Güncel Manşet

İPA Bulgaristan Sınır Ötesi işbirliği projesi

İPA Bulgaristan Sınır Ötesi işbirliği projesi

 

 

Edirne İl Özel idaresi ile Bulgaristan Yambol Belediyesi tarafından IPA Bulgaristan – Türkiye sınırötesi işbirliği programı kapsamında “Edirne – Yambol sınır şehirlerinin zengin kültürel çeşitliliği içerisinde yolculuk” isimli proje 30.06.2011 – 29.10.2012 tarihleri arasında başarı ile uygulanmıştır.

Projenin amacı çerçevesinde daha evvel AB fonlarından onarımı gerçekleştirilmiş olan Ayşekadın semtinde bulunan Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayının sosyal etkinliklerde daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla ses sitemleri, mobilyalar ve çeşitli malzemeler temin edilmiş ve bunlar kervansarayda tefriş edilmiştir.

Gerçekleştirilen bu projenin toplam bütçesi 528.000 Euro olup 115.000 Euroluk kısmı Edirne İl Özel İdaresi’nin proje faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için hibe olarak AB fonlarından sağlanmıştır.

 

Proje çerçevesinde mal alımlarının yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmiştir. Yambol’da Edirnede halk takvimine dayalı bayramlar ile ilgili bir seminer düzenlenmiş ve bu seminerde 2015 yılı kültür takvimi oluşturulması amacıyla seminere katılanlar arasından 5 Bulgaristandan 5’i Türkiyeden olmak üzere toplam 10 kişilik bir çalışma ekibi oluşturuldu. Bu ekip tarafından 2015 yılı kültür takvimi oluşturuldu. Ayrıca Yambolda Edirne günleri konulu sosyal ve kültürel bir etkinlik çerçevesinde Güreş gösterileri, folklor gösterileri ve Edirne yerel sanatçısı tarafından bir türkü şöleni gerçekleştirildi.

Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Ahmet Çetin, bu projenin Edirne ve Türk kültürünün komşu ülkemiz Bulgaristan’da tanıtılması konusunda çok faydalı olduğunu ayrıca Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayına yapılan düzenlemenin binanın daha verimli kullanılmasına büyük katkı yaptığını vurguladı. Ayrıca IPA Bulgaristan – Türkiye sınırötesi işbirliği programı çerçevesinde kurumlarımızın uyguladığı projelerin genel anlamda toplumsal fayda sağladığı ve komşumuz Bulgaristan ile ilişkilerimizin güçlendirdiğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL