Kültür Sanat Manşet

“İstanbul’da Aşık Oldum” Dizisinde Oyuncular Mağdur Oldu…

“İstanbul’da Aşık Oldum” Dizisinde Oyuncular Mağdur Oldu…

 

Ülkemizde dizi piyasasında çalışanların ve oyuncuların en yoğun yaşadığı sorunlardan biri ücret ödemeleriyle ilgilidir. Yapımcılar günlerce, gecelerce yoğun bir tempo ile çalıştırdıkları kamera önü ve arkası çalışanlarına ödeme işinde dürüst davranmıyor. Bugüne dek onlarca dizide bu konuda sorun yaşandı. İş mahkemelere kadar uzandı.   

 İki binli yıllarda kurulan ARS firması yoğunlukla TRT ‘den aldığı film ve dizilerle piyasada iş yaptı. Murat Aslaner’in sahibi olduğu firma “Dişler Ülkesi”, “Yitik Beste”, “Küçük Adımlar” gibi çalışmaları ürettikten sonra ilk uzun soluklu çalışmasını başrolünü Kadir İnanır’ın yaptığı “İpsiz Recep” projesiyle gerçekleştirdi.

 2009 yılında TRT AVAZ’ın kurulmasıyla firma yine TRT’de yayınlanacak bir dizi çalışmasına girişti. “İstanbul’da Aşık Oldum” Türki Cumhuriyet’lerde yaşayanları İstanbul Türkçe’siyle tanıştırmayı hedefleyen proje birinci etapta 104 bölüm çekildi.

 Dizide Kazakistan’lı mühendis Kayrat çalışmak için Türkiye’ye gelir. İşyerinde Işıl adlı çok güzel bir kıza aşık olur. Fakat Işıl’ın biraz tutucu olan ailesi Kayrat’a zor ve komik anlar yaşatır.

 Mehmet Yılmazsoy’un yazdığı, Yönetmenliğini önce Ozan Uzunoğlu ardından Tülay Kocatürk’ün yaptığı dizinin ilk 104 bölümünde ARS yapım TRT den düzenli ödeme almasına karşın oyunculara düzenli ödeme yapılmadı. Tüm bölümlerin parası bir kısım oyuncuya ödenirken bazı oyunculara eksik ödeme yapıldı. Firmada oyuncularla yapım arasında tatsız olaylar yaşandı.

 2010 yılında dizi yeniden çekimlere başladı. 52 bölüm olarak tasarlanan dizi Kasım 2010’da bu kez yeni bir kadro ile çekildi. Cemile Kırmızı Karadaş’ın yönetmenliğini yaptığı dizinin çekimleri Şubat 2011 de tamamlandı. Dizi çekimleri sırasında oyunculara ilk 13 bölümle ilgili ödeme yapıldı. Ancak oyuncular o tarihten sonra başka ödeme alamadı. İki oyuncu ARS yapımı mahkemeye verdi.

 İSTANBULDA AŞIK OLDUM isimli dizinin oyuncularının hepsi tiyatro emekçisi ancak,isimsiz oyunculardır..bu sepeple 6 ay boyunca sete çok zor ekonomik şartlarda gidip gelen oyunculara birazda isimsiz oyuncular diye bu oyunculara ödeme yapmak yerine sallama yapan yapımcı Murat ARSLANER,dizi yayınlandıktan on beş gün içinde yayınlanan bölümlerinin parasını vermesi gerektiği halde,hep haftaya haftaya diye geçiştirmiş,oyuncuları daha da çok mağdur duruma getirdi.

 Bu mağdur oyuncular arasında bulunan Keşanlı dizi oyuncusu Tuncay Tezküser’de tüm alacağı olan arkadaşları adına Yurt Gazetesi’ne yaptığı açıklamada  konuyla ilgili “şunları söyledi.Bu düzmece sözlerin farkında olan ancak içerde birçok alacağı bulunan oyuncular paralarını alabilmek umuduyla bu sözlere kanmak zorunda kalmıştırlar,dizinin tüm bölümlerinin yayını bitmiş olmasına ve yayın tarihinden bu yana iki yıl geçmiş olmasına rağmen sadece 13 bölüm onu da bölük pörçük ödeyip gerisinin üzerine yatan Murat ARSLANER bunlara ilaveten İstanbul’daki ARS yapım şirketini gizlice kapatıp,ANKARA ya gitmiştir,ve hiçbir telefona da (kendisine ait cep telefonundan) cevap vermeyen Murat ARSLANER’,in art niyetli bu tutumunu oyuncuları daha da mağdur etmiştir. Biz dizi oyuncuları olarak bu mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini bekliyoruz”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL