Güncel Manşet Okuma Sayısı: 27

“İstanbul Finans Merkezi” Projesi’nde Türk – İngiliz özel sektör işbirliği

“İstanbul Finans Merkezi” Projesi’nde Türk – İngiliz özel sektör işbirliği   Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer,  Londra Finans Merkezi City Bölgesi’nin yeni Belediye Başkanı Lord..

“İstanbul Finans Merkezi” Projesi’nde Türk – İngiliz özel sektör işbirliği

“İstanbul Finans Merkezi” Projesi’nde Türk – İngiliz özel sektör işbirliği

 

  • Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer,  Londra Finans Merkezi City Bölgesi’nin yeni Belediye Başkanı Lord Mayor  ile İstanbul Finans Merkezi çalışmalarını, Türk ve İngiliz özel sektörünün işbirliğinı ele aldı.

 

Özgür Güvenç
istanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Uluslararası İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin destekçilerinden İngiltere, işbirliğinin geliştirilmesine dönük çalışmalarında Türkiye’yi ziyaret eden Londra Finans Merkezi The City of London’ın yeni Belediye Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile görüştü.

 

 DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı olan Suzan Sabancı Dinçer, City of London Belediye Başkanı Lord Mayor’un Türkiye ziyareti onuruna, beraberindeki heyet üyelerinin yanı sıra, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway, İngiltere Başkonsolosu ve Türkiye, Orta Asya, Güney Kafkaslar Ticaret ve Yatırım Birimi Genel Direktörü Leigh Turner ve Türk finans sektörü temsilcilerinin de katılımıyla Akbank Genel Müdürlüğü’nde  öğle yemeğinde bir araya geldiler.

 SuzanSabanciDincer_LordMayor

Uluslararası İstanbul Finans Merkezi Projesi’ne ilişkin son gelişmelerin değerlendirildiği yemekte Uluslararası İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde özel sektörün rolü üzerine duruldu ve bu amaçla Türkiye ve İngiltere özel sektör kuruluşları arasında kurulabilecek işbirliği olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

 

 Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, deneyimli bir politikacı ve işadamı olarak Lord Mayor’un iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde etkili rolü olduğuna dikkatleri çekerken “Uluslararası İstanbul Finans Merkezi yolunda rakiplerin önüne geçilebilmesi için öncelikle kamu, özel sektör ve sivil toplumun bu yönde hep birlikte etkin bir biçimde yol alması büyük önem taşıyor. Özel sektör olarak, bu konuda siyasi iradenin yüksek seviyede olduğunu memnuniyetle görüyoruz.İstanbul Finans Merkezi’nin New York, Londra, Tokyo, Şangay finans ekseninde yeni bir köprü oluşturacak” dedi.

 

sabancı “Londra’nın küresel finans sistemindeki belirleyici rolü ve çok uzun yıllara dayanan deneyimi, yeni kurulmakta olan Uluslararası İstanbul Finans Merkezi için büyük önem taşıyor. Bu nedenle, bizler de Türk finans sisteminin oyuncuları olarak, İngiliz özel sektörü ile işbirliklerine önem veriyoruz. İstanbul Finans Merkezi’nin, İstanbul’a, İstanbullulara, Türkiye’ye olduğu kadar, geliştirilecek işbirlikleriyle küresel finans sistemine önemli katkılar yapacağını düşünüyorum. Bu çerçevede, Lord Mayor ve beraberindeki heyetin ülkemizi ve kentimizi ziyaretinin, İstanbul Finans Merkezi çalışmalarına eşsiz katkıları olacağına inanıyorum.”söyleminde bulundu.

 

The City of London’ın ve İngiliz özel sektörünün İstanbul Finans Merkezi’nin kurulması ve gelişmesi için yüzyıllara dayanan deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını vurgulayan Lord Mayor da,  The City of London, uluslararası bir finans merkezi olarak halihazırda İstanbul’daki ortaklarıyla bir finans merkezi olarak kendi kapasitesini geliştirmesi için birlikte çalışıyor. İki tarafta da daha fazlasını yapmak ve ortaklığımızı güçlendirmek ve derinleştirmek için büyük bir istek olduğunu biliyorum. Bu da yatırım gerektiriyor. Deloitte’in analizine göre bu gelişmeler beş yıl içinde 1.8 milyar sterlin yatırım gerektiriyor. Geri dönüşünün ise 2025’e kadar 20 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor” dedi.

 

Lord Mayor’un heyetinde, City of London Belediyesi yöneticileri Nigel Pullman, Neil Chrimes, Tim Rolph, Chris Cummings ile UBS MTF CEO’su Dr. Robert Barnes, Standard Chartered Bank Avrupa CEO’su Richard Holmes, Standard Chartered Bank Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Sir Thomas Harris’in yanısıra İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi David Reddaway ve İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner yer aldı.

 

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in Lord Mayor ‘ın onuruna verdiği öğle yemeğine Türk finans sektörünü temsilen de, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, HSBC Bank Genel Müdürü Martin David Spurling, Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Güray Alpkaya, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Turkland Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, TEB Genel Müdür Yardımcısı Ümit Leblebici, Denizbank Yönetim Kurulu Üyesi Derya Kumru ve Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli de katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL