Köşe Yazısı

İŞGALİN GÖLGESİNDE YAŞAM SAVAŞI

Rus işgali karşısında can mücadelesi veren Ukrayna’nın büyük insanlarının hayatlarını anlatmaktan onur duymalıyız. Canlarını ve mallarını devletlerine adayan gönüllü insanlardır. Toplumun dinamiğidir. O bir avukat. Gelin onlardan birinin hayatını dinleyelim…

İŞGALİN GÖLGESİNDE YAŞAM SAVAŞI

Rus işgali karşısında can mücadelesi veren Ukrayna’nın büyük insanlarının hayatlarını anlatmaktan onur duymalıyız. Canlarını ve mallarını devletlerine adayan gönüllü insanlardır. Toplumun dinamiğidir. O bir avukat. Gelin onlardan birinin hayatını dinleyelim.

1- Adınız ne?

Kateryna Ilikchieva

2- Hangi millettensiniz?

Ben Bulgar kökenli Ukrayna vatandaşıyım.

3- Mesleğiniz nedir? Evli misin?

Fırsat Eşitliği, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık konusunda bir Danışman ve Vadym Hetman’ın adını taşıyan Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nde doçent, avukat, toplumsal cinsiyet uzmanı ve STK başkanıyım. Evli değilim.

4- Ukrayna halkı için ne yaptınız?

Ortağım Anna Prosvetova ve ben Ukraynalılar için Psikolojik Destek Hizmetini kurduk. Bu bir sosyal gönüllü projesidir. 30’dan fazla uzman, psikolog ve psikoterapist ile çevrimiçi bir platform oluşturduk ve şimdiden savaştan etkilenen Ukraynalılarla başarılı bir şekilde çalışıyoruz. Web sitemiz www.sppu.com.ua’dır. Müşterilerimizden ücret almıyoruz. Tamamen Ukrayna halkı için topyekun elimizden geleni yapıyoruz.

5- Savaş sizi nasıl etkiledi?

Beni iyi etkilemedi. Savaş hiçbir çocuğu gülümsetmez. Sivilleri mutlu etmiyor. Bazı ticari faaliyetlerimi kaybettim. Toplumsal cinsiyet ve hukuk uzmanı olarak birkaç uluslararası projeyle işbirliği yapıyorum ve savaş nedeniyle Ukrayna’da çalışmayı bırakıyorlar. Umarım geri dönerler ve işbirliğimizi yeniden başlatırlar.

6- Sakıncası yoksa neredesin?

Kiev’de yaşıyorum. Ülkemin her yerinde halkıma hizmet ediyorum. Biz Rusya’dan farklı bir milletiz. Onları evlerimize davet etmedik. İşgale geldiler

7- İdealleriniz nelerdir?

Özgürlük, eşitlik, çeşitlilik, saygı ve insan hakları. Bunlar yüce kavramlardır. Hayatımızın temel felsefesidir.

8- İşgal acımasız mı? Kadınlara tecavüz edilir mi?

Evet. Gerçek olan bu. merhametsiz. Siviller ölüyor. Rus askerleri hiç acımadan kadınlara, kızlara ve hatta bebeklere tecavüz etti ve sonra bir kısmını öldürdüler. Bir sürü adam öldürdüler. Umarım Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Ukrayna Ceza Kanunu gerekli cezayı verir. Ülkemden ayrılmak istemiyorum ama belki gelecekte Türkiye’yi ziyaret ederim. Ülkeniz bize yardım ediyor. Biz özgür ve bağımsız bir ülkeyiz.

9- Avrupa devletleri gerçekten yardım ediyor mu?

Evet. Onlar yapar. Yapacaklar. Onlara güveniyorum.

10- Geçmişte birçok ülkeye yardım vaat etmesine rağmen yarı yolda bıraktı. Umarım seni bırakmaz. Ülkeniz adına haykırmak istediğiniz bir şey var mı?

Rusya bu savaşı sırf Avrupa’nın yarısını kontrol etmek istedikleri için başlattı. Kaybedersek Moldova’ya, Polonya’ya, Baltık ülkelerine vs. gidecekler. Bunu anlayan ve bize yardımcı olan ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bugün ve gelecekte birçok insani sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu savaş sadece bir Ukrayna sorunu değil. Bu bir dünya sorunudur. Dünya kamuoyu ise bu durumdan derhal vazife çıkarmalıdır. Bir bosna zulmüne benzemesin.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL