Köşe Yazısı

İĞDE KOKULU YAR

Şimal Yıldızı Recebiye ÇATAKSEZER rcataksezer@kesanpostasi.com   Ben seni her zaman çok sevdim ve hep seveceğim diyordu Ali sevdalısına bende seni çok sevdim ve ölene kadar seveceğim dedi Berfin . Yine..

İĞDE KOKULU YAR

Şimal Yıldızı

Recebiye ÇATAKSEZER

rcataksezer@kesanpostasi.com

 

Ben seni her zaman çok sevdim ve hep seveceğim diyordu Ali sevdalısına bende seni çok sevdim ve ölene kadar seveceğim dedi Berfin .

Yine iğde çiçeklerinin açma zamanı gelmişti,
lise yıllarındaydılar, okuldan kaçıp da buluştukları iğde ağaçlarının altını hatırladı ,verdikleri sözleri anımsadı içini bir hüzün kaplayarak ,gözyaşlarını saklamaya çalıştı beceremedi iğde ağaçları çiçek açtığı zamanlar saçına taç yapardı sevdiği adam sapsarı mis kokulu iğde çiçeklerinden,dilek dilerdi iğde ağacının dallarına bağladıkları mendillerle yıllar ne kadar çabuk geçmişti.

Okulların kapandığı gün babasının aldığı ani kararla çok uzaklara gitmişlerdi. Sevdiğine veda bile edememiş gideceğini söyleyememişti Berfin.

Ama çok sevdiği arkadaşı Ayşe ye emanet ettiği mektupla haber salmıştı Alisine.

Lise bitmiş babası ne üniversiteye gitmesine nede çalışmasına izin vermemişti . Berfin yıllarca hep arkadaşı Ayşeye mektup göndermişti Alisinden belki bir haber alır diye ,yazdığı mektuplara cevap gelmeyince sevdasını kalbine gömdü , göçmen kuşlara yalvardı yarime selam söyleyin ,neden beni arayıp sormaz diye ? umutları bitmişti Berfin in genç kızda bitmişti aslında.

Ailesinin uygun gördüğü bir adamla evlenmişti istediği tek şey olmuştu evlendiği adamdan iğde ağaçlarıyla çevrili bir ev her yıl iğde ağaçları çiçek açtığında genç kadın günlerce dışarı çıkmaz kimseyle konuşmazdı.

Bu hali eşini de çok üzüyordu bir gün bana bu iğde ağaçlarının sırrını anlatacaksın dedi eşi zorda olsa anlattı Berfin eşine , eşi ceketini alıp iğde ağaçlarınla sana mutluluklar dilerim diyerek kapıyı çarptı gitti.

O günden sonra Berfin sokağa bile çıkmaz oldu sadece onu çok seven komşularıyla görüşür olmuştu oda komşusunun kızlarına ders çalıştırmak için gidiş geliş yapardı.

Ali ise Berfin gittikten sonra aramadığı, sormadığı kimse kalmamıştı. Genç kızın arkadaşı Ayşe ye defalarca gittiği halde yerini bilmiyorum cevabını aldı ne seni nede beni hiç arayıp sormadı dedi . Ayşe için Berfinin gidişi büyük bir mutluluktu çünkü oda Ali ye deliler gibi aşıktı Ayşe hergün daha başarılı olan genç adamı hiç yalnız bırakmıyordu hep yanında onunla beraberdi.

Çok başarılı bir müzisyen oldu Ali sevdasını türkülerde sazıyla anlattı. Bir gün Berfinin yaşadığı şehirde bir yardım konseri vardı ve bu konsere Ali de davetliydi O konserde bulmaktan umudunu yitirdiği sevdalısına yazdığı türkülerini okuyacaktı dinleyecilerine tabiî ki Ayşe de gelecekti konsere ama unuttuğu bir şey vardı ki Berfin hala o şehirde yaşıyordu.

Komşuları evden çıkarmak için Berfini zorla konsere götürmeye karar verdiler.Ali sinin orda olduğunu nerden bilsin genç kadın konser başlamadan önce sanatçılara resim imzalatmak istiyorum
ne olur benle gel Berfin abla diye yalvardı komşu kızı asla kıramazdı insanları onlara eşlik ederek kulise girdiler , kalbinin duracağını sandı genç kadın gözlerine inanamadı, çok sevdiği arkadaşı Ayşe ve biricik aşkı Alisi kuliste beraberdiler. Olduğu yere yığıldı genç kadın Ali yıllardır aradığı Berfinini hemen kucakladı iğde kokulum sen buradasın diyerek .

Konserin başlama saati gelmişti ama Ali iğde kokulusunu bırakıp konsere çıkamıyordu. Kendine geldiğinde genç kadın neden bana hiç yazmadın diyebildi ve hızla kaçtı konser alanından evine geldi iğde çiçeklerinin altına
.Genç adam tüm gerçekleri öğrendi ve biricik aşkına koştu gözlerine inanamadı her yer iğde ağaçları içindeydi mis gibi kokuyordu ve başladı mırıldanmaya …

AKŞAM YİNE ÇAKIR KEDERLİ
İÇİM DARA DARA YOLLARDA
HAYALİN SUNULDU YAKAMOZLAR KANADI
İĞDE KOKULU YARİM
SENİ UNUTTUM DESEM YALAN OLUR YÜREĞİM
İĞDE KOKULU YARİM(AYDIN ÖZTÜRK)
Berfin ve Ali si İğde kokulu türkülerle mutluluğa koştular ömür boyu…

Şimal yıldızı Recebiye ÇATAKSEZER

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL