Köşe Yazısı

İlhan Saz’dan polisle tarafıma fotoğraf tehdidi

İlhan Saz’dan polisle tarafıma fotoğraf tehdidi

Erdoğan DEMİR-

19 Kasım 2022 Cumartesi günü Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir sınav gerçekleştirildi.

Ben de gazeteci olarak, bu konuyla ilgili olarak 18 Kasım Cuma günü çalıştığım Volkan Gazetesi ve Keşan Postası için bu sınavla ilgili olarak basın açıklaması gönderen Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlhan Saz‘ın açıklamasını hem Volkan Gazetesi’nde hem de Keşan Postası’nda kullandım.

Tabi bu haberi takip etmek için de 19 Kasım 2022 Cumartesi günü Keşan Lisesi bahçesinde sınava girmek için bekleyen öğretmenlerimizin fotoğrafını çekmek için saat 09.30’da oradaydım.

Fotoğraf çekmek isterken yanıma gelen bir okul müdürümüz “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz fotoğraf çekemeyeceğini ve bunun yasak olduğunu söyledi” dedi.

Ben de sayın müdürümüze “Hocam ben işim yapıyorum. Bu neyin yasağıymış “cevabını verdim ve sevgili hocam yanımdan ayrıldı.

Bunun ardından Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlhan Saz, yanında bir polis memuru arkadaşla birlikte yanıma gelerek “Bu çektiklerini sil, fotoğraf çekmek yasak. Fotoğraf çekemezsin. Yasak var” dedi.

Ben de kendisine” Sayın Müdürüm bu ne yasağıdır. Bu yasağın dayanağı nedir? Bunu bana söyler misin? Eğer ben suç işliyorsam, yaptığım iş  yani fotoğraf çekmek bir suçsa gereken işlemi uygulayın. Bu yasağı koyan siz misiniz? Bu sizin yasağınız mı ?” şeklinde cevap vererek oradan uzaklaştım.

Bu arada sayın Müdür ile yanıma gelen polis memuru arkadaş konuya hiç bir şekilde müdahil olmayarak sadece Sayın Saz‘ın yanında bulundu. Bu konuda da öyle tahmin ediyorum oraya gelen polis memuru arkadaş da niçin yanıma geldiğini anlayamamıştı.

Düşünebiliyor musunuz? 1 gün önce basın olarak bize sınav için gelen açıklamaya rağmen, bu basın açıklamasını gönderen Sayın Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, polisle başıma gelerek fotoğraf çekemeyeceğimi beni tehdit eder bir şekilde davranıyor?

Sayın Saz‘a o günde sorduğum ve cevabını alamadığım soruyu bir kez daha tekrarlıyor ve Milli Eğitim Müdürünün bu soruyu kamuoyunda cevaplandırmasını bekliyorum.

Sayın Saz, “Benim orada fotoğraf çekmemin yasak olmasını sebebi nedir? Yasağın yasal dayanağı nedir?

Ben bu konuyu Sayın Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer‘e de iletiyorum.

Sayın Bakan, Öğretmenlik Meslek Kanunu sınavına giren öğretmenlerin okul bahçesinde fotoğrafını çekmek yasak mıdır?

Bu sınavla ilgili ülkenin çeşitli illerinde çekilen fotoğraflar basında yer aldı. Bunu da gözlemledik ve yaptığım araştırmalarda gördüm.

Ben burada Sayın Saz‘ın kendi başına fevri davranarak, basına karşı yanına aldığı polisle güç gösterisi yaptığına inanıyorum ve bu gücü de nereden aldığını merak ediyorum.

Buradan Sayın Saz‘ın tarafıma yaptığı hareketi kınıyorum. Bu sadece basına yapılan bir davranış değil, Keşan basınına yapılmış bir davranıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL