Köşe Yazısı

HOLLANDA’DAN BİR ÇINAR GİTTİ. İHSAN KOTAN AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK

           Bülent Türker-    bturker@kesanpostasi.com Hollanda’nın Den Haag şehrinde 1970 ile 1990’lı yıllarda Eksport deyince ilk akla  gelen isimdi İhsan Kotan. Türkiye ye gidenler onun eksportundan..

HOLLANDA’DAN BİR ÇINAR GİTTİ. İHSAN KOTAN AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK
           Bülent Türker- 

  bturker@kesanpostasi.com

Hollanda’nın Den Haag şehrinde 1970 ile 1990’lı yıllarda Eksport deyince ilk akla  gelen isimdi İhsan Kotan. Türkiye ye gidenler onun eksportundan halı, radyo ve
Türkiye’de olmayan her şeyi alır minübüslerine arabalarına doldurur giderdi.
1980 yılında onu tanıdım. Bunun yanında  iyi bir sporcu ve iyi bir antrenördü. Önceleri Hollanda liginde BMT diye bir kulübün Türk takımını çalıştırıyordu. Başarıdan başarıya koşuyordu. Türk ligi kurulunca  o da Adanalı olduğu için  Çukurova sporu kurdu. Biz 3 kardeş Bülent, Levent, Lemi  yıllarca elinde büyüdük.
Takımında defalarca şampiyonluk  yaşadık. O zamanlar Türk liglerinde 44 takım vardı. 44 takım arasında şampiyon olmak büyük başarı idi. Eşi Nuray Kotan ve ekibi maça gittiğimiz zaman binlerce kişi  geliyordu. Evet yanılmadınız derbi maçlarında  3 bin 4 bin izleyici oluyordu. Hatta 1. lig tamıı Den Haag’ın 1500 seyircisi zor olurken, bir amatör takımın maçlarına 4 bin kişi izlemesi Hollanda basınında olay olmuştu.
Sonra eksport işi gündemden düşünce   Turizmciliğe ağırlık verdi. Ben de maraton koşuyordum. Sen maratoncu olduğun için seyahat bürosunun adını Maraton koydum demişti .Çok mutlu olmuştum..
Yine ilk geldiğim yıllarda Bankada öylesine gönüllü çalışırken Bankaya gidip ben her türlü garanti veriyorum bu çocuğu işe alın. Çok başarılı ve sizi burada ayakta tutar demiş. Yıllar sonra öğrendim.
Bu gün buralara gelmeme Hollanda da ki başarımın en büyük mimarı İhsan Kotan idi.  Mehmet Uğurlu,Mehmet Abacı  ve İhsan Kotan başkan.
Geçen hafta Antalya da vefat etti. Oysa 2 gün önce görüşmüş 1982’de  şampiyonluk resimlerimizi göndermiştim Nuray ablama. Çok sevinmişti. Hayatımı yazdığım için yılların arşivleri  bir bir çıkıyor.
İhsan Kotan için kitap yazsak azdır, Sevecen kızmaz  çok kızsa bile gülerek kaşlarını çatar gerekli mesajı verirdi. Herkes onu severdi. Tüm Hollanda’nın İhsan Ağbisi idi.  Nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. Sana minnattarız.
Başta eşi Nuray  Kotan ablam , Oğlu Mustafa, Edibe ve Ertan Kotan’a  başsağlğı dilerim. Ertan kotan 6 yaşında idi,  benim düğünümde de küçük damat olarak görev yapmıştı.
Hey gidi günler hey.  Çukurava  bir devini toprağa gömdü. Ama ardından  güzel anılar bırakarak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL