TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 148.636
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.436
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 165
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.812
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 438

HOMO HOMİNİ LUPUS 

Bencilliğin sözlük açıklaması; yalnızca kendini ve kendi çıkarını düşünme durumudur.Kişisel çıkarımızı  gözetip korumamız  bencillik değildir.   Antik çağlarda bir toprak parçasının “burası benimdir” diye etrafını çevirerek insanları kandıranda bencildi.  ..

HOMO HOMİNİ LUPUS 

Bencilliğin sözlük açıklaması; yalnızca kendini ve kendi çıkarını düşünme durumudur.Kişisel çıkarımızı  gözetip korumamız  bencillik değildir.

 

Antik çağlarda bir toprak parçasının “burası benimdir” diye etrafını çevirerek insanları kandıranda bencildi.

 

Hobbes’e göre;doğa halinde insanlar bir anarşi içinde vahşet içinde yaşıyordu, çıkara dayalı olarak insanların sınırsız bir hürriyet hali vardı ve hürriyet’ in sınırsızlığı insanın insana kurtlar gibi saldırmasına neden oldu. işte bu durumu betimlemek amacı ile kullanılan cümle.”Homo homini lupus” – “insan insanın kurdudur” Latince deyim, günümüz kurtlarının bence  başkalarının haklarına saldırması  ve sadece kendi çıkarını düşünmesi ile devam etmektedir.

 

İnsan doğası gereği bencil yaratılmıştır hatta genlerimizde olduğu söyleniyor, aile içinde  yetiştirilmenin etkisi olduğunuda düşünüyorum.

 

Ruhtaki kötülük sevgisiz, yalnız ve bencil bireylere dönüştürür, toplumda böyle bireylerin fazlalığı gözden kaçmamaktadır.Kitlesel psikolojik bir hastalığın göstergesi midir yoksa?

 

Egoizim ben sevgisi bencilliğin öne çıkması, genel anlamıyla bireyin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesidir.

 

Sizi dinlemek istemezler sadece kendisini dinletir, uyarıda bulunmazsanız kendisinin doğru olduğunu düşünecektir.Alttan almaya devam ettiğimizde ve kendimizi ifade edemediğimizde bencil insanlarla baş edebilmek neredeyse imkansızdır.

 

Bencil insanlar kendi istedikleri olmadığında oldukça tepkili davranırlar, hatta saldırgan olurlar çıldırma noktasına getirirler bizi, aynı tepkiyle cevap verip uyardığımızda  bizim için daha iyi olacaktır. Değer vermez umursamaz bu bireyler sadece kendini düşünür başkasının yerine kendini koymazlar.

 

Empati, narsisizm, bencillik birlikteliğinde kendini büyük ve önemli gören  bu insanlar, paylaşma duygusuna sahip değildirler amaçlarına ulaşmak için insanları kullanırlar, başkalarının istekleri onlar için önemli değildir.

 

Belkide bencillik yapmamak, bencillik yapılmasına müsade mi etmektedir?

 

Ne dersiniz?..

İLANIN DETAYI İÇİN FOTOĞRAFINI ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL