Güncel

Hilmi Örs, “Sahipsiz bir meslek kuruluşuyuz”

ERDOĞAN DEMİR- Keşan’da Av Bayiliği yapan Hilmi Örs, av sektörünün sorunları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Örs, sektörün sorunlarının yıllardır devam ettiğini ve hep aynı şekilde bir türlü bitmek bilmediğini..

Hilmi Örs, “Sahipsiz bir meslek kuruluşuyuz”

ERDOĞAN DEMİR- Keşan’da Av Bayiliği yapan Hilmi Örs, av sektörünün sorunları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Örs, sektörün sorunlarının yıllardır devam ettiğini ve hep aynı şekilde bir türlü bitmek bilmediğini belirterek “Öncelikle prosedürlerin yaptırımların zorlaştırılması bizim sorunlarımızdan biri, ne gibi zorlaştırma kuru sıkı tabanca alacak olan bir vatandaşa normal mesai saatleri içinde maalesef satış yapamıyoruz. Bunun nedeni vatandaş, emniyet veya jandarmaya gidecek, oradan bir evrak alacak o evrakın karşılığında belli bir bedel yatıracak. Ayrıca kuru sıkı silah alacak kişi, polis şehit ailelerine yardım veya askeri jandarmada ki veya diğer ailelere yardım yatıracak. Ondan sonra gelip alacak, bu işlemlerin tamamlanmış olması gerektiği için mesai saatleri dışarısında bu satışı yapamıyoruz. “ dedi.

AV SEZONUNDA AV YOK

Kendilerinden malzeme almaya gelenlerin kontrolunu yaptıklarını belirten Örs, sözlerini şöyle sürdürdü “Biz de şahsın kimliğine gireriz, yasa bize der ki arkadaş bu arkadaşın kimliğinde GBT’sinde kuru sıkı tabanca almaya müsaade etmiyoruz veya ediyoruz. Av sektöründe diğer bir sorun nedir. Zaten bıldırcın sezonu diye bir sezon yok, sezon bitmiş, kuş yok. İkincisi ördek hakeza öyle, bu yanlış anlaşılmasın. Avcı dediğimiz kişi sportmendir ama katliam yapan insanlarımız olduğu için maalesef ne kuş, ne ördek, ne de av ürünleri maalesef kalmadı.”

AVCILIK BİTİRİLMEYE Mİ ÇALIŞILIYIOR?

Örs, avcıların neticede randevu sistemi ile av sahasına gittiğine vurgu yaparak “ Bunu bilen var bilmeyen var atıyorum falanca alanlar içerisindeki av sahasına gidiyorsunuz, orada kuşu bulamayınca veya avı bulamayınca 50 metre öteye gittiğinizde bakıyorsunuz ki ormandaki yetkili arkadaşlar oraya gittiğinde bakıyorlar randevu almış nereden almışsın randevuyu örneğin Mercan’dan almışsın. Mercan da av yok da atıyorum işte biraz ilerisindeki Çeltik de var. Görevliler hayır sen buraya randevu almışsın öbür tarafa almamışsın diyor ve ceza keiyorlar. Adamın tüfeğinin içerisinde otomatik tüfeklerin takozu yok ceza, bilmem nesi yok ceza, bu ceza, sadece para cezasında kalmıyor. Araç ve gereçleri de tüfeği de alıyor, kardeşim suçu işleyen kim insan, ceza kime yazılır, suçu işleyen insan demiştik. Otomobiliniz var herhangi bir usulsüzlük görüldü otomobilinize ne ceza yazarlar, maddi ceza yazarlar değil mi? Evet otomobilinize maddi cezayı yazdıktan sonra alırsınız götürürsünüz,  ama burada öyle bir şey yok burada tüfeğiniz alınıyor, devlet tarafından el konuluyor, tekrar müzayede yapılıyor açık arttırma suretiyle satılıyor. Bu yanlış bir uygulama.” dedi.

KARGOYLA MALIMIZI GETİREMİYORUZ

1980 yılında ihtilalde bile av fişeği alacak olan bütün bayilerin aynı sorunu yaşadıklarını belirten Örs,  “Bütün fişekler hepsi değişik değişik ürünler var. Bizler onları almak için, Ankara’ya, İstanbul’a,  İzmir’e veya Balıkesir’deki  fabrikalarına gideceksiniz, otomobiliniz ile  fişek kalacaksınız. Oysa 1980 yılından bundan 3 sene 4 sene evveline kadar 5 sene evveline kadar 2017’ye 2018’e kadar kargolarla bunların siparişlerini tedarikçi çözüyordu. Şimdi aracınla gideceksin alacaksın, bu da gayet tabii ki neye tüketiciye yansıyor, maliyetler artıyor.  Bu sektörün yapılmaması için, avcılığın yapılmaması ve bayiliğin bitirilmesi için bu yanlış uygulamalar var.  Yani bizlere bu işi yapmayın deniyor. Bakın şimdi havai fişek üretimi serbest, satışı serbest,  fakat düğün cemiyetiniz var. Ruhsat almaya gidiyorsunuz diyorlar ki havai fişek atarsanız para cezası var. Önceki yıllara göre av sezonu için yapılan alışveriş maalesef artık yapılamıyor. Bizim de bu konuda işlerimizde bir hayli azalma var.”şeklinde konuştu.

SAHİPSİZ BİR MESLEK KURULUŞUYUZ

Örs, devletin kendilerini tanıdığı,belge verdiği, ruhsat verdiği av bayileri olarak maalesef sahipsiz bir meslek kuruluşu olduklarını belireterek sözlerini şöyle tamamladı. “Nasıl sahipsiziz bakın şimdi kuyumcuların bir derneği var, tuhafiyecilerin bir derneği var. Ama av bayilerinin hiçbir derneği yok hiçbir kurumu yok, hakkını savunacak kişi yok. Silah Sanayicileri  ve Patlayıcı Maddeler İş Adamları Derneği (SİSİAD)  diye Türkiye’nin en önde gelen yani silah ve iş adamları sanayi kuruluşu vardı. Yıllardır başkanlığını yapan Türkiye’nin en önde gelen kişileri Arat Sarsılmaz, Cafer Sayılır birçok kez İçişleri bakanlarına sorunları anlattılar. Ama kendilerine sakın ha bize bu istekte gelmeyin dendi. Bu sorunlar ne olacak böyle gidecek mi? Ne yapacaksın aslında çözüm çok basit, üretici, tüketici, polis, jandarma bu işlerdeki bütün ilgili kurumları oturtacaksın bir araya ve çözümü bu masada arayacaksın. Ama bakan bey ben yaptım, müsteşar hazırladı ben oldu yaptım olmuyor. Çözüm bir araya gelerek sorunları konuşmak ilginiz için teşekkür ederim.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL