Güncel Kültür Sanat Okuma Sayısı: 27

“İslamda Tasavvuf” Etkinliği Yapıldı… (Videolu Haber)

Keşan Belediye Başkanlığı,  Tasavvuf Vakfı Trakya Bölge Temsilciliği ve Keşan Türkü Dostları Derneği işbirliği ile düzenlenen “İslamda Tasavvuf” adlı etkinlik 21 Şubat 2016 Pazar günü gerçekleştirildi. Saat 15.00’te Ahmet Yenice..

“İslamda Tasavvuf” Etkinliği Yapıldı… (Videolu Haber)

Keşan Belediye Başkanlığı,  Tasavvuf Vakfı Trakya Bölge Temsilciliği ve Keşan Türkü Dostları Derneği işbirliği ile düzenlenen “İslamda Tasavvuf” adlı etkinlik 21 Şubat 2016 Pazar günü gerçekleştirildi.

DSC_0193 DSC_0204 DSC_0210 DSC_0211Saat 15.00’te Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Merkezi’nde Sunucu Buket Birsen Çayır’ın sunuculuğunda başlayan etkinliğe,  Edirne Vali Yardımcısı Dr. Salih Altınok, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve eşi Şengül Özcan, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan, Keşan İlçe Gençlik Spor Hizmetleri Müdürü Vedat Çimen, Keşan Belediye Meclis Üyesi Nurgül Yıldırım, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu , Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli ile 150’e yakın vatandaş katıldı.

12746212_10207670772979936_2096288565_n DSC_0230Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tasavvuf Vakfı Trakya Bölge Başkanı Saide Yapıcı açılış konuşmasını gerçekleştirerek konuşmasında şunları söyledi “ Sayın Vali Yardımcım, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, değerli konuklar İslamda Tasavvuf Konulu programımıza hoşgeldiniz. 2013 yılından bugüne kadar faaliyet gösteren Tasavvuf Vakfı Trakya Bölge Temsilciliği, Keşan Merkez olarak, Keşan, Edirne,  Uzunköprü, Malkara, Gelibolu ile Trakya da bir çok ilçede faal bir şekilde hizmet vermektedir. Vakfımız çalışmalarında öncelik eğitim ve ahlak prensibini esas alarak ilim ve kültür alanında maneviyatı olan nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda düzenlemiş olduğumuz kültürel etkinlik ve konferanslarda en büyük yatırımı insanalrın bireysel gelişimine yapmaktayız. Kuran ve sünnet dahilinde  sufi anlayışını esas alarak topluma iyi ve kaliteli insan yetiştirilmesine katkıda bulunmak amaçlı çıktığımız bu kutlu yolda Trakya Bölgesi’nde birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu ile çalışmaktayız. Bu amaçlar doğrultusunda sene boyunca bölgemizde halkımıza, öğrencilerimize ve her düzeyde insana yönelik konferansa ve çalışmalarımız olacaktır. Bu programa katkı sağlayan ve katılımda bulunan Edirne Valiliği’ne, Keşan Kaymakamlığı’na , Keşan Belediye Başkanlığı’na ve Keşan Türkü Dostları Derneği’ne, emeği geçen herkese ve Trakya Bölgesi’nden davetimize katılan tüm misafirlerimize ve Keşanlılara teşekkür ederim. “

Yapıcı’dan sonra Edirne Vali Vekili Salih Altınok konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye gelerek konuşmasını  yaptı.

DSC_0242Altınok konuşmasında şunları söyledi. “ Sayın Kaymakamım, Sayın belediye başkanım, değerli konuklar, bugün bu güzel etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan dolayı son derece mutluyum. Güzel bir raslantı eseri cemrelerin düştüğü bugünlerde bu programın düzenlenmiş olması  inşallah tıpkı cemrelerin tabiata saldığı ateş gibi, tıpkı cemre yağmurları gibi bu programında gönüllerimize ruhlarımıza birer yıkanma birer arınma vesilesi olmasını temenni ediyorum. Programı tertipleyen arkadaşlarımız bize de valilik olarak valiliği temsilen bu konuşmayı yapma teklifi yaptıklarında inanın biraz heyecanlandım. Bu etkinlik diğer yaptığımız, yol açılışlarına, köprü açılışlarına veya diğer açılışlara benzemiyor. Burada yapılacak konuşma orada yapılan konuşmalara benzemiyor. Burada her sözün her kelimenin ayrı önemi var. Tartılması, ölçülmesi biçilmesi, ne fazla ne eksik söylenmesi  gereken bir ortamlar bunlar.Bu programın hayırlara vesile olmasını inşallah ruhumuzun tazelenmesini ve arınmasına bir vesile olmasını temenni ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum. “

Sunucu Buket Birsen Çayır, Altınok’un konuşmasının ardından söz alarak bir protokol hatası yaparak ilk olarak Vali Yardımcısı Altınok’u konuşmasını yapmak üzere davet ettiğini ve bu nedenle özür dileyerek  konuşmasını yapmak üzere Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

DSC_0252

Özcan, Altınok’un ardından söz almak istemediğini belirterek kürsüye gelmedi.

DSC_0272 DSC_0263

Daha sonra Neyzen Muhammet İsa Çelik, ney dinletisi sundu.

DSC_0276

Ney dinletisinin ardından Tasavvuf Üstadı Mustafa Özbağ “İslamda Tasavvuf “konulu konuşması için sahneye geldi.

DSC_0284Özbağ, toplumların kendi iç alemlerinde hep öteyi düşündüklerini belirterek, “ Bizim ilkel olarak gördüğümüz o topluluklarda dahi hep bir öte anlayışı var. O öte anlayışını çözmek o öteye doğru hazırlık yapmak, öteye hediye götürmek gibi kendilerince hep bir inanç sergilemişler. Bugün bir kısım çevreler olarak islam dışı inanıştaki çevreler dahi sufiler islamın olduğunu söylemişler. Onlar dahi hep öteyi hep görünmeyeni araştırmışlar. Çünkü görünen duyu organları ile algılanan  bir şeyi insan kendisi mantık önermeleri ile çözebilmiş. Çözmüş çözebildiği kadar.Ama kendi içersindeki bir öte duygusunu, kendi içersindeki öte araştırmasını bir türlü tam olarak çözümleyememiş, tanımlayamamış. O güne kadar gelen inançları o güne kadar gelen bütün bu manadaki öğretileri almışlar, onların üzerine yine yeni öğretiler koyaraktan öte inancı ve görmedikleri bir aleme bir dünyaya doğru kanat çırpmak istemişler. Çünkü peygamber efendimiz de öteden bahsediyordu. Ondan öncekilerde bahsediyordu. Peygamberimiz geldiğinde de o günkü insanlar öte inancına sahip insanlardı. İnsan Allahı tanımak öteye hazırlık yapmak, kendini tanımak deyince bu sefer başka bir şey çıkıyor orta yere. Oysa Cenabı Hak Ayeti Kelimelerinede de bir kabrin bir batıl ilimin var olduğunu söyler. Peygamberimiz de bunu söyler. Siz İslam Fıkıhı okursanız bir yerde biter okuduklarınız. Siz kelam okursanız bir yerde biter. Sözdür sonuçta, insan Allahı tanımak öteye doğru hazırlık yapmak, kendini tanımak deyince bu sefer başka bir şey çıkıyor orta yere.  Yaradılış sebebimiz yaradılış maksadımız Allah’ı tanımak. O zaman İslamda Tasavvuf dediğimizde üç ana başlık bulunuyor. 1. Allahı tamımak, 2 . bu Allaha yakınlık peydah etmek. Ona yakın olmak. 3. sü Allahı sevmek.  Bu o yolcunun zirve noktası. İslamda tasavvufun 3 ana noktası bunlardır.”

DSC_0294

Özbağ’ın konuşmasının ardından Keşan Türkü Dostları Derneği Başkanı Soner Velioğlu, Başkan Yardımcısı Derya Özhan, Dernek Üyesi Tuncay Özgücü ve neyzen Muhammet İsa Çelik, Tasavvuf Müziklerini seslendirdiler.

DSC_0253 DSC_0303 - Kopya DSC_0311

Program da daha sonra Eyüp Sultan Camii Kuran Kursu öğretici Yüksel Kip , Kuran Tilavetini gerçekleştirdi.

DSC_0321 DSC_0334 DSC_0342 DSC_0357

Son olarak Tasavvuf Üstadı Mustafa Özbağ tarafından Trakya Tasavvuf Vakfı adına Keşan Türkü Dostları Derneği Başkanı Soner Velioğlu’na, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a ve Edirne Vali Yardımcısı Dr. Salih Altınok’a katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

DSC_0351 DSC_0362Plaket takdiminde konuşan Özcan, iki yıl önce Keşan Belediyesi olarak düzenledikleri Şeb-i Arus etkinliklerinde Mustafa Özbağ ile tanıştığını belirterek “ Karınca kararınca kendi yaşamımda tasavvufu öğrenmeye çalışıyorum. İki sene önceki konuşmamda rahmetli Hoca Ahmet Yesevi’den başladım. Anadolu’nun eski adı Rumelidir ama biz Rumeli olarak buraları biliriz. 1354 yılında Gelibolu’ya Çimpe Kalesi’ne ilk adım atan Osmanlılar nasıl 32 sene Kosova’ya gittiler. Tasavvufun içinde hepsi var. Oraya giden müritler sayesinde Osmanlı oraya ulaşmış. Onlara layık olmaya çalışalım. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL