“İstihdam Seferberliği 2019” kampanyası ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı

kesanpostasi
Okuma Sayısı:19

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ev sahipliğinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile oda ve borsa başkanları, TOBB Sektör Meclisi başkanlarının katılımıyla, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla hazırlanan İstihdam Seferberliği’nin Keşan ayağı ile ilgili bilgilendirme toplantısı dün yapıldı.

Saat 14.00 sıralarında, Keşan TSO Konferans Salonu’nda başlayan toplantıya; İŞ-KUR Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mehmet Yazıcı, SGK Keşan Merkez Müdürü Ali Kaçmaz, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, MMMBD (Mali Müşavir Muhasebeciler Birliği Derneği)  Keşan Şubesi Başkanı Üzeyir Eralp Batman, oda ve borsa üyesi işverenler katıldı.

Şapçı: “Biz bütün üyelerimizin ‘İstihdam Seferberliği 2019’ndan faydalanabilmelerini istiyoruz”

Toplantının açış konuşmasını yapan Şapçı“İstihdam Seferberliği 2019” kampanyasının Aralık ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışmasıyla başladığını dile getirerek, “Bugün bu projeyi anlatmak istiyoruz. Ne tarz teşvik ve destekler var bunlardan bahsedeceğiz. Bölgemizde ekonomi anlamında sıkıntıların daha az hissedildiği gerçeğini biliyoruz ve bundan veriler ile birlikte bahsedeceğiz. Biz bütün üyelerimizin ‘İstihdam Seferberliği 2019’ndan faydalanabilmelerini istiyoruz. 3 oda ve borsa adına da katılımı için teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Çildam: “Geçen yıl Edirne il ve ilçelerinde hedeflerimizin üzerinde istihdam elde ettik”

Daha sonra söz alan Üzeyir Eralp Batman, mali müşavirler olarak 1989 yılından bugüne hizmet ürettiklerini belirterek, “Ticari işletmelerimiz bizim için çok önemliler. İşletmelerimizin ayakta kalması ve büyüyebilmeleri için biz her zaman ortak çalışmaya varız. Bizleri ortak bir paydada buluşturduğu için de Keşan Ticaret ve Sanayi Odamıza, Keşan Ticaret Borsamıza ve İpsala Ticaret Borsamıza teşekkür ederiz.” dedi ve söz Şengül Çildam‘a verdi. Geçen yıl Edirne il ve ilçelerinde hedeflediklerinin üzerinde istihdam elde ettiklerine dikkat çeken Çildam“2019 yılında da kamu ve özel sektör işbirliğinde umut ettiğimiz rakamlara ulaşacağız. İstihdam teşvikleri kapsamında yeni bir ücret desteğimiz var. İşverenlerimiz, 2018 yılında çalışan sayısında en az çalışan sayısı olan aydaki sayıya ilave istihdam etmeleri durumda, 1 Şubat ve 30 Nisan arasında istihdam etmelidir. 3 ay boyunca ücret vergi ve SGK primlerinin tamamını devlet ödeyecek. Artı ilave istihdam teşviğimiz, 2019 ve 2020 yıllarında da yine devam edecek. 5 puanlık indirim teşviklerimiz de devam etmektedir. Özellikle işbaşı eğitim programımız devam edecek. Günlük 77 lira kursiyer ücreti ve Genel Sağlık Sigortası İŞKUR tarafından ödeniyor. İşverenler; imalat ve bilişim sektöründe 6 aya kadar, diğer sektörlerde 3 ay, geleceğin mesleklerinde 9 aya kadar iş başı eğitim programlarından faydalanabilecek. 2018 yılında bin 818 kişi bu programlardan faydalandı ve program %75’in üzerinde istihdam ile sonuçlandı.”

“Amacımız istihdamın artırılması ve işgücü ihtiyacının karşılanmasıdır”

İşçilerin, teşviklerden faydalanılabilmesi için, İŞKUR’a kayıt yaptırmış olmaları gerektiğini ifade eden ŞengülÇildam, şunları söyledi; “MEGİP Projelerimiz, TOBB ve İŞKUR tarafından imzalanan projeler kapsamında başladı. Teorik ve pratik eğitimin birlikte uygulandığı projelerimiz de işverenlerimizin, işgücü ihtiyacını karşılamaktadır. Bakım desteğimizin yanı sıra, imalat sektörüne katılan kadınlarımız var. Üniversite mezunu gençlerimiz, işbaşı eğitim programlarından faydalandığı takdirde, işveren ‘1 yıl daha istihdam ederim’ derse zorunlu istihdam sürecindeki maaşının %50’si, 1 yıllık sürekli maaşının %25’i İŞKUR tarafından ödenmektedir. Amacımız istihdamın artırılması ve işgücü ihtiyacının karşılanmasıdır. Biz bilgilendirme toplantılarımız ile işverenlerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.”  Toplantı, Çildam‘ın yaptığı bu konuşmanın ardından, İŞKUR Edirne Şube Müdürü Alper Şener tarafından, kampanya ile ilgili hazırlanan sunum katılımcılara sunulmasıyla sona erdi.

İlker Gürel -Gündem Saros

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Mehmet Kerman'dan Açıklama

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde seçimi kaybeden İpsala […]