TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Kültür Sanat Siyaset Okuma Sayısı: 411

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’dan Kültür ve Turizm Bakanına soru önergesi

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan ÇAKIRLAR TBBM Başkanlığına Edirne Sarayına ait bir soru önergesi verdi.   Önergede ; aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak..

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’dan Kültür ve Turizm Bakanına soru önergesi

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan ÇAKIRLAR TBBM Başkanlığına Edirne Sarayına ait bir soru önergesi verdi.

 

Önergede ; aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim ifadesine yer verildi.

Edirne’de Osmanlı padişahı II. Murad tarafından 1450 yılında yapımına başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Osmanlı İmparatorluğu döneminin en büyük saraylarından biri olan Edirne Sarayı bir diğer ismi ile Saray-ı Cedide-i Amire 22 Ağustos 1829’da Rusların kente girip, şehri terk ettikleri tarih olan 14 Eylül 1829’a kadar geçen süre içinde sarayda büyük bir tahribat yaşandı. 1878’deki 93 Harbi sırasında ise Rus Kuvvetlerinin Edirne’yi işgal edeceği haberi üzerine valinin emri ile sarayın yakınında bulunan cephaneliğin Rusların eline geçmemesi için ateşlenmesi üzerine saraydan geriye büyük bir yıkıntı kalmıştı.

Edirne Saray-ı Cedide-i Amire Kazıları yıllardan beri devam etmekte olup, yaşanan bir çok olumsuzluk sebebiyle kazı çalışmaları çok ağır ilerlemektedir.

Bu bağlamda;

  1. Edirne Sarayı alanında çeşitli kurumların ve özel şahısların haklarının olması sebebiyle kazı çalışmalarında sorunların olduğu bilinmektedir, sarayın tekrar restore edilmesi ve kazının pürüzsüz şekilde tamamlanması adına bir girişim (bir yapılanma/bir çalışma) mevcut mudur?
  2. Kazı çalışmalarının hızlandırılması için Trakya Üniversitesine gerekli ödenek ayrılmış mıdır? Yeterli ödenek ayrılmamış ise ek ödenek çıkartmayı düşünüyor musunuz?
  3. Hali hazırda yapılmakta olan kazının tamamlanan bölgeleri ne zaman restorasyon sürecine geçecektir?
  4. İkmal inşaat olarak çalışmalarına devam edilebilmesi için Saray Mutfağı, Saray Hamamı ve Adalet Kasrı için ödenek ne zaman çıkacaktır?
  5. Edirne Sarayını Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlamayı düşünüyor musunuz? şeklindeki sorularının cevaplanmasını istedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL