TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Güncel Siyaset
 • Okuma Sayısı: 209

 • İYİ Part Edirne İl Başkanı ve Keşan İlçe Başkanı Keşan’da ortak basın toplantısı yaptı.

  Haber-Kamera : Büşra Bilecen- İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Keşan Belediyesi’nin olaylı yıkımı ardından sessizliğini bozdu. Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ile ortak basın açıklaması yapan Sarıkeçe, yıkımın..

  Haber-Kamera : Büşra Bilecen-

  İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Keşan Belediyesi’nin olaylı yıkımı ardından sessizliğini bozdu. Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ile ortak basın açıklaması yapan Sarıkeçe, yıkımın Keşan tarihine geçtiğini belirterek, “Bu, 100 yıl sonra da hafızalarda olacak. İsmini anmak istemiyorum; ama ‘o’ tarihe geçti; ama ters taraftan tarihe geçti. Derken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendisi hakkındaki söylemlerini dava ettiklerini belirterek, “Biz belediye başkanlarına ‘şehremini’ deriz. Bu sıfatı üzerinde taşısın asli görevleri ile iştigal etsin” diye konuştu.

  Enver Demir’in açıklaması ile başlayan toplantıda Demir şunları söyledi.

  “Değerli Basın mensupları, öncelikle hepinizi en derin saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

  Son günlerde dahada derinleşen başta Ekonomi olmak üzere zorlu bir süreçten geçtiğimizin
  farkındayım…
  Türk Milleti olarak bu zorlukların üstesinden gelecek kuvvete ve kudrete sahip olduğumuzundan hiç şüphem yoktur..
  Sabırla en kısa zamanda olması gereken seçimleri bekliyoruz..

  Değerli basın mensupları;
  Esas konumuza gelelim:
  Keşan belediyesi işhanı İle ilgili;
  Keşan belediye Meclisi’nin almış olduğu yıkım ve 11 Kasıma kadar dükkanların tahliye edilmesi kararına istinaden 4-5 kasımda esnaf kardeşlerimiz dükkanlarının içindeyken,
  Dükkan sahipleri ile hurdacılar arasında Yaşanan arbede sonrasında ilçe başkanım Zafer Sarıkeçe beni aradı bana “başkanım Zor durumdayız,malımızı koruyamıyoruz, emniyet güçleri yetersiz, kimse bizi dinlemiyor,lütfen bize yardımcı olun.” demiştir.

  İlçe başkanımın sesinden endişeli olduğunu anladım.

  Bunun üzerine hemen Edirne valimiz Sayın Ekrem Canalp beyi aradım durumu anlattım sağ olsun sayın valim hemen olaya el koydu. Edirne’den çevik kuvvetin Keşan’a sevk ederek olası büyük olayları önledi.
  Sayın Valımız Devletin gücünü varlığını hissettirdiğinden dolayı kendisine teşekkür ettim.
  Bundan doğal ve normal ne olabilir.
  Baş vuracağımız başka bir kapı var mi .
  Anlaşılan odur ki sayın Keşan belediye başkanını bu durum rahatsız etti…
  Ve çok talihsiz haddı aşan edep ve ahlaktan uzak bir açıklama yaparak.
  Şahsımı ve İYİ ler ailesini üzmekten öte öfkelendirmiştir.

  İyiler hareketi olarak azami terbiye ve nezaketi bozmadan ilgili şahsın makamına ona oy Veren seçmene saygımdan dolayı sözlerime Sayın Mustafa Helvacı oğlu diyerek başlıyorum…
  siz bardağı taşırdınız haddınızı aştınız
  Bundan sonra sizinle hukuk karşısında hesaplaşacağım.

  Size tavsiyem Bu Çırkın diliniz davranış biçiminiz, üslubunuzu düzeltin

  Bir beldenin Şehremini dediğimiz belediye başkanına yakışmıyor.
  bu konuda size daha fazla bir şey Söylemeyeceğim…
  Partim ve şahsim hakkımda kullanmış olduğunuz talihsiz ve haddi aşan ifade ile ilgili Edirne Cumhuriyet bas savcılığına suç vurusunda bulundum. bundan sonra karar yüce Türk yargısındadır.
  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

  Ekrem Demir’in ardından kendisinin de eski hizmet binasında iş yeri olan ve olaylardan doğrudan etkilenen İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe konuştu. Bu zamana kadar konuşmamasının sebebini eski belediye binasında bir işyeri sahibi ve aynı zamanda da İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı olmasından ileri geldiğini kaydederek sözlerine başlayan Sarıkeçe, “O anki hissiyatımın sinir ve stresime yenilip makamımın önüne geçmemesi gerekiyordu.” derken o günlerde meydana gelen olayları ‘Sıradan ve basit olaylar değildi’ diyerek nitelerken şu ifadeleri kullandı: “O talan günlerinden önce Keşan TSO Başkanı Sayın İsmail Şapçı ile konuştum. ‘Henüz bitmeyen tadilatlar var, biz yetiştiremeyeceğiz.’ diyerek kendilerinden yardımcı olmalarını istedim. Sonrasında Akif Topçu, Zafer Topçu ve İsmail Şapçı belediye başkanından randevu aldılar. Döndüklerinde Kasım ayının sonuna kadar belediye başkanının şifahen müsaade verdiğini söylediler. Rahatladık. Ben onlara güveniyorum elbet; ama ya onlar da yada başkan yalan söylüyor!” dedi.
  Başlayan yıkım sırasında iki gün boyunca zor günler geçirdiklerini ve yağma konusunda kullanılan insanlara hedef gösterildiklerini belirten Sarıkeçe, “Evine bir parça ekmek götürmek isteyen insanları bir silah gibi kullanan zihniyet ve bu insanların zaaflarından yararlanmak ne kadar aşağılık bir duygu olduğunu ve bunu utanmadan kullanan bir belediye başkanı olduğunun da bir kere daha altını çiziyorum. İnsanların fakir fukaralığını bize karşı bir silah olarak kullandılar. Benim iş yerimde bana zimmetli araçlar varken kapılarım sökülmeye başlandı. Yarım saat sonra elektrikler kesilince o kablolar çatır çatır söküldü. Arka taraftaki depom patlatıldı. Durumun önlenmesi bireysel mücadelemizle oldu. Bereket ki o insanlar da söz dinliyorlardı. Oradan arabaları parça parça da çıkarabilirlerdi. Evine bir parça ekmek götürmek için orada bulunanları ayırıyorum; ama orada bir yamyam çetesi vardı. Ölmemiş bir ceylanı canlı yemeye çalışan bir güruh vardı. Ben onların 2 gün önce, belediyeden uçurulan bir haberle oraya girileceğinin olurunu aldıklarını biliyorum. Zamanı gelince bu isimleri de söyleyeceğim. Şikayet etsem ne olacak, geri mi gelecek? Ben helal de ederim; ama böyle olmamalıydı. Bunun adı talandır. Bizim yaşadığımız ufak tefek şeyler değil. Belediyenin girişini işçiler daha fazla talan olmasın diye tuğla ile ördü, bunu Yakup Bey biliyor. Sorsunlar bakalım talan oldu mu olmadı mı?” diyerek sert açıklamalarda bulundu.

  Son olarak tebligat almadığını ifade eden Sarıkeçe, “Ben tebligat almadım. Fırsatım olmadı, gidemedim. Emniyet bana tebligat imzalatmadı. Benim tebligatım hala emniyette bekliyor. İşlerim yoğundu, gelip alacağımı söyledim; ama almama fırsat olmadı. Fırsat olmadan orasını başımıza yıktılar. Biz ‘çıkmayacağız’ demedik. Herkes çıkacaktı; ama ben bu zamana kadar hiçbir belediyenin emniyet ve kaymakamlık marifetiyle tebligat gönderdiğini görmedim. İlk kez şahit oluyorum. Bizi buraya sevk edecek ne vardı? Biz zaten yer arıyorduk. Çıkan çıktı, çıkmayan da yeni dükkanlarının hazırlanmasını bekliyordu. Bu rezilliği bize yaşatmanın sebebi neydi? O gün yaşananlar akılla izah edilemez. Orada bizim eşlerimiz ağladı. O göz yaşını Cenab-ı Allah öte tarafa bırakmasın, bu dünyada da adaletini göstersin istiyorum.” derken olayların Keşan tarihine geçtiğini ve asla unutulmayacağını kaydetti ve şu sözleri dile getirdi: “Bu, 100 yıl sonra da hafızalarda olacak. İsmini anmak istemiyorum; ama ‘o’ tarihe geçti; ama ters taraftan tarihe geçti. Yazık.”

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL