İSTİKBÂL!..

Hilmi Dinçer
Okuma Sayısı:178

 

 

 

 

 

 

Hilmi DİNÇER

hdincer@kesanpostasi.com

 

Efendim, müsaade ederseniz bu gün sizlerle bir gençlik anımı paylaşmak istiyorum..

Altmış metre kareye sığdırılmış; iki göz oda, küçük bir salon ve de küçük bir mutfak ve banyodan ibaret bir evde oturuyoruz.. Ben ilçe milli eğitim müdürüyüm ve eşim sınıf öğretmeni olarak çalışıyor.. Oğlum dokuz  ve kızım bir buçuk yaşlarında.. Biz çalışırken kızıma annem bakıyor.. Bakıyor da; o yıllarda böyle çocuk bezleri olmadığı için, annem kızımın altından çıkan kirli bezleri yıkanmak üzere eşime bırakarak evimizden ayrılıyordu..

Ne yalan söyleyeyim, eşimin bu konudaki fedakârlıklarını asla inkâr edemem.. Kadıncağız bir sürü çocuğun derdini çektikten sonra eve gelir, kızımın kirli bezlerini yıkar, yemek yapar, etrafı temizler v.s. ve de her akşam yorgun argın yatağa yatardı..Benim durumum da eşimden pek farklı olmasa da; ben biraz daha dingin olurdum..

Bir akşam yemekten sonra biraz televizyon ile oyalanan eşim bir buçuk yaşındaki kızımızı oğlumuzun da kaldığı küçük odadaki yatağına yatırarak, erkenden yatak odasına çekildi..

Oğlum bir ara: “Baba, öğretmenimiz sosyal bilgilerden bir ödev verdi.. Yardımcı olur musun?” diye sordu.. Ben de:” Tabii sor bakalım!” diyerek, oğluma yardımcı olmaya başladım.

Halâ da zeki oğlan oğlum o yaşlarda da çok zekiydi..

Baba: Vatandaş nedir?

Bu kolay bir soruydu..Ancak; çocukların daha iyi anlaması için biz öğretmenler, onların aklında kalacak belirgin örnekleri vermeyi eğitimin bir gereği olarak gördürdük ve cevaplarımı bu anlayış içersinde vermeye gayret ederek:

“Oğlum vatandaş; her yıl vergisini verir, dört yılda bir oyunu kulanı ve kazığın da alâsını yer. Yani; vatandaş, babandır, baban!” dedim ve oğlum not aldı: Vatandaş=babam.

Peki baba, hükümet nedir?

“Hak onda, hukuk onda!. O ne derse o olur!. Hükümet anandır, anan!” deyince, oğlum not aldı: Hükümet=Anam..

Peki, istikbâl nedir baba?

Ben biraz düşündükten sonra, aklıma kızım geldi!. “ Oğlum, istikbâl umuttur, gelecektir, yani; kardeşindir!” dedim ve oğlum not aldı: İstikbâl = Kardeşim..

Ödev bittikten sonra o kardeşinin yanına ben de kendi yatak odamıza çekildim.. Uyur uyanıkım!. Çocukların odasından bir ağlama sesi geliyor ama; kendimi açıp gidemiyorum. Eşim ise geçirdiği günün yorgunluğu ile derin uykularda!. Bir ara ağlama kesi kesilince; odamızın kapısı çalındı.. Kapıyı açtım.. Oğlum beni görünce:

“Vatandaş, hükümete haber ver, istikbâl bok içinde.” dedi..

Anlaşılan o ki; vatandaşın içinde bulunduğu durumu çok iyi gözleyen AKP iktidarı vatandaşın durumuna bir çözüm üreterek ve de; plastik poşetin yasaklanması kararıyla önceden plânlanmış olduğu sezilen, bez torbaları; vatandaşlara promosyon olarak,  dağıtmayı hedeflemiş.

Evet;  teşhis doğru, çözüm doğru! Öyle görülüyor ki; vatandaşın içinde bulunduğu duruma bez torbalar iyi bir çözüm olacak! Hani, “Cafer sıçtı! Bez getir!” Derler ya…

Not: Kendi üzerimden anlattığım bu fıkrayı 1971 yılında Bursa Kültür Park Gazinosunun sahnesinde program yapan, şovmen Yılmaz San’dan dinlemiştim ve hiç unutmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Kent Müzesi’ne Sessiz Sinema Makinesi Hediye Edildi

Keşan Belediyesi tarafından kurulacak Kent Müzesi için vatandaşların […]