Güncel

Hollanda Bülent-Buğra Türker Çanakkale Müzesi Çanakkalelileri ağırladı…

Hollanda Bülent-Buğra Türker Çanakkale Müzesi Çanakkalelileri ağırladı…

Türkiye Cumhuriyet  Başbakanlığı’nın desteği ile Hollanda nın  Rotterdam, Eindhoven ve Zaandam şehirlerinde  Tiyatro gösterilerine gelen  21 kişilik  Çanakkale Sanat Tiyatrosu ayağının tozu ile  geçen yıl dünyada ilk kez  yurt dışında bir Türk ün kimseden hiç bir destek almadan açtığı ve bu yıl  tekrar faaliyete geçirdiği  Bülent-Buğra Türker Çanakkale Dostluk müzesini  ziyaret ettiler.

DSC_0764 DSC_0791Çanakkale Sanat Tiyatrosunun yönetmeni Abdülkadir Katra ve  oyuncularını  Çanakkale müzesinin 80 yaşındaki  gizli kahramanı  Zehra Türker , Halkla İlişkiler Müdürü Erol Sanburkan , Vahit Acıöz ve  müze sahibi  Bülent Türker tarafından karşılandılar.

DSC_0818 DSC_0821 - kopie - kopieÇanakkale Sanat Tiyatrosu  sahibi Abdülkadir Katra  yaptığı açıklamada  “Dün akşam 800 kişilik salon tamamen doldu  mutlu olduk. Sabah ilk işimiz  Dünyada  tek olan bir Türk’ün evindeki müzeyi ziyaret etmek oldu. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Tek kelime ile mükemmel.  309 m2 evin her yeri tarih kokuyor. Savaştan kalma tek bayrak, Muhteşem  Atatürkün  gençliğe hitabı,Sancak kuranları, silah , kılıç tabancalar ve muhteşem bir Atatürk odası. Her yer tarih böylesini ilk kez görüyorum. Tek kelime ile ben ve ekibim şoke olduk. 15 dk için gittiğimiz  müzede 2 saatte zor ayrıldık. Zehra ana bizi çok iyi ağırladı. Tüm ekibe ziyaretçi belgesi ve tek tek
kitaplar imzalanıp verilmiş. Ayrıca park sorunu olmayıp müzenin ücretsiz olduğunu ve bu güne kadar kimseden  bir liralık yardım almadan böyle muhteşem bir şeyin olması mükemmel ötesi .Emeği geçen herkesi kutluyorum. Türkiye’nin destek vermesi gerekir” dedi.

DSC_0840 DSC_0857Bülent-Buğra Türker müzesi Halkla ilişkiler müdürü Erol Sanburkan  söz alarak  gençlere Çanakkale savaşının Türkler açısından  çok büyük bir önem taşıdığını  belirtti. Hollanda ve Avrupadaki Türklerin Çanakkale ruhunu içinde yaşatabilmeleri  için  seferber olduklarını  söyleyen Sanburkan şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişiye yakın  ziyaretçi aldığını söyledi.

Müzenin gizli kahramanı Zehra Türker,  tek tek gençlerle ilgilendi  onlara gezdirip  fotoğraf çekildi. Dün ilk kez  geçen yıl yaptığı Çanakkale  çalışmaLarından dolayı  Bizim Hollanda platformundan  Büyükelçimiz Sadik Arslan’ın elinden ödül alan  Zehra ana mutlu olduğunu bu işi gönüllü olarak ve zevkle yaptıklarını belirterek “Bu oğlumun ve torunumun 25 yıllık emekleri. Bu görülenler müzedeki malzemenin anca 3 te biri. Bu büyük kolleksiyonu herkese  açmak ve tüm Avrupada herkesin görmesi gerekir.  Bize bu gune kadar kimse  en ufak bir maddi manevi destek vermedi.  Gece gündüz haftanın 7 günü  konukları ağırlıyoruz. ” dedi

Bülent Türker ise ” bu güne kadar  ne park ücreti , ne giriş ücreti  ne de çay kahve ve ikramlar için kimseden  bir kuruş almadık. Tamamen kendi imkanlarımızla  bu işi yapıyoruz. Bizlere destek olunması gerekir. Her gence ziyaret belgesi, kitaplar, bayrak ve posterler hediye ediyoruz.
Burada Çanakkale’yi yaşatıyoruz. Bu güne kadar kimse tarafından  desteklenmedik ve ödüllendirilmedik. Annem ve oğlumla gurur duyuyorum. Çanakkale anlatılmaz yaşanır. Zamanımız olduğu sürece bunu yapacaz  v devam ettirmeye  çalışacağız. Devletimiz her yere her şeye parası  var ama bizim Çanakkaleye en ufak bir desteği yok. Bu ülke  nasıl kazanıldı  Çanakkale’siz bir Türkiye düşünülemez. Atatürk ve arkadaşlarına minnet borçluyuz ” şeklinde konuştu.

DSC_0800 DSC_0814 - kopie - kopie
Çanakkale müzesini ziyaret eden ekip, Abdülkadir Katra,Hüseyin Bozyiğit,Erol Yağız Yılmaz,Yelda Yılmaz,Merve Yılmaz,Elif Nur Güley, Ezgi Çetin,Sıla Esen,Sena Bıyıkoğlu,Mustafa Efe,Ahmet Yasin Gönül,Numan Safa Yaşar,Kuzey Kumsal,Emirhan Dürüst,Ozan Karademir, Emre Okta ve Özgür Evren den oluşmakta.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL