Güncel Okuma Sayısı: 51

Hollandalı Tarihçiden, Çanakkale ve Atatürk Müzesi’ne Ziyaret…

Türkiye ile ilgili yaptığı araştırma ve çektiği belgesellerle olay yaratan ve bir çok bilinmiyeni de aydınlatan Hollanda’  nın  ünlü tarihçi ,araştırmacı ve belgesel yapımcısı  Wolter Braamhorrst yardımcısı Eray Ergeç ile..

Hollandalı Tarihçiden, Çanakkale ve Atatürk Müzesi’ne Ziyaret…

Türkiye ile ilgili yaptığı araştırma ve çektiği belgesellerle olay yaratan ve bir çok bilinmiyeni de aydınlatan Hollanda’  nın  ünlü tarihçi ,araştırmacı ve belgesel yapımcısı  Wolter Braamhorrst yardımcısı Eray Ergeç ile birlikte Rotterdam’daki Atatürk ve Çanakkale müzesini ziyaret etti.

img_9477-1 img_9450-1

Gördüklerine inanamayan ve  bunların arşivlenerek  belirli bir kısmının savaşan ülkelerde sergilenmesi gerektiğini belirten Wolter   “daha önce de Çanakkale yi ziyaret ettim.Araştırdım ama  bunda ki birçok obje  Çanakkale’de dahi yok. 25 yıldır buna gönül veren Bülent Türker ve  annesi kutlamamak elde değil. Bunu bir belgesel veya  sergi olarak  savaşan ülkelerde gezdirmek isterim. Bu güne kadar hiç bir kişi veya kuruluş tarafından da destek verilmemesi üzücü.  Buradan en az 3 müze çıkar. Burada bir hazine yatıyor” dedi.

img_9433 img_9434-2

Yardımcısı Eray Ergeç de  “25 yıllık arkadaşım Bülent Türker in  çalışmalarında yıllarca bulundum. Bu kadar muhteşem bir kolleksiyonu olduğunu bilmiyordum.Kendisi ile  hep gurur duydum.Bir çok eseri muhteşem. Savaştaki tek bayrak, Andımız, Savaş haritaları, Sancak kuranı beni çok etkiledi. 2 yıldır hemde ne park ücreti ne giriş ücreti nede  çay kahve ücreti almadan bu işi hemde kendi mülkün de yapması olağan üstü bir olay.Kendisi tek kişilik ordu. Tekrar kutluyorum. Değerlendireceğiz   iyi bir proje olursa ilerde güzel bir gezici müze olması mümkün.  Burada tekrar Çanakkale’yi yaşamak çok güzeldi” şeklinde konuştu.

img_9430

Müze sahibi Bülent Türker de ” BÖylesine değerli kişilerin araştırmacıların müzemizi ziyaret etmesi beni çok duygulandırdı.Keşke Türk hükümeti de 2 yıldır biraz manevi maddi katkı verseydi. Hollanda’nın gÖsterdiği ilginin çeyreğini gösterseydiler mutlu olurdum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL