Güncel Manşet

İSTANBUL DÜNYA KONGRE ŞEHİRLERİ SIRALAMASINDA 8’İNCİ

İSTANBUL DÜNYA KONGRE  ŞEHİRLERİ SIRALAMASINDA 8’İNCİ
 
İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Başkanı İbrahim Çağlar, “İstanbul kongre şehirleri arasında markalaşma yolunda hızla ilerliyor. Dünyanın göz bebeği şehrimizi 5
il içerisinde görmek için, kamu, özel ayrımı gütmeden  tüm kurumlar ve sektörler işbirliğimizi daha da güçlendirmeliyiz”
dedi.
İbrahim Çağlar foto ICVB LOGO dusuk
İstanbul’u dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri haline  getirmek misyonuyla çalışan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul  Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) girişimleri sonuç vermeye devam  ediyor.
Dünya kongre turizmi şehirleri sıralamasındaki yerini her geçen yıl daha  da sağlamlaştıran İstanbul, geçen yıla göre bir basamak daha yükselmeyi başardı.
Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) hazırladığı rapora göre 2013 yılında 146 kongre sayısına ulaşan İstanbul, dünya  sıralamasında 8’inciliğe yükseldi.
İstanbul Ticaret Odası ve ICVB Başkanı İbrahim Çağlar, bu başarıda,  resmi ve sivil çok sayıda kuruluşuyla, turizmden ticarete onlarca  sektörüyle İstanbul markasına değer katmaya çalışan bütün kesimlerin  katkısı olduğunu belirtti. Çağlar, “İstanbul, kongre şehirleri arasında  markalaşma yolunda hızla ilerliyor. Dünyanın göz bebeği şehrimizi ilk 5  içerisinde görmek için, kamu, özel ayrımı gütmeden tüm kurumlar ve  sektörler işbirliğimizi daha da güçlendirmeliyiz” dedi.
İstanbul’un 2000’li yılların başında söz konusu sıralamada 20 kongre ile  40. sırada yer aldığını ve 13 yılda kongre sayısını hızlı bir artışla 146’ya  çıkarmayı başardığını hatırlatan Çağlar, “İstanbul, dünyanın önemli  kongre şehirleri arasında ilk 10’da bulunan yerini sağlamlaştırmış ve lider olma yolunda emin adımlarla ilerlediğine olan inancı pekiştirmiştir” diye konuştu.
Dünya kongre şehirleri sıralamasında İstanbul dışında Antalya 23 kongre ile 103’ncü sırada yer alırken, İzmir ise 22 kongre ile 106’ncı oldu.
 Yine ICCA verilerine göre İstanbul, katılımcı sayıları 500 ve üzeri ile 300 ve üzeri kategorilerinin her ikisinde de dünya 1’inciliğini önceki yıl olduğu gibi elinde tutmayı başardı.
İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), 1997 yılında özel ve kamu  sektörü desteği ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) bünyesinde kuruldu. TUGEV Yönetim Kurulu ve ICVB Başkanlığını ise İstanbul Ticaret  Odası Başkanı İbrahim Çağlar yapmaktadır.
Sıralama Şehir Kongre Sayısı ise; Paris,Madrid,Viyana,Barselona,Berlin,Singapur,Londra, İstanbul, Lizbon ve Seul olarak belirlendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL