İklimin Bitkisel Üretime etkileri.

İklimin Bitkisel Üretime etkileri.

Sezon itibari ile özellikle hububat ekilişlerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde şunları söyleyebiliriz. Her şeyden önce hububat ekimi mevsim itibari ile önerilen ekim zamanında yapıldığı söylenebilir. Ekimi müteakip iklimin gidişatı itibari ile düşen yağışlar da yeterli olmuştur. Ancak, aynı dönem hava Sıçaklıklarının  uzun yıllar  mevsim ortalamalarının üstünde seyrettiğini belirtmekle birlikte ani ısı düşüşlerinin ise bazı çeşitler üzerinde stres...

Haberin Tarihi: 11 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:127 defa okundu.

Sezon itibari ile özellikle hububat ekilişlerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde şunları söyleyebiliriz. Her şeyden önce hububat ekimi mevsim itibari ile önerilen ekim zamanında yapıldığı söylenebilir. Ekimi müteakip iklimin gidişatı itibari ile düşen yağışlar da yeterli olmuştur.

Ancak, aynı dönem hava Sıçaklıklarının  uzun yıllar  mevsim ortalamalarının üstünde seyrettiğini belirtmekle birlikte ani ısı düşüşlerinin ise bazı çeşitler üzerinde stres yaratığı görülmüştür. Bu itibar ile her fırsatta ifade edildiği üzere özellikle ekim öncesi hazırlık döneminde üretim faktörleri bu anlamda doğru bir şekilde belirlenmelidir. Tohum bu anlamda önemli bir üretim girdisidir. Bu itibar ile hangi tohumu kullanacağım sorusuna karşılık bölgemize en uygun hangi tohum olduğu araştırılmalıdır. Bugün bölgemizde sayısı bilinmeyen miktarlarda tohum kullanılmaktadır. Kullanılan bu tohum çeşitleri, başka bir iklim bölgesine uyum sağlayabilir, ancak başka bir bölge ikliminde olumsuzluk yaşanabilir. Nitekim şu anda yaptığımız gözlem ve incelemelerimizde bu olumsuzlukların yaşandığı görülmektedir. Özellikle ani hava ısı değişiklerine karşın fizyolojik gelişmelerinin olumsuz yaşandığı yeşil aksamların zarar gördüğü, hatta iyi hazırlanmamış tohum yataklarında ise çıkışların tamamında zararların olduğu görülmektedir. Neticesinde sağlıklı gelişen üretimlere  karşın bu gibi üretimlerden düşük verim alınması kaçınılmazdır.

Lütfü Açar

Ziraat Yüksek Mühendisi

Uzman Tarım Danışmanı.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı