Güncel

Hollanda Çanakkale Müzesi’nin 5 Gizli Kahramanı…

Hollanda Çanakkale Müzesi’nin 5 Gizli Kahramanı…

Hollanda da 2 yıldır faaliyet gösteren  ve dünyada yurt dışında tek olan  Atatürk ve Çanakkale müzesi bu güne kadar on bin dolayında Hollandalı, Türk, Belçika, Fransız, Almanya, Avusturya dan vatandaşlarımıza  Çanakkale’nin bilinmeyenlerini tanıttı.

img_9952 img_9955

Park ücreti ve giriş ücreti olmadan tüm konuklara çay kahve  ikram eden ve binlerce çocuğa bayrak, ziyaretçi belgesi ve kitap hediye eden  bu projenin mimarı Bülent Türker ve  80 yaşındaki annesi Zehra Türker.
img_9946
Okul çocuklarına  Çanakkale savaşındaki yemekleri sunan  ve  savaş giysileri ile onlara barış ve dostluğu öğreten  bu gönüllü ailenin  yanında her yardıma koşan emekli müteahhit ve iş adamı İzmirli Vahittin Acıöz ve  Tv sunucusu  öğretmen Sibel Tor ile yine iş kadını gönüllü Elif Başıbüyük’te  özel günlerde ve  müzenin yoğun olduğu her zaman Çanakkale müzesinin kurtarıcı gizli kahramanları oldular.
img_9948 img_9958Müze müdürü ve Halkla ilişkiler sorumlusu Erol Sanburkan  müze ile ilgili şunları söyledi. “18 Mart 2015 te 1 aylık açtığımız müze o kadar ilgi gördü ki  2016 Kasım başında kapattık. Özel günlerde yüzlerce kişi akın etti. Binlerce vatandaşımıza ve yabancılara Türkiye yi tanıtmak çok güzel. Bu tamamen gönül esasına dayalı bir çalışma . Üzülerek belirtiyorum ki  Çanakkale valiliği, Belediyesi, Kültür bakanlığı  ,elçilik ve konsolosluklar Turizm  Bakanlığı bize en ufak bir maddi manevi destek vermediler.Bu içler acısı bir durum. Eğer biz bunu başka ülkenin vatandaşı olarak yapsaydık heykelimiz dikilirdi. Binlerce euro cebimizden ,elektrik ,su ve hizmet gideri olarak ödedik. Atatürk, Çanakkale ve Türkiyemiz için değer.  Arkadaşımız Bülent Türker in 25 yıllık dünyanın her yerinden topladığı  emek ve bulunmaz eserleri en buyuk arzumuz kalıcı olarak bir yerde bir kaç müze açmak dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL