzesi-Haskova ve Bulgaristan Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı Derneği partnerliğinde yürütülen proje kapsamında , “Çapraz Trakya Bağlantısı”..

  Haber-Kamera-Fotoğraflar:
  Mürşide Mihriban AYDEMİR-
  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO)’nın liderliğinde  Bulgaristan-Bölgesel Tarih Müzesi-Haskova ve Bulgaristan Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı Derneği partnerliğinde yürütülen proje kapsamında , “Çapraz Trakya Bağlantısı” AB projesinin  “Eski ve Sonsuz” etkinlikleri, Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camii Sokak’ta  gerçekleştirildi.

  Keşan TSO liderliğinde, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi ve Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı Derneği partnerliğinde yürütülen, Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesindeki etkinliklerin tanıtımı için program düzenlendi.

  Saat 14.00’de Güneş Su Güler’in sunuculuğunda gerçekleşen etkinlik konuşmalar ile başladı.

  İlk olarak  konuşan KTSO proje Sorumlusu Tahir Demirel, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Çapraz Trakya Bağlantısı ismi ile yürüttüğümüz projemizin faaliyetinde bir aradayız. Projemizde biz dijital bir harita hazırladık. Bu haritada da 4 noktayı öne çıkardık, 4 noktadan bir tanesi de Keşan’da Hersekzade Ahmet Paşa Camii, şimdi burada bu caminin tanıtımı ile ilgili sanatsal gösteriler eşliğinde organizasyon gerçekleştireceğiz. Bulgaristan’dan partnerlerimiz de etkinliğimize katıldılar.” dedi.

  Demirel’den sonra konuşan Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Gönenç Güler de ” Proje bölge açısından çok önemli çok değerli tarihi ve turistik eserler var, Edirne’de Keşan’da ve bölgede. Bu projeyle hem bölgenin tanıtılması gençlere özellikle farkındalık yaratılması , ama bunu çok önemli bir araçla yapıyoruz bunu dijitilazasyon ile yapıyoruz bu tanıtımı. Proje çerçevesinde 88 nokta belirlendi. Dijital haritaya aktarıldı bu. Uygulama bütün sosyal medyalarda olacak ve herkesin kullanabileceği bir uygulama olacak. Bu 88 noktanın özellikle Keşan’daki Hersekzade Camii ve müzede yapılan uygulamalarında 4 D ve 3 boyutlu görüntüler var. Sanal ayna ya da sihirli ayna dediğimiz bir uygulama ile kendimizi geçmişte imiş gibi bir ortam yaratıyoruz. Proje bu açıdan önemli. Bugüne kadar aslında çok ciddi projeler yapıldı. Keşan’ın Edirne’nin bu özellikleri ön plana çıkarıldı ama bu bir adım daha üzerine gitti ve internet ortamında herkesin ulaşabileceği bir hale getirildi.” şeklinde konuştu.

  Gürel’den sonra söz alan Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi , Tarihçi ve Keşan Tarihi Kitabı’nın yazarı Fatma Çalık Orhun’da öncelikle böyle bir etkinlikte olmaktan mutlu olduğunu belirterek “Gerek Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve gerekse işbirlikçilerinin Keşan’ın tarihini aktarmak ve Keşan’ın tanıtımı anlamında güzel bir proje. Bizde bu vesileyle Keşan Tarihi ile ilgili kısa bir söyleşi yaptık. Güzel ve iyi bir program oldu. Keşan Tarihi kitabım genel olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Öncelikle Keşan tarihinin Cumhuriyet dönemine kadar olan kısmına genel bir panorama çizilerek aktarıldı. Daha sonra da Cumhuriyet tarihinde önemli bir kaynak olan Salnameler eşliğinde bir bölüm oluşturduk. Son kısmı da Keşan’ın tarihi ile özdeşleşmiş göç anlatıldı. Keşan’a yapılan göçleri anlattık. Nacizane bir katkı sunmaya çalıştık Keşan tarihine” diyerek konuşmasını tamamladı.

  Konuşmaların ardından Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri Aleyna Aygün ve Minel Çancı obua ve flüt dinletisi sundular.

  Daha sonra Çamlıca Köylü kadınlardan oluşan Altın Kızlar Grubu tef eşliğinde manileri seslendirdi.

  Etkinlikte son olarak Emiray Erzurumlu ve Pelin Asiloğlu’da Ebru sanatı hakkında bilgiler vererek klatılımcılarla birlikte ebru sanatını gerçekleştirdi.

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL