HESAP VERMEK

    Tahsin ATAİZİ tataizi@kesanpostasi.com     Örf adet ve geleneklerimizde, ölen kişinin arkasından, benim bildiğim; “ Allah’tan Rahmet dilenir. Cenaze töreninde helallik istendiğinde de, haklar helal edilir ve helalleşilir.” Geçmiş senelerden acısı olanların elbetteki yüreklerindeki acılar sönmese de (Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının aileleri…) hesap soranlar bunun geçmiş günlerin doğru-yanlış değerlendirilmelerine göre bire-bir yargı organları...

Yazar: Tahsin ATAİZİ - Yazının Tarihi: 19 Haziran 2015 - Okunma Sayısı:692 defa okundu.

tahsinyazar

    Tahsin ATAİZİ

tataizi@kesanpostasi.com

 

 

Örf adet ve geleneklerimizde, ölen kişinin arkasından, benim bildiğim; “ Allah’tan Rahmet dilenir. Cenaze töreninde helallik istendiğinde de, haklar helal edilir ve helalleşilir.”

Geçmiş senelerden acısı olanların elbetteki yüreklerindeki acılar sönmese de (Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının aileleri…) hesap soranlar bunun geçmiş günlerin doğru-yanlış değerlendirilmelerine göre bire-bir yargı organları dahil hesap sorup isteyebilirlerdi. Doğru mu, yanlış mı bilmem. Rahmetli olan o gençlere de rahmet dilemek ailelerine taziyelerimizi sunmakta bizim insanlık görevimizdir. Hele hele bu günleri yaşadıktan sonra…

Şu anda rahmetli olan kişilerden “Hesap veremeden gitti” demek “6 sefer gitti 7 sefer geldi, 8. de gelemedi” (Şamil Tayyar’ın tweeti) demek ne kadar da yakışıkşız ifadeler. Bunu manşet yapan medya mensupları! Bu dünyada hepimizin verilecek hesapları vardır; verilmeyen veya verilmek istenmeyen kamu oyunda kendi ortamında paylaşılamayan hesaplar da vardır… Örnek mi ?

Taksim Gezi’sinden tutun da, birçok maden kömür ocaklarından (ihmaller sonucu) sadece kömür maden değil (Yalnız Soma’da 301 şehit madenci ) çıkartıp, geride kalan bırakılan dul kalan eşler ve yetimlerin HESABINI hala kapatamadık. Kimler mi kapatmadı? Takip edelim bakalım sonuç hesap ne zaman kapatılacak. Daha örnekler çok ama çookk…

Dolayısiyla hesaplar birikmesin. Sonradan laf olsun torba dolsun hesabı Anayasasını değiştiremediğiniz ölümü arefesinde 97 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e de hesap sordunuz da ne oldu? Sonra yazarlar “ HESABINI VEREMEDEN GİTTİ” diye.

Sadece Rahmetli Kenan Evren ve Rahmetli Süleyman Demirel’e değil. Hesaplar en yetkili kişiler tarafından bağımsız yargılara (!) havale edilmez ise bugünün lider ve sorumlularına da yazılmasın bu ifadeler onların, bizlerin torunları, çocukları da bizlerin yüzünden o malum manşetlere muhatap olup üzülmesinler.

Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşmasında “Korkmayın konuşun, kimseye yalakalık yapmayın” ifadelerini gazetelerden de okumuşsunuzdur. Ben de Cumhurbaşkanımızdan cesaret alarak; Her kim olursa olsun, Başbakanlar, bakanlar bürokratlardan, Türkiye’deki demokratik ortamda (!) izinli toplu yürüyüş, protesto, miting ve toplumsal olaylarda meydana gelen müessif hadiselerde yaralanma ölüm vs. ile dünya basınına dahi yansıyan olayların hesabı derhal görülsün.

 

Haksız rant ve iddia edilen davalar da , “HESABINI SORSALAR” çok daha iyi olmaz mı?

Halk olarak, vatandaş olarak bilinmeyeni, suçluyu bulmak bize düşmez. Bu işin yetkilileri bu tip olayları BAĞIMSIZ YARGIMIZA (!) bıraksak da…

 

Allahım, herkes için gecinden versin en yetkili kişiler dahil, sağlıklı bir yaşamın sonrası (Mezarlıklarda girişte yazar her canlı ölümü tadacaktır diye) dolayısıyla herkesin vefatından sonra HESABINI  VEREMEDEN gitti demesin medya da, kişiler de…

 

Sadece iyiydi, kötüydü kişilere göre değişse de iyilik-kötülük bir yana Allah, arkamızdan “ ALLAH RAHMET EYLESİN”  denilmeyi nasip etsin.

 

Öz babamın ölümünden duyduğum aynı üzüntüyü yaşadım 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel Devlet Babamızın ölümünde. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında Alay K.Yrd. Görevimde ( o zamanlar Kur. Alb. Nusret Taşdeler şimdi E. Orgeneral olan) silah arkadaşımla birlikte Köşk’te, Muhafız Alayında, Esenboğa Havaalanında yurt içi ve yurt dışı gezilerinde uğurlama ve karşılamalarında yanında olmaktan büyük onur duyduğum 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’e Allahtan Rahmet, yakınlarına ve sevenlerine Türkiyem’e başsağlığı ile duaların üzerine olmasını diliyorum.

 

Anadolumuzun has insanı, gül diyarı Isparta’nın yetiştirdiği, BARAJLAR KRALI Lakabı benzetilmelerine rağmen ülkesinde KRAL gibi Davranmadığı, Devlet Babalığı yaptığı mütevazı saygıdeğer Anadolu insanı!  Bize Başkan değil, Kral değil senin gibi Çoban Sülü’ler, Devlet gibi BABAlar bahşet, nasip et  ALLAHIM! Amin.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı