Kültür Sanat Manşet Okuma Sayısı: 13

İhracatçılar “dünyayı yaşanır kılmak” için yarışıyor

Türkiye, 2016 için Botanik EXPO bayrağını teslim aldı Haber Merkezi Antalya(Anayurt)- Bu yıl Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen Floriade Expo 2012, Türkiye’nin ağırlığının hissedildiği etkili bir törenle kapandı. Her 4 yılda..

İhracatçılar “dünyayı yaşanır kılmak” için yarışıyor

Türkiye, 2016 için Botanik EXPO bayrağını teslim aldı

Haber Merkezi

Antalya(Anayurt)- Bu yıl Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen Floriade Expo 2012, Türkiye’nin ağırlığının hissedildiği etkili bir törenle kapandı. Her 4 yılda bir yapılan Botanik Expo bayrağını Türkiye devraldı. 2016 Botanik Expo, Antalya’da düzenlenecek.

  
Antalya Expo 2016’nın temasını “çiçek ve çocuk” olarak belirleyen Türkiye, 22 kimsesiz ve yetim çocuğu Hollanda’ya fuara götürdü.

Türkiye, Hollanda’daki Expo 2012’de bahçe düzenlemesi ile 1.’lik ödülü kazandı. Uluslararası Bahçe Ürünleri Üreticileri Birliği (AIPH) Türkiye Temsilcisi Osman Bağdatlıoğlu, “amacımız sadece ülke bitkilerini sergilemek değil, dünyayı daha yaşanabilir kılmaktır” dedi.

 

Botanik Expo bayrağını Türkiye adına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Celal Sumaytaoğlu,  Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ve Uluslararası Bahçe Ürünleri Birliği (AIPH) Türkiye temsilcisi Osman Bağdatlıoğlu devraldı.
Kapanış töreninde konuşan AIPH Türkiye Temsilcisi Osman Bağdatlıoğlu “Hollandalı temsilcilerin bile yabancı ziyaretçilerini bizim bahçemizde ağırladığını ve bahçemizin yapılan jüri değerlendirmesinde ödüle layık görülmesini göz önüne alırsak, beklentiler ve sorumluluğumuz kat kat arttı” dedi. Antalya Expo 2016’yı zirveye taşıyacaklarını belirten Bağdatlıoğlu, bayrağı 1.’lik ödülüyle süslemenin gururunu da yaşadıklarını söyledi.


Bağdatlıoğlu, Floriade 2012’yi değerlendirirken “Bu exponun amacı sadece ülke bitkilerini sergilemek ve ekonomik gelişim sağlamak değil, dünyayı daha yaşanabilir kılmak ve dünya sorunlarına çözüm aramak” dedi. Kurulan Türk Bahçesi’nin yenilenebilir ve sürdürülebilir olduğunu belirten Bağdatlıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürlüğü ile Antalya Yetim ve Muhtaç Çocuklara Yardım Vakfı’nda seçilen 22 çocuğu da fuara getirdiklerini ve çocukların yüzlerindeki mutluluğun Expo’nun bütün getirilerinden daha fazla olduğunu söyledi. 2016’da Antalya’da yapılacak olan exponun temasının “Çiçek ve Çocuk” olacağının altını çizen Bağdatlıoğlu “Burayı ziyaret eden çocuklarımız 2016’da Expo gönüllüsü olarak yerlerini alacaklar” dedi.
Hollanda’da düzenlenen Expo’ya 44 ülke katıldı. 6 ay boyunca 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiği Expo’nun yıldızı Türk Bahçesi oldu. açılışını 6 ay önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı Türk Bahçesi, 2 ödül birden kazandı. Floriade 2012 Ana Teması “Dünya bir şov sahnesi” (World Show Stage) temasını en iyi uygulayan bahçe ödülünü alan Türk bahçesi, AIPH’in peyjaz dalındaki değerlendirmesinde
de üçüncü oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL