Güncel Manşet Sağlık Haberleri

Hıfzısıhha Kurulu Veremle mücadeleyi görüştü

Hıfzısıhha Kurulu Veremle mücadeleyi görüştü

İl Hıfzıssıhha Meclisi 10.01.2014 tarihinde Vali Yardımcısı Sayın Mustafa ERGÜN başkanlığında, isim ve imzaları bulunan üyelerin katılımı ile Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası gündem maddelerini görüşmek üzere toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

md_logo1

 

1- Verem hastalığı, hem dünya hem de ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Ülkemizde geleneksel olarak her yıl ocak ayının ilk Pazar gününden başlamak üzere halkımızın verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası düzenlenmektedir. Bu yıl  67.verem eğitimi ve propaganda haftası 05.-11 Ocak 2014 tarihleri arasında Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğünü koordinasyonun da düzenlenecektir.

Yıllık İl Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) Strateji Planı çerçevesinde veremle mücadelenin aksatılmadan sürdürülmesine,

Konu ile ilgili basın bülteni hazırlanması, hazırlanan bez afişlerin halkın görebileceği yerlere asılması ayrıca afiş ve broşürlerin dağıtılmasına,

Halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yerel radyoda Verem Hastalığı ile ilgili programlar yapılmasına,

Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerde hafta boyunca konu ile ilgili öğrencilere seminerler verilmesine, öğrenciler arasında resim yarışmalarının düzenlenmesine,

Cezaevlerindeki tutuklulara yönelik konu ile ilgili eğitim verilmesine,

3- Gereğini yerine getirmeyenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği yasal işlem yapılmasına,

4- İşbu kararın bir örneğinin katılanlara ve gereğinin yapılması için ilgili kurumlara, bir örneğinin de mahalli basın ve yayın organlarında yayınlanmak üzere İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne gönderilmesine karar verilmiştir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL