Güncel

Hisarcıklıoğlu “Türkiye Girişimcilik İle Devrim Yapar”

Hisarcıklıoğlu “Türkiye Girişimcilik İle Devrim Yapar”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve TOBB Başkanı

M. Rifat Hisarcıklıoğlu G3 Forum’da Genç Girişimcilerle Biraraya Geldi

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU:
“TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK İLE DEVRİM YAPAR”

Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği olan Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, bu yıl altıncı kez “Girişimcilik Senin İçinde: Gözünde Büyütme” ana teması ile gerçekleştirildi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde, Turkcell ana sponsorluğu ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu desteğiyle düzenlenen G3 Forum, 600’ün üzerinde genç girişimci ve girişimci adayı ile 80 mentorün katıldığı yuvarlak masa toplantıları ile başladı. G3 Forum kapsamında düzenlenen panelde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği M. Rifat Hisarcıklıoğlu gençlerle girişimciliğin geleceğini konuştu.

1480071734_gorsel_1 1480071753_gorsel_2Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla dünyada 160’ı aşkın ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un altıncısı 25 Kasım’da Suada’da gerçekleşti. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde, Turkcell ana sponsorluğu ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu desteğiyle düzenlenen G3 Forum, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını genç girişimci ve girişimci adayları ile buluşturdu.

“Girişimcilik Senin İçinde: Gözünde Büyütme” ana teması ile gerçekleştirilen G3 Forum, geleneksel olarak düzenlenen ve genç girişimcileri mentorlar ile buluşturan yuvarlak masa toplantıları ile başladı. Büyük ilgi gören yuvarlak masa toplantılarında 600’ün üzerinde girişimci ve girişimci adayı 80 mentor ile biraraya gelerek, fikir alışverişi yaptı ve bağlantı kurma fırsatı buldu. Her masada bulunun iki mentor, girişimci adaylarına tecrübelerini aktararak, girişimcilik yol haritası çıkartmalarına yardımcı oldu.

Hisarcıklıoğlu: “Girişimcilik için kadınlar ve gençler en önemli potansiyel”

Yuvarlak masa toplantılarının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Girişimcilik, ülkelerarası rekabette üst sıralara çıkmak ve işsizlik sorununu çözmekte en önemli etken. Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkeler. Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yüzden zenginlik ve refaha giden tek yol girişimcilik diyoruz. Türkiye’de her 100 kişiden yalnızca 2’si girişimci.

1480071727_gorselÜlkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var. Daha fazla girişimciye ulaşabilmek için de en önemli potansiyeli kadınlar ve gençler oluşturuyor. Tek kolla boks yapılmaz, daha fazla kadının girişimci olması lazım. Gençlerin de bu alana daha fazla heves etmesi lazım. Bunu sağlayabilmek için 2007 yılında TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nu, 2009 yılında TOBB Genç Girişimci Kurulu’nu kurduk. Kurullarımız tüm Anadolu’da kendi başarı hikayelerini anlatarak, rol model olarak daha fazla genci ve kadını girişimciliğe teşvik etmek için büyük bir heyecanla çalışıyor. Başladığımızda %6,5 olan kadın girişimci oranı bugün %8,5 seviyesine ulaştı. Binlerce gencimizi yüzlerce mentorle buluşturduk” dedi.

Hisarcıklıoğlu: “İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapacağız”

Daha güçlü ve zengin bir Türkiye için girişimcilik konusunda önemli bir gündem oluşturduklarını belirten Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek bize pek çok sey vaat ediyor. İnanıyoruz ki dünyadaki yeniliklerin %99’u henüz yapılmadı. Ancak artık yapılmayanı yapmak veya farklı şekilde yapmak gerekiyor. Bu yüzden de hangi sektöre yatırım yapıldığı önemli değil, önemli olan akla yatırım yapmak. Dünyada artık para eden tek şey akıl. Yenilik ancak akılla yapılır. Biz Türkiye’yi girişimcilik aracılığıyla bu yeniliğin merkezi yapmak için çalışıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak amacımız İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapmak. Startup’lara vergi ve mevzuat konusunda her türlü kolaylığı sağlamamız lazım. Asya’daki, Ortadoğu’daki, Afrika hatta Avrupa’daki genç beyinlere bunu vaat edersek, o zaman Türkiye devrim yapar.”

G3 Forum’un açılış konuşmalarını ise G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu yaptı.

Gülden Yılmaz: “Dünyayı, ekonominin yenilenme gücü girişimciler değiştirecek”

G3 Forum’un geçtiğimiz 5 yılda 4.500 girişimci ve girişimci adayını bugün sayısı 300’ü bulan mentorla biraraya getirdiğini belirten G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz: “Türkiye’nin her yerinde daha fazla girişimciye ulaşmak için 2015 yılında Anadolu’ya da açılıp, G3 Forum Kayseri ve G3 Forum Trabzon etkinliklerini yaptık. Her yıl, Türkiye’nin 4 bölgesi ve 4 şehrinde G3 Forumu yapmaya devam edeceğiz. Çünkü dünyanın ve Türkiye’nin girişimcilere ihtiyacı var. Dünyayı, ekonominin yenilenme gücü olan girişimciler değiştirecek. Girişimcilerin pusulası hisleri, hayal güçleri ve en önemlisi cesaretleridir. Hayal ve aklın doğru bileşimini yaratan girişimciler ise başarıyı yakalar. Bu yüzden her zaman “gözünde büyütme, hayal et, cesaret et” diyoruz. G3 Forum olarak, önce kendine sonra çevresine ve ülkesine katma değer sağlayacak tüm gençlerimizi dinlemek ve yol gösterebilmek için biraraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaan Terzioğlu: “Turkcell Arıkovanı ile girişimciler ve yatırımcılar arasında köprü kuruyoruz”

Turkcell olarak her fırsatta inovasyon ve girişimciliğin desteklenmesinin ne derece kritik olduğunun altını çizdiklerini ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şöyle devam etti: “Çünkü ülkemizin teknolojik gelişimi ve ekonomik kalkınma için bu faktörlerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla kitlesel fonlama platformumuz Arıkovanı ile G3 Forumu destekçileri arasında yer almak bizim için çok anlamlı. Bu etkinlikte yeşerecek her bir fikrin ve projenin, geleceğin başarılı iş modellerine dönüşeceğine inanıyoruz.

Turkcell olarak girişimcilerimizi desteklemek, onlara yürüdükleri yolda fayda sağlamak için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Bu perspektifle hayata geçirdiğimiz Turkcell Arıkovanı, girişimcilerle bu projeleri desteklemek isteyenler arasında bir köprü görevi üstleniyor. Bu platformla kitlesel fonlamanın Türkiye’de yaygınlaşarak bir kültür haline gelmesini; bununla birlikte yenilikçi fikri olan her girişimcinin kaynak yaratma kaygısı duymadan çalışmalarına odaklanmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle tüm yenilikçi fikirleri ve girişimcileri kendilerini göstermek üzere davet ediyoruz.”

Hayri Telekoğlu: “TEB Özel Melek Yatırım Platformu kamu otoritesi tarafından yetkilendirilen ilk platform”

TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu ise banka olarak yaklaşık dört yıldır TEB Özel Melek Yatırım Platformu aracılığıyla ekosisteme destek verdiklerini belirterek, “TEB Özel Melek Yatırım Platformu Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanarak bir bankanın ‘melek yatırım’ konusunda kamu otoritesi tarafından yetkilendirilen ilk platformu oldu. Akreditasyon ile TEB Özel Melek Yatırım Platformu aracılığıyla yatırımcılara lisans verebiliyor, ağ kanalıyla yapılan yatırımların belge ve bilgilerini Hazine Müsteşarlığı’na iletip yatırım süreçlerini takip edebiliyoruz. Bugüne kadar 40’dan fazla yatırımcının lisans almasına aracılık ettik. Bu bilgi ve birikimi geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz TEB Özel Yatırımcı Kulübü ile bir nokta daha ileriye taşıdık. TEB Özel Yatırımcı Kulübü’nde süper melekler yıl içerisinde gerçekleştirdikleri toplantılar, görüşmeler aracılığı ile farklı sektörlerden girişim şirketi önerilerini birbirleri ile paylaşmaya ve ekosisteme olan pozitif katkılarını sürdürmeye devam ediyor. TEB Özel Melek Yatırım Platformu üzerinden melek yatırımcılığın gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunurken, TEB Girişim Bankacılığı çatısı altında desteklenen girişimcilerin yatırımcılarla buluşmasına aracılık ediyoruz. Sektör olarak hayali kurulan finans teknolojisi konusunda, fikir ve projeleri olan start-up’lara özel yepyeni bir destek programı da başlattık. TEB Fintech Future Four ile bankacılık ve finans sektörünün problem ve ihtiyaçlarına inovatif çözümler üreten, takım haline gelmeyi başarmış, yaratıcı fikirler üretmeyi hedefleyen girişimcileri hedefledik. Program ile finans sektöründe dünya çapında sorunların cevabı olabilecek fikirler üretip sonrasında oluşacak değeri paylaşacağız” dedi.

Ali Sabancı: “Girişimcilik istihdam, refah ve ekonomik büyüme demek”

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı şunları söyledi: “Dile kolay tam 6 sene! Bu sene altıncısını yaptığımız G3 Forum’da yine insan kaynakları uzmanlarından, pazarlamacılara, yatırımcısından, girişimcisine 800 kişiyi ağırladık… İçinde bulunduğumuz koşullar girişimciliği geliştirmek için zor görülebilir, fakat ne kadar zor görünüyorsa, bu uğurda daha çok çalışmanın sorumluluğunu da bir o kadar daha çok hissediyorum. Çünkü kamudan özel sektöre, sivil toplumdan finansman sağlayıcılarına hepimiz girişimcilik ekosisteminin paydaşlarıyız… Paydaşlar olarak girişimcilere cesaret vermek ve girişimcilik koşullarını iyileştirmek için çalışmak bizim görev ve sorumluluğumuz. Bu bilinçle ekosisteme destek vermeye tüm gücümüzle devam edeceğiz. Çünkü girişimcilik istihdam demek, refah demek ve ekonomik büyüme demek. Önümüzde yapabileceğimiz tek şey var; o da girişimcilik ve inovasyon.”

G3 Forum altıncı yılında ilklere imza attı

Girişimci adaylarının maksimum fayda sağlamaları esas alınarak oluşturulan Forum programı, bu yıl ilk kez düzenlenen panellerle vites yükseltti. 35 yaş altı başarılı Türk girişimcilerin biraraya gelerek deneyimlerini aktardığı Genç Girişimciler Paneli Onedio Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Kaan Kayabalı, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, Buldumbuldum.com Kurucusu ve CEO’su Güçlü Gökozan’ın katılımıyla yapıldı. Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarının katıldığı ve yatırım ortamını değerlendirdikleri Yatırımcı Paneli’ne ise 212 Yönetici Ortağı Numan Numan, Revo Capital Yönetici Ortağı Berkin Toktaş, Turkcell Arıkovanı Proje Lideri Salih Zeki Çimen ve TEB Özel Melek Yatırım ve İş Geliştirme Müdürü Nilüfer Aktaşkatıldı. G3 Forum, moderatörlüğünü TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yaptığı, Doğan Online ve hepsiburada.com Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in ana konuşmacı olduğu panel ile sona erdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL