İlhan Ahmet sordu “Tarım Bakanlığı, Trakya çiftçisinin açlık sınırına dayandığının ne zaman farkına varacak?”

kesanpostasi
Okuma Sayısı:2055

Tarım Bakan Yardımcısı Fotini Arampatzi imzalı cevabı değerlendiren Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, yeni hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarında da Trakya için herhangi bir ekonomik destek planı olmayışının açlık sınırına dayanan bölge çiftçilerinde büyük hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

İlhan Ahmet,  konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sayın Arampatzi, Trakya’nın dağlık ve yarı dağlık bölgelerindeki hayvan besicilerinin sütlerini toplayacak tüccar bulunmadığının farkında olmadığı gibi, taban miktarı (plafon) tutturamayan bu üreticilerin bağlantılı yardımdan (sindedemeni enishisi) faydalanamadığının da bilincinde değildir. Bizim talebimiz, bu kategorideki hayvan besicileri için taban üterim (plafon) şartının kaldırılmasıdır.

Diğer yandan de minimis yardımından, Trakya’daki hayvan besicilerinin de tıpkı Girit ve Larisa’daki besiciler gibi aynı miktardan yararlanmasını talep ediyoruz. Bir önceki tarım bakanı Arahovitis döneminde Girit ve Larisa’daki besiciler 35 Euro alırken, Trakya’daki besicilerin sadece 5 Euro aldığını hatırlayacak olursak, bu hükümet ve bakanlığı döneminde de Trakya çiftçisi ikinci sınıf vatandaş muamelesi mi görecek?

İlaveten, hayvan besicilerinin banka hesaplarındaki el konulmaz miktarının arttırılması yönündeki talebimiz ile çobanların sosyal güvencesinin çalışma pulu (ergasimo) kapsamına dahil edilip edilemeyeceği yönündeki sorumuzun da sayın Arampatzi tarafından yanıtsız bırakıldığını görüyoruz.

Bakanlık cevabına göre, Tarım Bakanlığı ve Avrupa Yatırım Fonu arasına Ocak ayı içinde imzalanması beklenen anlaşmayla kurulacak Tarımsal Kalkınma Garanti Fonu’ndan, Tarımsal Kalkınma Programı’na (ΠΑΑ 2014-2020) 80 milyon Euro’luk ek kaynak aktarılması, böylece toplam fon miktarının 400 milyon Euro’ya yükselmesiyle 10.000 Euro’dan 5.000.000 Euro’ya kadar olan yeni kredi taleplerini karşılama imkânı hedeflenmektedir.

Hükümetin ve bakanlığının hedefinin ne yönde seyredeceğini biz de yakından takip etmekteyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Yayla Sahili’ndeki 46 dükkandan 44’ü kiraya verildi, 2 dükkana talipli çıkmadı

Keşan Belediye Başkanlığı’na ait olan Yayla Sahili’ndeki 46 […]